НАТО дякує Україні
Міністри оборони країн-членів НАТО висловили вдячність Україні за той «практичний внесок у забезпечення миру і стабільності, який вона зробила у миротворчу місію Альянсу на Балканах, та процес стабілізації ситуації в Іраку». Про це йшлося у поширеній учора у штаб-квартирі НАТО заяві за підсумками засідання Комісії Україна — НАТО (КУН) на рівні міністрів оборони, що відбулося у Брюсселі .
Як зазначено в заяві, на засіданні було заслухано доповідь міністра оборони України Євгена Марчука про хід реформи Збройних сил та системи безпеки України у нинішньому році, а також окреслені пріоритети співробітництва з НАТО на цьому напрямку на 2004 рік. Учасники засідання відзначили як найважливіші досягнення України у 2003 році «здійснену повну ревізію оборонного сектора та початок реорганізації сектора безпеки». Також на позитивну оцінку, на думку представників НАТО, заслуговує посилення цивільного контролю над Збройними силами України.
Як повідомив журналістам після засідання міністр оборони України Євген Марчук, «співробітництво в рамках Комісії НАТО — Україна розвивається вельми успішно». Водночас, за інформацією агентства Франс-Прес, він висловив деяку стурбованість тим, що Росія просунулася у співробітництві з Альянсом у певних сферах далі, ніж Україна. За словами Марчука, «Росія дала зрозуміти, що ніколи не вступить до НАТО, у той час як кінцевою метою України є інтеграція до Альянсу». Міністр також очікує посилення полеміки навколо НАТО в Україні у зв’язку з наближенням виборів Президента восени 2004 року. «Із наближенням виборів активізуються як прихильники, так і противники НАТО», — заявив Марчук, додавши, що має на увазі посилення протидії інтеграції до Північноатлантичного альянсу у Верховній Раді.
Євген Марчук заявив, що міністри країн НАТО позитивно сприйняли інформацію про черговий етап військової реформи на Україні, в ході якої до 2006 року чисельність Збройних сил України скоротиться до 200 тисяч чоловік. Наступного року, згідно із заявою Альянсу, Україна та НАТО мають намір зосередити зусилля на реформі оборони, розширивши реформи у сфері безпеки, а також на посиленні демократичного та цивільного контролю над обороною. Міністри оборони країн-членів НАТО запевнили українську сторону в підтримці оборонної реформи в контексті перспектив євроатлантичної інтеграції України.
Цього тижня, 4-5 грудня, у Брюсселі також відбудеться засідання КУН на рівні міністрів закордонних справ, під час якого планується прийняти Цільовий план Україна — НАТО на 2004 рік.