Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Коротко / Панорама дня

18 лютого, 00:00

Президент закликав очистити військовий мундир

Учора Президент України Віктор Ющенко представив у Міністерстві оборони нового керівника цього відомства Анатолія Гриценка. Виступаючи перед офіцерським складом міністерства і Генерального штабу, Президент закликав нове керівництво боротися з корупцією в Збройних силах країни. «Військовий мундир має бути очищений від цих плям», — підкреслив В. Ющенко. Не зраджуючи своїй традиційній антикорупційній риториці, Президент заявив, що у випадку, якщо до нього надійде інформація про факти корупції серед офіцерів, «армія розпрощається з такими людьми». «На ваших дачах солдати не повинні працювати... Якщо я стану свідком такого факту, — то й підмурок цієї дачі розкидаємо», — сказав В. Ющенко, звертаючись до офіцерів.

Він зазначив, що серед перших кроків нового міністра оборони має бути складання плану, який би передбачав створення компактних, високопрофесійних Збройних сил. Як передає Інтерфакс-Україна, В. Ющенко вважає за необхідне оптимізувати чисельність ЗСУ до такої межі, щоб із 2010 року перевести їх на контрактну основу. Він також висловився щодо необхідності відповідного соціального захисту військовослужбовців, які звільняються в запас, зокрема, в зв’язку з реформою в ЗСУ. «Я жодного документа не прийму, де це питання не буде вирішене», — додав Президент України.

Міністр оборони А. Гриценко, своєю чергою, пообіцяв, що вже найближчим часом за рахунок перерозподілу ресурсів Міноборони вдвічі збільшить грошові виплати курсантам, солдатам і контрактникам. А. Гриценко також пообіцяв надавати правдиву інформацію про діяльність міністерства.

Говорячи про виведення миротворців з Іраку, Президент заявив, що головним завданням цієї операції є забезпечення безпеки військовослужбовців. Від цього залежатиме й авторитет України на міжнародній арені, підкреслив В. Ющенко. За словами Президента, миротворчий контингент України виконав свою функцію в цій країні, і відповідь про те, чи повинен він там перебувати, може дати іракський уряд. «Військові чудово виконали свою функцію, далі — робота дипломатів і військових інструкторів», — сказав В. Ющенко, підкресливши, що виведення миротворців є «завданням №1». У той же час він у черговий раз заявив про необхідність узгодження принципів і графіка виведення з Іраку українських миротворців із партнерами по коаліції, зазначивши при цьому, що, незважаючи на ухвалу про виведення свого контингенту, Ірак залишається «зоною українських інтересів». Учора ж міністр оборони на прес-конференції після зустрічі зі своїм польським колегою Єжи Шмайдзінським заявив про можливість скорочення миротворчого контингенту в Іраку на 700 чоловік до квітня поточного року. «При цьому не буде поставлено під загрозу виконання місії», — додав А. Гриценко.

Соціологія: криза загострюється

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) заявив про свою відмову від акредитації при Соціологічній асоціації України. (Про подробиці конфлікту, що виник навколо асоціації, читайте у вчорашньому номері «Дня»). «Ми вважаємо, що керівництво САУ мало б дати оцінки тим діям індивідуальних та колективних членів асоціації, які викликали сумнів у їхній професійній чесності й кинули тінь на соціологічну спільноту, — йдеться в заяві КМІСу, розповсюдженій учора. — За умов, що створені політикою керівних органів САУ, КМІС відмовляється від акредитації, яку отримав від правління САУ». У своїх вимогах до асоціації співробітники інституту (всього 23 підписи, включно з керівниками КМІСу Валерієм Хмелько та Володимиром Паніотто) підтримують своїх колег — членів САУ, що представляють Інститут соціології НАНУ, які минулого тижня висловили недовіру правлінню САУ, та вимагають скликання позачергового з’їзду асоціації для обговорення ситуації, що склалася в соціологічній спільноті, та для перевиборів керівництва САУ.

СБУ не «працюватиме з опозицією»

Служба безпеки України порушила кримінальну справу в зв’язку з незаконним прослуховуванням телефонних розмов лідерів колишньої опозиції, зокрема Віктора Ющенка та Юлії Тимошенко. Про це вчора на своїй першій прес-конференції повідомив голова СБУ Олександр Турчинов. «Як і очікувалося, є всі підстави стверджувати, що прослуховування було незаконним, його масштаби були серйозні», — сказав О. Турчинов, додавши, що йдеться про прослуховування телефонних розмов представників опозиції під час останньої виборчої кампанії. З його слів, рішення про прослуховування приймали «на найвищому рівні керівники силових структур». Разом із тим він відмовився назвати імена конкретних людей, які безпосередньо займалися системою прослуховування, лише наголосивши, що «таких прізвищ дуже багато». У свою чергу голова СБУ пообіцяв, що його спецслужба «ніколи не втручатиметься в політичні події» та не має наміру відстежувати дії опозиції. «СБУ не повинна працювати з опозицією, якщо та діє в рамках Конституції», — сказав О. Турчинов.

Голова СБУ вважає, що ідея люстрації здебільшого «носить характер піар-акції», а справжнє очищення можливе лише в разі дотримання законів. «Коли всі будуть рівні перед законом, то це буде люстрація. Усі, хто порушив закон, чи це колишня влада, чи це нинішня влада, повинні відповідати перед законом. Саме це буде очищенням», — сказав О. Турчинов.

Кажучи про реформу Служби безпеки, О. Турчинов наголосив, що поки що «остаточної концепції» не існує, але над цим «працюють серйозні аналітики та фахівці». Головним завданням спецслужби, на думку її глави, є повернення відомства в законне поле, «деКДБізація структури».

Прокоментував голова СБУ і перебіг розслідування найрезонансніших справ. Зокрема, він заявив, що поки що не можна говорити про «російський слід» в отруєнні Президента України Віктора Ющенка, повідомляє Інтерфакс-Україна. З його слів, на сьогодні зі стовідсотковою впевненістю можна говорити лише про те, «що це було отруєння». «Питання виконавців — це питання слідства», — наголосив голова СБУ, додавши, що поки що коментарів про розслідування цієї справи буде мало.

Зі слів О. Турчинова, в справі про вибухи на ринку «Троєщина» в Києві відсутній політичний підтекст. «Тривала боротьба за перерозподіл ринку», — сказав голова СБУ. Він зазначив, що в справі «затримали більше людей, ніж визнали винними» та запевнив, що незабаром справу буде передано в суд.

Також О. Турчинов повідомив, що Президент Віктор Ющенко доручив залучити СБУ до розслідування справи про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе. На думку голови СБУ, залучення його відомства сприятиме якнайшвидшому розкриттю цього злочину.

Ферреро-Вальднер: ЄС очікує справжньої роботи

Президент України Віктор Ющенко виступає за наповнення трирічного плану дій Україна — ЄС конкретними позиціями щодо перспектив євроінтеграції для Києва. Під час учорашньої зустрічі в Києві з комісаром Євросоюзу з питань зовнішніх відносин і європейської політики сусідства Бенітою Ферреро-Вальднер, український Президент зауважив, що в цьому питанні йдеться не про терміни, а про процеси, і в Києві усвідомлюють: шлях до Євросоюзу непростий і тривалий. Зі свого боку Б. Ферреро- Вальднер зазначила, що розглядає план дій Україна — ЄС як можливість наближення України до Євросоюзу. «Від України очікують початку справжньої роботи», — наголосила вона.

Звільнений не за ротацією

Президент України Віктор Ющенко звільнив Анатолія Орла з посади посла України в Італійській Республіці та в Республіці Мальта за сумісництвом. Текст указу, підписаного 15 лютого, розміщено на офіційному сайті Верховної Ради. Також Президент звільнив А. Орла від обов’язків постійного представника України при продовольчій та сільськогосподарській організації (ФАО) Організації Об’єднаних Націй. А. Орел займав посаду посла в Італії з липня 2004 року. Раніше він займав посаду заступника голови адміністрації президента України.

США посилюють тиск на Сирію

Сполучені Штати заявляють про «зростаючий список проблем» у відносинах із Сирією. У вівторок Іран і Сирія заявили, що готові виступити єдиним фронтом перед обличчям загроз із-за кордону. Державний секретар США Кондолізза Райс заявила в Сенаті, що відкликала посла з Сирії, щоб висловити у такий спосіб місцевій владі своє невдоволення. Відносини США та Сирії різко погіршилися після загибелі колишнього прем’єр-міністра Лівану Рафіка Харірі, який закликав Дамаск вивести війська з Лівану. Він загинув у понеділок у Бейруті під час вибуху бомби. Кондолізза Райс зазанчила, що хоча й невідомо, хто стоїть за вбивством Харірі, Сирія — з її сильним впливом у Лівані — несе «особливу відповідальність за дестабілізацію становища». Дамаск заперечує свою причетність до загибелі ліванського екс-прем’єра і наполягає на тому, що єдиний фронт із Тегераном не є союзом проти США. Вашингтон вважає Сирію пособником тероризму. Також обговорюється й питання санкцій проти неї за невиконання резолюції Ради Безпеки ООН про виведення 14 тисяч військових із Лівану.

Війна в Іраку — школа для терористів

Терористи скористалися війною в Іраку, щоб набратися досвіду й налагодити зв’язки для формування «транснаціональних осередків, угруповань і мереж», заявив у своєму першому публічному виступі новий голова ЦРУ Портер Госс. За його словами, нині терористи здійснюють перегрупування сил. Голова американської розвідки також не виключає, що метою бойовиків знову можуть стати Сполучені Штати. Так, Госс упевнений у тому, що «Аль-Каїда», як і раніше, сповнена рішучості напасти на Америку. Голова ЦРУ також не виключив, що терористи можуть скористатися зброєю масового знищення, зокрема, ядерною й біологічною. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, аналітики зазначають, що слова Госса звучать певним дисонансом порівняно з тим, як пояснює іракський конфлікт Джордж Буш, який заявляє, що саме підтримка Іраком міжнародного тероризму була однією з причин початку війни 2003 року. Однак вони підтверджують висновки високопоставленої американської комісії, яка визначила, що в режиму Саддама Хусейна не було зв’язків з «Аль-Каїдою».

На британській АЕС зник плутоній?

На атомній станції Селлафілд, на півночі Англії, за результатами щорічної перевірки виявлено недостачу 30 кілограмів плутонію. Цієї кількості радіоактивного матеріалу вистачило б для виготовлення семи ядерних бомб, повідомляє Бі-Бі-Сі. Однак керівництво ядерної індустрії, очевидно, заявить, що недостача пояснюється «паперовими» розходженнями. Британське міністерство з питань торгівлі та промисловості відгукнулося на повідомлення, заявивши: «Це — процес підрахунку. Вказівки на недостачу матеріалу в аудиторських перевірках зустрічаються. Однак це не свідчить про фактичну втрату матеріалу». Селлафілд переробляє тисячі тонн радіоактивних матеріалів щорічно. Розходження в цифрах трапляється не вперше — 2003 року перевірка виявила «недостачу» в 19 кг.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати