Перейти до основного вмісту

Парламент поділив iз урядом відповідальність за бюджет-01

08 грудня, 00:00

Учора Верховна Рада прийняла в цілому закон про державний бюджет України на 2001 рік. За прийняття держбюджету проголосували 249 iз 423 народних депутатів, що зареєструвалися в залі. Проти прийняття бюджету голосували фракції Компартії та «Яблуко». Президент України Леонід Кучма заявив, що прийнявши бюджет на 2001 рік, парламент продемонстрував свою прихильність «державності, демократичному розвитку України».

Основу для прийняття держбюджету у третьому читанні було закладено напередодні, коли Координаційна рада парламентської більшості рекомендувала фракціям та групам, що входять у більшість, остаточно схвалити проект бюджету. Після другого читання залишалися неприйнятими близько третини статей держбюджету, в тому числі тих, що стосуються міжбюджетних відносин, надання пільг ряду категорій населення і розподілу витрат держбюджету (додаток №3). Загалом постатейне голосування проходило досить рівно, не враховуючи статті 58, яка стала каменем спотикання: з першого разу вона не пройшла, і тільки після запевнень прем’єр-міністра Віктора Ющенка в тому, що в бюджеті не враховано соціальні пільги на 16 млрд. грн. і джерел фінансування немає, депутати, поміркувавши над цим у перерві, проголосували «за». Як і очікувалося, однією iз спірних статей стали міжбюджетні відносини. Прем’єр-міністру довелося пояснювати депутатам, у чому полягає «комплексний підхід» до цієї проблеми. 27 обласних бюджетів будуть формуватися на основі нормативної системи розподілу коштів, при цьому 10% фінансових ресурсів не розподіляються і знаходяться в оперативному управлінні Кабміну.

Верховна Рада проголосувала за збільшення прибутків держбюджету- 2001 на 340 млн. грн. — до 41,9 млрд. грн., в тому числі прибутків загального фонду — до 33,3 млрд. грн. і спеціального фонду — 8,7 млрд. грн. Парламент підтвердив бездефіцитність бюджету, встановивши його витрати в розмірі 41,9 млрд. грн.

Таким чином, бюджетна епопея нинішнього року благополучно завершилася. Як сказав «Дню» народний депутат України Леонід Кравчук, порівняно швидке проходження бюджету пов’язане з наявністю в парламенті більшості, яка має солідарну відповідальність за стан справ в Україні. На думку народного депутата Олександра Рябченка, процес прийняття бюджету не треба пов’язувати з засіданням Ради директорів МВФ, яке має відбутися 19 грудня: до того, як свою посаду обійме новий президент США, питання фінансування України з боку МВФ навряд чи будуть розглядатися. О. Рябченко звернув увагу на те, що два томи бюджету, підготовлені урядом, депутати отримали тільки за півгодини до початку засідання, і, природно, не встигли з ними ознайомитися. Не схильний вважати великим досягненням прийняття бюджету- 2001 народний депутат Віктор Суслов: «Прийняття бюджету дає можливість розраховувати на поновлення програми розширеного фінансування. Без кредиту ЄБРР, без польського вугілля, без грошей МВФ Україна може не перезимувати. Те, що відбувається, свідчить про втрату Україною своєї самостійності, вона не здатна за рахунок внутрішнього розвитку вирішувати власні проблеми. Усвідомлюючи те, що Україна знаходиться в кризовому стані, депутати переважно і проголосували за бюджет».

Учора Верховна Рада прийняла ще два важливих рішення: ратифікувала Кредитну угоду між Україною та ЄБРР на суму $100 млн. (кредит на закупівлю палива на зимовий період 2000—2001 рр.) і прийняла в цілому Закон України «Про банки і банківську діяльність».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати