Перейти до основного вмісту

Людина на льоду

21 грудня, 00:00

Із приходом зимових морозів на водоймища країни виходять рибалки-екстремали, для яких товщина льоду часто вiдiграє незначну роль. Такі були завжди, але з кожним роком відчайдушних стає все більше. Можливо, це явище можна пояснити зниженим останнім часом інстинктом самозбереження населення. Перетворюючись на годувальників, люди не замислюються про власну безпеку.

«Сьогодні день «не кльовий», — такими словами зустріла нас групка рибалок на Дніпрі біля одного з київських мостів, — високий тиск не викликає апетиту в риб». У своїй амуніції вони були схожі на ведмедів, що неквапно ходять по льоду і терпляче чекають на здобич. На зимовій рибаловлі можна голосно розмовляти — лiд приглушує звуки. Очікування клювання скрашується рибальськими байками та анекдотами.

Останнім часом зимова риболовля у Києві перетворилася ще й на спосіб життя, а не тільки на засіб прожитку або заробітку. Більш того, за словами рибалок-аматорів, браконьєрів не зупиняє льодовий покрив, і 30-метрові сіті ставляться навіть за товщини льоду в десятки сантиметрів. У той же час, говорять рибалки, на Десні працівники рибнагляду обрізають волосіні 70-річним рибалкам і не звертають уваги на масовий зимовий вилов.

Найбільш комунікабельний з рибалок — Микола — намагається потрапити на річку за будь-якої нагоди, що випала. Улову часто вистачає на юшку і для собаки. У принципі, більшість рибалок повертається додому зі здобиччю для «столу» домашніх улюбленців. Скаржачись на браконьєрів, Микола висловив нерадісний прогноз: «Як тільки риба зникне з ринків, то це буде сигналом того, що риба в Дніпрі закінчилася».

Ловлять зимою на мотиля, коров’яче вим’я, серце і м’який пінопласт. Очевидно, рибам під льодом бракує гемоглобіну, чим і користуються рибалки. На стандартне запитання про найбільші розміри виловленої риби розповіли рибальську байку: на Райдужному масиві впіймали двадцятип’ятикілограмового товстолобика — довелося розбивати лунку, щоб його витягнути.

Похмура погода, низький тиск, швидка течія і товстий лід — рецепт хорошого кльову і безпечної ловлі. Рибалки часто ігнорують правила безпеки і виходять на лід товщиною iз сірникову коробку. Крім того, їх часто можна зустріти під мостами. Таких рибалок називають екстремалами. Коли на Київському морі відкривають шлюзи, небезпека підмивання льоду біля опор мостів різко збільшується.

Сумна статистика зимових жертв ненадійного льоду поповнюється щороку. Як повідомив «Дню» старший оперативний черговий державної пошуково-рятувальної служби МНС на водних об’єктах Геннадій Крестинов, за поточний рік лід забрав життя 70 осіб (24 дитини). У 2001 році під льодом загинули 137 осіб (19 дітей). За грудень поточного року провалилися під лід і загинули 29 осіб, з них 8 дітей. У порівнянні з груднем минулого року — 11 загиблих (двоє дітей) — це неоптимістична динаміка.

Якщо ви все-таки вирішили скрасити вихідний день вдалою риболовлею, то перед виїздом потрібно прислухатися до порад МНС. У першому пункті пам’ятки говориться про те, що перед переправою через лід потрібно знайти стежину або сліди, а якщо їх немає, то позначити з берега маршрут свого руху. Підозрілі місця, які краще обминути, — це стоки води поблизу підприємств, лід біля прибережних кущів і водоростей, покриті снігом ділянки. Не рекомендується перевіряти т овщину льоду ударом ноги, «інакше вам доведеться з’ясувати, наскільки добре ви запам’ятали і засвоїли цю пораду», — говориться у пам’ятці. Безпечним для одного пішохода вважається лід зеленуватого відтінку, товщиною не менше семи сантиметрiв. Рибалкам радять не пробивати поряд багато лунок, не збиратися великими групами, не пробивати лунок на переправах, не ловити рибу поблизу вимоїн і дуже далеко від берега, завжди мати під рукою міцну мотузку довжиною 12—15 метрів і тримати біля лунки велику гілку. До речі, біля «наших» рибалок були великі гілки, обмотані вірьовками.

Якщо ви все ж, не дай Боже, провалилися, то в МНС рекомендують не панікувати — широко розкиньте руки по краях льодового пролому і утримуйтеся від занурення з головою. Без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Вибравшись з пролому, відкотіться, а потім повзіть у той бік, звідки ви прийшли. Якщо ви надаєте допомогу тому, хто провалився, повідомте йому про це, а потім, все так само плазуючи, рухайтеся у напрямку до ополонки, широко розставивши руки. Кидати зв’язані ремені, шарфи або гілки варто з відстані 3-4 метри. Витягуйте потерпілого на лід і повзіть у безпечну зону. Потім укрийте його від вітру і якомога швидше доставте у тепле місце, розітріть, переодягніть у сухий одяг і напоїть чаєм.

Вивчивши всі правила поведінки на льоду, можна сміливо вирушати по улов. Ні рибки вам, ні хвоста — рибальський аналог «ні пуху, ні пера».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати