Остання місія?
Спостерігачі були одностайними. В Україні — впершеГоловна позитивна відмінність останніх виборів від усіх попередніх в Україні полягає в тому, що фактично всі без винятку міжнародні організації визнали їх демократичними. Те, що на них не було Місії СНД, аж ніяк не означає, що висновки «пострадянських» спостерігачів могли відрізнятися. Їхній неприїзд скоріше й пов'язаний з розумінням того, що вибори в Україні важко буде віднести до невільних (навіть унаслідок певних політичних переваг, чим завжди «вирізнялися» «есендівці»).
Найавторитетніша у сфері моніторингу виборів Організація з безпеки й співпраці в Європі відзначила, що країна змiцнила свій курс на демократичні реформи. Для спостереження за виборами в Україні ОБСЄ забезпечила понад 900 спостерігачів, включаючи 200 членів парламентів з 45 країн. «Ці вибори можна назвати тільки вільними й справедливими. Таким чином, переможцем у цих виборах є український народ», — сказав президент Парламентської Асамблеї ОБСЄ Алчі Хастінгс. Серед позитивних моментів передвиборної кампанії місія ОБСЄ називає безперешкодний процес реєстрації кандидатів, всебічне висвітлення кампанії в ЗМІ, прозорість і професійність у діяльності Центральної виборчої комісії. У той же час місія зазначає, що подальшої уваги потребують такі сторони процесу, як формування дільничних виборчих комісій, забезпечення діяльності Конституційного Суду, вдосконалення механізмів звітності у фінансуванні передвиборної кампанії.
Російські спостерігачі були досить стриманими в оцінках, тому обмовилися, що остаточно зі своїми висновками ознайомлять громадськість згодом. (Очевидно, в Москві поки не впевнені загалом, як реагувати на післявиборні зміни в Україні). Щоправда, російські спостерігачі визнали, що вибори відбулися «відповідно до українського законодавства». При цьому вони висловили низку зауважень — переважно технічного характеру, які можуть свідчити скоріше про непередбачливість організаційного плану, ніж про умисні дії влади для впливу на виборця. Відчувався в оцінках і «російський відтінок». Заступник голови Державної думи Росії Сергій Бабурін звернув увагу на те, що російські прізвища перекладалися українською мовою через переклад змістовної частини прізвища. У західних регіонах України, на його думку, створювалися дещо кращі умови для високої явки виборців.
Позицію Євросоюзу вчора оприлюднила єврокомісар з питань зовнішньої політики й політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер, яка визнала демократичність українських виборів. Хоча складається враження, що Брюссель менш за все цікавив виборчий процес (визнання його демократичним було очевидним). Інша річ — майбутній уряд і його діяльність. Ця непрогнозованість, схоже, викликає у західних держав найбільше занепокоєння. «Ми сподіваємося, що наступний уряд захоче зблизитися з Європейським Союзом», — сказала комісар. Вона зазначила, що ЄС збирається інтенсифікувати програму реформ, спрямованих на зближення з Києвом. Попередні висновки експертів, сказала Ферреро- Вальднер, свідчать про те, що вибори в Україні «були вільними й чесними». «Це було нашою першою основною вимогою — побачити, що пройдуть демократичні вибори і, я вважаю, Президент Ющенко нас у цьому переконав», — уточнила вона.
...За певних умов можна очікувати, що міжнародне спостереження за виборами в Україні велося востаннє. Якщо, звісно, Київ не дасть підстав міжнародним організаціям засумніватися у своєму демократичному розвитку впродовж наступних років...