Перейти до основного вмісту

«Массандра» в небезпеці!

Її можуть обанкрутити і продати по частинах
20 червня, 00:00
ВІКТОР ЮЩЕНКО ДЕМОНСТРУЄ СВОЄМУ ФРАНЦУЗЬКОМУ ГОСТЮ ЖЕРАРУ ДЕПАРДЬЄ НАШЕ ПОКИ ЩЕ НАЦІОНАЛЬНЕ НАДБАННЯ — ЗНАМЕНИТІ МАССАНДРІВСКІ ПІДВАЛИ (2005 рік) / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Щорічно 15 червня — в день народження одного з корифеїв кримського виноробства Олександра Олександровича Єгорова — винороби «Массандри» відзначають як своє професійне корпоративне свято. Проте цього року воно вийшло не зовсім радісне: обговорювали не так проблеми виноробства, як перспективи НВАО «Массандра» після… його продажу. І хоча цей намір поки що ретельно камуфлюється під реформування науково-виробничого комплексу, однак фахівцям галузі, і — передусім, генеральному директорові підприємства Миколі Бойку, який відправив листа Президентові України Вікторові Ющенку з проханням не допустити непоправного! — далекосяжні плани цієї «реформи» ясні: комплекс розділили на 10 самостійних частин, щоб зробити його банкрутом і продати частинами.

«Массандра» як виноробне підприємство створене ще позаминулого сторіччя за участі засновника російського виноробства князя Льва Голіцина і за підтримки самого царя. У нинішньому вигляді об'єднання наукових і виробничих виноробних підприємств створене 1936 року. З того часу воно набуло світової популярності. «Массандра» першою з радянських промислових підприємств вийшла на світовий аукціон «Сотбіс». Зараз «Массандра» являє собою унікальне поєднання наукових, історичних, виробничих комплексів, цінність яких саме в їх єдності. Це унікальні виноградники в унікальних кутках Криму, неповторних за своїми природнокліматичними особливостями; це унікальні кадри виноробів, які володіють передовим світовим досвідом виноробства; це унікальні промислові потужності з виробництва вина; це унікальний науковий комплекс для дослідження проблем винного виробництва на світовому рівні; це, нарешті, не повторена ніде в світі енотека — унікальна колекція вироблюваних в «Массандрі» вин, яка складається з мільйона пляшок, вартість навіть однієї з яких, як показують торги на «Сотбіс», становить багато сотень тисяч доларів. Ця культурно-історична цінність, як і утилітарна економічна ефективність, втрачається при роздрібненні єдиного комплексу, що й зробили в Міністерстві агропромполітики України.

Тих, хто бажає «прихватизувати» «Массандру», завжди не бракувало. Першу атаку підприємство успішно витримало за мєшковських часів, коли заграбастати його прагнули відверті «бандити». Тепер поділ своєї національної гордості організує сама держава в особі Міністерства агрополітики. У його наказі, підписаному міністром Олександром Баранівським, робиться висновок: «Вважаємо за необхідне підтримати питання про подальшу приватизацію державних підприємств виноградно-виноробної галузі». Цей висновок зроблено на підставі хибних засновків. Міністр, проаналізувавши ситуацію в усій галузі, де на 27 прибуткових припадає 10 збиткових підприємств, пропонує приватизувати в тому числі й найбільш прибуткові з них. Що стосується «Массандри», то за 2005 рік тут зібрано 24452 тонни винограду, а це в 1,5 раза більше 2004 року. Тут за рік на 5% збільшено випуск і реалізацію вин. Об'єднання випускає понад 30 марок вин світової якості. 63 % продукції «Массандри» йде на експорт і постачається у понад 10 країн світу. При цьому в об'єднання найвища рентабельність у галузі — 12,8%, чистий прибуток за минулий рік становив 6,9 млн. грн. Об'єднання щорічно платить до бюджету 12—13 млн. грн. податків і являє собою одне з головних бюджетоутворюючих підприємств Ялти.

Другу атаку «Массандра» витримала вже за нещодавніх часів. Колишній прем'єр Юлія Тимошенко, після прямого звернення керівника підприємства Миколи Бойка на нараді в Києві про необґрунтовані перевірки (за рік цілих 44!), доручила тогочасному віце- прем'єр-міністрові Анатолію Кінаху «перевірити перевіряючих» і навести порядок. Але зараз спроби поділу поновилися з новою силою. Депутати ВР України, повноваження яких нещодавно закінчилися, відхилили спеціальний «Закон про «Массандру», який був підготований з метою не допустити поділу цілісного майнового комплексу. І ось у лютому цього року в Мінагропромі було затверджено новий статут підприємства, який і розділив його на 10 самостійних структур, кожна з яких є юридичною особою. На думку Миколи Бойка, яка викладена в листі Президентові, таким чином окремі «самостійні» радгоспи хочуть довести до банкрутства і приватизувати частинами.

Міністр АПК України Олександр Баранівський, до якого за роз'ясненням звернулися кримські журналісти, ці підозри заперечує. Він говорить, що запропонував продати лише деякі виноробні підприємства тим, хто їх уже орендує. Однак голова Рескомзему Криму Микола Голубєв днями провів у Сімферополі прес-конференцію, на якій твердив, що така реорганізація — не просто підготовка «Массандри» до продажу, але являє собою загрозу втрати сировинного комплексу об'єднання. По-перше, говорив Микола Голубєв, аби запобігти приватизації «Массандри» як цілісного комплексу, ще президент України Леонід Кучма присвоїв їй статус Національного об'єднання, яке не підлягає приватизації. Але ділки знайшли спосіб обійти цю перешкоду, і головним чином не тому, що хотіли б придбати унікальні винзаводи, а тому, що зазіхнули на прибережні землі об'єднання. Як говорить Микола Голубєв, зараз є ризик того, що радгоспи «Массандри» будуть оголошенi банкрутами, що призведе до продажу виноградників на березі моря. Нові їхні власники навряд чи стануть займатися витратним поновленням насаджень і підтримкою тисячолітньої агрокультури, а викорчують їх і побудують в унікальних куточках Криму на березі моря пансіонати і готелі, дачі для отримання особистого прибутку. Сприяє цьому й те, заявив голова Рескомзему Криму Микола Голубєв, що документи для приватизації цих земель уже готові, а 1 січня 2007 року закінчиться мораторій на продаж землі, й «Массандру», безперечно, знову спробують продати. І об'єднання просто втратить свою єдину в світі сировинну базу, яку замінити неможливо, бо саме вона є основою такої якості вин, оскільки, як ще говорив Лев Голіцин: «Вино — продукт місцевості!». А такої місцевості більше немає ніде в світі...

Тому кримчани, як і колектив НВАО «Массандра» звертаються з благаннями про порятунок в останню, з їхнього погляду, в нинішній ситуації інстанцію — до Президента, до гаранта Конституції. Але чи допоможе він у нинішній ситуації анархії та безвладдя?

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати