«Не більше двох»... єдиних кандидатів

Представники СПУ продовжують робити заяви про необхідність відставки Президента Леоніда Кучми. Однак останнім часом в їх позиції намітилися нюанси. За словами одного з лідерів СПУ Йосипа Вінського, соціалісти готові співробітничати з будь-якою політичною силою, що на ділі виступить за просування політичної реформи, зокрема і з партією влади. Якщо заяви обох сторін (влади — з одного боку, та соціалістів і схожих за позицією комуністів — з другого) справді щирі, схоже на те, що на цьому грунті можлива серйозна тріщина в опозиційному таборі. Адже ні БЮТ, ані «Наша Україна» поки що великого ентузіазму з другого приводу урізання повноважень глави держави не виявляли. Про це, а також про деякі інші аспекти ситуації в опозиційному таборі — в інтерв’ю з Йосипом ВІНСЬКИМ.
— Соціалісти з аксіоматичною впевненістю йменують себе опозиціонерами. Та ось коли в кінці минулої сесії голосувався основний фінансовий документ країни — Держбюджет-2003, майже всі голоси фракції СПУ були «за». Як це розуміти?
— Уся справа в тому, що бюджет був прийнятий зовсім не таким, як його запропонував уряд. Це і є основний мотив нашого голосування. В проекті уряду було 43 млрд. грн. видатк ів. У тому варіанті, за який ми віддали свої голоси, — 52. За приріст ось цих майже 10 млрд. грн. ми й голосували. Це не було елементом підтримки чинного уряду, а було підтримкою бюджетної сфери та тих людей, що одержують зарплати, пенсії, інші соціальні виплати.
— Та все ж чи є різниця між опозиційністю соціалістів та опозиційністю комуністів, які, незважаючи ні на які аргументи, за бюджет не голосують?
— Це треба в комуністів запитати. Ми не можемо коментувати позицію КПУ.
— Зараз у пресі ведеться чимало розмов на тему висунення від опозиційної «трійки» — «Наша Україна», СПУ та БЮТ спільного кандидата на пост Президента України. Щодо узгодження кандидатури між блоком Ющенка та Тимошенко загалом все майже зрозуміло. Але як щодо вашої партії?
— Тут є дві теми. Перше. Розмови про єдиного кандидата на сьогодні — чиста провокація, спрямована на розкол опозиції. Друге — я переконаний, що на день голосування буде єдиний кандидат від опозиції. Принаймні, якщо не один, то не більше двох. До того ж сьогодні не так важливо, хто правий, хто лівий. Вододіл iде дещо по-іншому — Україна попрямує демократичним шляхом чи шляхом диктатури. А тут і праві і ліві можуть об’єднуватися. Для СПУ, на відміну від інших сил, серед яких i деякi опозиційнi, принципово важливим є те, щоб вибори пройшли на новій політичній основі — після внесення змін до Конституції та виборчого законодавства в напрямку перетворення України на парламентсько-президентську республіку з пропорційною виборчою системою.
— До кого сьогодні соціалісти ближче політично — до своїх правих союзників чи до КПУ?
— Найближче — до європейських соціал-демократів.
— Від яких основних факторів буде залежати позиціонування СПУ на президентських виборах?
— Наша позиція залежатиме від того, яка на той момент система влади буде сформована. Більше я поки що сказати не можу.
— Чому соціалісти так категорично відмовляються від обговорення перспектив узгодження спільного кандидата? Чи не криється за цим прагнення вашого лідера Олександра Мороза будь-що балотуватися особисто, як і на минулих виборах?
— Ми цього не відкидаємо. Жодного разу наша партія не говорила, що наш кандидат не буде балотуватися. Але ми говоримо про інше. Питання в тому, як ми домовимося на момент голосування. Ми готові на широкі компроміси. Не відкидаючи, що цим компромісом може бути й представник нашої партії.
— Яку ціну ви хочете за підтримку іншого кандидата, якщо буде ухвалене таке рішення?
— Безумовно, якщо буде створена коаліція, то в її рамках повинна бути угода з підписами і печатками відповід них політичних сил. Наголошую — саме політичні сили мають домовлятися, а не якісь двоє чи троє чоловіка між собою. Там, в угоді, має бути визначена форма відповідальності, і в рамках тієї системи влади, яка буде сформована, ми повинні домовитися, що якщо «А» — президент, «В» стає прем’єром, «С» — головою Верховної Ради, «Є» — головою Нацбанку тощо.
— Як щодо того, щоб конкретизувати побажання? Представник БЮТ Олександр Турчинов вже заявив, що Юлія Тимошенко може підтримати Віктора Ющенко за умови, якщо їй буде обіцяна посада прем’єра. На яку посаду претендує Олександр Мороз?
— Я не можу на сьогодні оприлюднювати наші побажання. Олександр Турчинов сказав про це під тиском журналістів, і він каявся та вибачався перед нами, партнерами по опозиції, за цей вчинок. Я вважаю, що з його боку це була справді необдумана заява.
— Чи можливе сьогодні співробітництво між фракцією СПУ та більшістю в справі проведення конституційної реформи?
— Нам не важливо, кому належатиме пальма першості в перетворенні України на парламентсько-президентську республівку. Нам важливий процес та його результат — парламентсько-президентська республіка в автентичному розумінні цього слова. Ми готові підтримати будь-кого, кому з нами по дорозі. Якщо президентський варіант реформи справді буде спрямований на перетворення України на парламентсько-президентську республіку, я більш ніж переконаний, що ми знайдемо повне порозуміння.
— Водночас «НУ» та БЮТ демонструють дещо інші погляди. Юлія Тимошенко відверто заявила, що вона проти переходу до папрламентсько-президентської республіки. «НУ» на словах «за», однак є певні підстави підозрювати, що насправді — якраз навпаки. Чи не стане реформа Конституції яблуком розбрату між лівою та правою частинами опозиції?
— В угоді про дії опозиції не передбачено, що ми повинні бути єдині абсолютно в усьому. Але і «Наша Україна», і БЮТ разом з нами декларують, що має бути демократична держава, більша залежність уряду від парламенту, прозорість влади та її відповідальність перед народом. Назва парламентсько-президентська чи президентсько-парламентська — це умовності. Важливий зміст.
— Але, перебуваючи в Америці, Віктор Ющенко досить критично висловився про політичну реформу...
— Останній раз я чув позицію Віктора Ющенка з цього питання буквально в понеділок на узгоджувальній нараді в спікера Литвина. Він сказав, що політичну реформу треба проводити.
— На друге березня намічений з’їзд опозиційних депутатів усіх рівнів. Чи узгоджені вже в межах керівництва опозиції ключові організаційні моменти?
— Так, вони вирішені. План підготовки з’їзду узгоджений. Розроблена квота на участь представників чотирьох опозиційних сил — СПУ, КПУ, «Нашої України» і БЮТ. Кожна з цих сил самостійно вирішить, кого із своїх депутатів делегувати. Запрошується 1500 депутатів місцевих рад і 200 депутатів Верховної Ради. Всього — 1700 депутатів усіх рівнів. Подія відбудеться в Києві в Жовтневому палаці.
— Чи буде запрошений Президент або голова Верховної Ради?
— І Леоніда Кучму, і Володимира Литвина ми запросимо обов’язково. Якщо дуже схоче хтось із представників парламентської більшості там побувати, місце для них також знайдеться.
— Що планується ухвалити?
— Буде ухвалено резолюцію з приводу політичної ситуації, в якій говоритиметься як про нинішній стан, так і про те, що має бути в державі після відходу від влади Президента Леоніда Кучми. Буде також звернення до народу.
— Що планує опозиція на 9 березня — чи очікується повторення позаторiшнього сценарію?
— Без коментарів.
— «Військова таємниця»?
— Так.
— Чи ставить СПУ на сьогодні як завдання порядку денного відставку Президента?
— Відставка Президента для нас сьогодні є принциповим тактичним завданням.
— Що для соціалістів є пріоритетнішим — усунення від влади Леоніда Кучми чи політична реформа?
— Політична реформа, безумовно. Ми готові були б навіть змиритися з нинішньою участю Леоніда Кучми при іншій системі влади.
— Нещодавно США дали зрозуміти, що тема можливих поставок українських «Кольчуг» до Іраку їх більше не цікавить. На думку більшості спостерігачів, це свідчить про те, що американці вже й самі переконалися, що в Іраці наших «Кольчуг» справді немає. Не занадто старалася опозиція, доводячи українській та світовій громадськості протилежне, тим самим руйнуючи імідж своєї країни?
— Я не знаю, чи є зараз «Кольчуги» в Іраці. Але переконаний, що їх туди поставляли. Де вони зараз, це вже питання до американців та самих іракців. Що стосується відстрочки з відповідальністю за поставку «Кольчуг», це пов’язано з тактикою США. Вони напередодні серйозних подій, їм треба поменше ворогів, побільше союзників. Зараз кисень пустили. Але на дай Боже, ці «Кольчуги» десь спрацюють...
— Чи готові соціалісти «пробачити» Президентові те, що ви ставите йому за вину, в обмін на лояльну позицію до вашого кандидата на майбутніх президентських виборах?
— Ми люди не кровожерливі.