Перейти до основного вмісту

«Особливий режим»

Щодня на роботі гинуть від 3 до 5 людей
21 квітня, 00:00
В Україні на підприємствах і в організаціях різних форм власності щодня травмується в середньому 200 працівників, із яких понад 30 стають інвалідами, а три-п’ять осіб внаслідок травм гинуть. У минулому році сталося майже 25 тисяч випадків травмування працюючих, загинули 1230 осіб. Загальна сума відшкодування збитків працівникам, що постраждали внаслідок нещасного випадку на виробництві або через професійне захворювання, щорічно перевищує 500 млн. гривень.

Особливо критична ситуація склалася на вугільних підприємствах: понад 10 тис. випадків травматизму (40% від усіх по Україні), число загиблих на виробництві сягнуло 217. Галузь «поступилася» лише підприємствам аграрно-промислового комплексу — 276 загиблих. Позаминулого року загальна сума витрат тільки на допомогу родинам загиблих шахтарів становила майже 30 млн. гривень. Сьогодні комітет Верховної Ради з питань соціальної політики та праці спільно з Держкомітетом з нагляду за охороною праці обговорюватимуть стан промислової безпеки та охорони праці в світлі вимог Закону «Про охорону праці». Про ситуацію в одній з найважчих галузей вітчизняної промисловості напередодні йшлося в розмові з директором департаменту державного гірничого нагляду Держнаглядохоронпраці Геннадієм СУСЛОВИМ.

— За останні п’ять років на вугільних підприємствах було травмовано більш нiж 97,5 тисячi осіб, півтори тисячі працівників загинули. За статистикою, в середньому на рік гине близько 300 гірників. Які уроки виносять державні органи, аналізуючи роботу цієї галузі?

— Украй незадовільний стан промислової безпеки у вугільній промисловості був розглянутий на розширеному засіданні Ради національної безпеки та оборони, Президентом України були надані відповідні доручення уряду. Врешті-решт, главою держави в 2002 році був виданий указ «Про невідкладні заходи щодо поліпшення умов праці та вдосконалення державного нагляду за її охороною на підприємствах вугільної промисловості». Але в 2002 році на шахтах відбулося ще кілька аварій з тяжкими наслідками: того «чорного» липня пожежа на магістральному стрічковому конвеєрі на шахті «Україна» ДХК «Селидіввугілля» забрала життя 35 шахтарів, 38 було травмовано; вибухи газу метану на орендному підприємстві «Шахта ім. О.Ф. Засядька» — 20 загиблих, 12 травмованих; на шахті «Ювілейна» ДХК «Павлоградвугілля» — 6 загиблих.

Після липневих аварій Держкомітетом з нагляду за охороною праці був запроваджений (з 29 липня 2002 р.) особливий режим організації державного нагляду в галузі. Введено щодобовий, а на особливо небезпечних шахтах і щозмінний інспекторський нагляд. Особливий режим нагляду — це форс- мажорна форма впливу, однак її впровадження на той час було адекватним ситуації, що склалася з аварійністю. Була призупинена робота 43-х шахт. Відновлення роботи кожної конкретної шахти здійснювалося тільки після розгляду на рівні Міністерства палива та енергетики України причин припинення робіт і усунення порушень.

Слід відзначити, що це дало позитивні наслідки. Рівень смертельного травматизму в серпні 2002 року (9 випадків) — найнижчий за останні 20 років. А це традиційно місяць, коли гірники працюють з підвищеним навантаженням, бо намагаються зустріти своє професійне свято, День шахтаря, високими досягненнями. До речі, завдяки оперативно вжитим заходам, Мінпаливенерго вдалося компенсувати втрати вуглевидобутку, викликані припиненням роботи шахт, і завершити серпень з виконанням норми видобутку вугілля.

Але найголовніше, що система отримала після такого наглядового «пресингу», — це усвідомлення інспекторським складом і керівниками місцевих органів державного нагляду дієвості принципового підходу до виконання своїх функцій. А також — зрушення у свідомості керівників шахт і галузі щодо необхідності ставлення до питань безпеки не за залишковим принципом.

— На що звертатиметься особлива увага? І ще один момент: чи існує нині конструктивна взаємодія між різними органами влади, відповідальними за стан безпеки у вугільній промисловості? Адже між вашим комітетом й представниками Мінпаливенерго виникали деякі непорозуміння?

— Минулого року вперше в програмі діяльності Кабінету Міністрів України визначено окремим розділом питання охорони праці та промислової безпеки. І зараз простежується тенденція до зниження рівня травматизму на вугільних шахтах. Однак ситуація з виробничим травматизмом у галузі поки не набула незворотного характеру. Проблемними залишаються питання дотримання вимог пилогазового режиму, зокрема виявлення загазувань та вжиття заходів щодо запобігання цьому. Дуже важливим є посилення контролю за веденням вибухових робіт. Одним із резервів поліпшення умов безпеки праці шахтарів є вдосконалення схем вентиляції, транспортних розв’язок, планів ліквідації аварій на шахтах, де планується проводити капітальне будівництво нових горизонтів та блоків. Необхідною умовою для промислової безпеки є прогноз технічного стану обладнання, яке відпрацювало нормативний ресурс.

Сьогодні вперше за останні роки можна сказати, що почала діяти вертикаль галузевого управління охороною праці на вугільних шахтах. Держнагляд у промисловості здійснюють 347 державних інспекторів на 1416 підприємствах, в установах та організаціях. Комітетом налагоджено взаємодію із Мінпаливенерго, хоча цей процес був і нелегким. Але деякі непорозуміння свого часу не переросли в антагонізм, а навпаки, допомогли знайти спільні підходи до вирішення нагальних проблем. Значно поліпшився стан забезпечення працівників засобами індивідуального та колективного захисту; вдалося зрушити з місця питання щодо обладнання та впровадження на шахтах комплексу газової інформації та системи зв’язку «кліть—машиніст».

І головне. Усі ми пам’ятаємо реакцію керівників галузі, коли ми заборонили застосування у вугільних шахтах горючих конвеєрних стрічок і через деякий час одночасно зупинили 64 вугледобувні підприємства. Члени комiтету тоді майже усю ніч з керівництвом галузі «з’ясовували стосунки». На сьогодні два основних виробники стрічок для українських шахт — Курський і Лисичанський заводи — перейшли на виробництво важкогорючих стрічок, хоча до цього вони разом з деякими керівниками галузі нас переконували, що це неможливо. Сьогодні жодна шахта не спускає в гірничі виробки горючу стрічку.

Ще один приклад. Під час розслідування причин сумнозвісної аварії на шахті ім. Засядька, пов’язаної з проведенням вибухових робіт, урядова комісія погодилась із нашою пропозицією щодо заборони застосування на шахтах небезпечної вибухівки класу Т-19. Після непростих, іноді конфліктних взаємодій з виробниками цієї вибухівки та керівниками шахт ми таки домоглися того, що ця вибухівка з виробництва знята, а заводи перейшли на виготовлення іншої, безпечнішої.

— Аналізуючи стан травматизму в різних галузях, фахівці звертають особливу увагу на ще одну проблему: недбале ставлення до правил безпеки самих працівників...

— Коефіцієнт смертельного травматизму на 1 млн. т видобутого вугілля за 2003 рік склав 2,7 проти 3,25 попереднього року, а видобуток вугілля знизився на 2,6 млн. тонн (з 81,9 млн. тонн до 79,3 млн.). Смертельно травмовано на 50 шахтарів менше, ніж у минулому році (217 проти 267). Більше 50 відсотків шахтарів (105 чол.) загинули внаслідок особистої недисциплінованості, численних порушень норм і правил з охорони праці та безпечного ведення робіт, порушень трудової та технологічної дисципліни, через необережні або несанкціоновані дії виконавців робіт.

На шахтах України впродовж 2003 року сталося 22 аварії, травмовано 84 чоловіки, з них 28 — смертельно. Аналіз обставин та причин смертельного травматизму показує, що основним чинником є низький рівень виробничої та технологічної дисципліни працівників, відсутність належного контролю за веденням робіт. Інспекторським складом проведено 52633 обстеження гірничих робіт, на 19,2% (з 9806 до11684) збільшилась кількість штрафів, накладених на працівників, на 21,3% (з 669639 грн. до 812303 грн.) — сума цих штрафів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати