Міжнародне агентство з ядерної енергії може очолити представник України
Міністр охорони навколишнього природного середовища і ядерної безпеки України Юрій Костенко розглядається в Міжнародному агентстві з атомної енергії (МАГАТЕ) як один із кандидатів на посаду генерального директора цього агентства. Загалом до МАГАТЕ подано шість кандидатур на цю посаду, які, крім України, запропоновані урядами Єгипту, Замбії, Ірану, Італії і Швейцарії. Прийом кандидатур до розгляду закінчений.
Відбір претендентів відбуватиметься поетапно. Один із кандидатів на посаду генерального директора буде призначений Радою управляючих МАГАТЕ. Теперішній керівник МАГАТЕ Ханс Блікса (Швеція) обирався на посаду генерального директора вже чотири рази і обіймає її протягом 16 років. Торік восени він відмовився вп'яте висувати свою кандидатуру, і його повноваження на посаді гендиректора закінчаться в жовтні поточного року.
Які шанси, що його наступником буде саме представник нашої країни? У Міністерстві закордонних справ України кореспондентові "Дня" зазначили, що "гра варта свічок": зважаючи на авторитет Ю. Костенка в міжнародних політичних і ядерних колах, зокрема як експерта в галузі нерозповсюдження ядерної зброї і в питаннях ядерної безпеки, його кандидатуру характеризують як "серйозну і перспективну". Крім того, послідовність української політики щодо відмови від ядерної зброї та розвинута ядерна енергетика, що за потужністю посідає сьоме місце в світі, додають ваги українському претенденту на вакансію першого ядерника світу.
Інші кандидати - це Мохамед Шейкер - один із провідних представників єгипетського дипломатичного корпусу. Реза Амроллагі - віце-президент Ірану, керівник Організації ядерної енергії цієї країни. Фабіо Рістелла - голова Національного ядерного агентства Італії. Алек Беер - експерт із Швейцарії, відомий зусиллям щодо укладання міжнародної конвенції про ядерні відходи. Мвіндаас Сіамвіза - керівник Національної ради з наукових досліджень Замбії.
Шанси кожного з шести претендентів збільшуються через відсутність серед кандидатів представника країн Східної Азії. Очікувалося, що саме він зможе навести мости між блоком північноамериканських і європейських індустріальних держав та групою безядерних країн, що розвиваються (група77).
Відбір головного претендента здійснюватиме Рада управляючих МАГАТЕ в складі 26 чоловік. У вересні новий генеральний директор МАГАТЕ має бути затверджений на Генеральній Конференції агентства. Тому Рада управляючих повинна сьогодні зважати на позиції регіональних груп країн-членів МАГАТЕ, зокрема, найбільшої серед них - групи 77. Успіх українського кандидата теж залежатиме від її ставлення до нього.
3-8 березня Ю. Костенко планує провести у Відні зустрічі з керівництвом МАГАТЕ, представниками регіональних груп, відбудуться також його зустрічі в австрійському уряді. Наприкінці березня має розпочатися процедура послідовного відбору кандидатів, за підсумками якої залишаться лише два претенденти. Ім'я нового генерального директора МАГАТЕ стане відомим у червні цього року.
Випуск газети №:
№35, (1997)Рубрика
Панорама «Дня»