Перейти до основного вмісту

«Перегар»

15 червня, 00:00

Плани уряду підвищити акцизний збір на алкогольну продукцію викликали бурю протесту в компаній галузі. Концерни «Укрспирт» і «Укрсадвинпром» вже пригрозили Кабміну, що в разі підняття акцизів на збільшення прибутків бюджету той може не розраховувати. «Збільшення податкового тиску лише зміцнюватиме позиції нелегальної продукції, з якої, як відомо, взагалі ніяких податків не сплачується», — заявив головний економіст концерну «Укрспирт» Володимир Маховка. За його словами, уряд розраховує збільшити прибутки бюджету, автоматично помножуючи новий акциз на кількість виробленої продукції. Такий підхід фахівці галузі вважають помилковим.

«Множив» у цьому випадкові автор ідеї підвищення акцизу, міністр фінансів Ігор Юшко. Він на останньому засіданні Кабінету Міністрів навіть прохав прем’єра в першочерговому порядкові розглянути «акцизні» законопроекти. Міністр вважає, що підвищення акцизів у якійсь мірі компенсує можливі втрати держбюджету від зниження ставок податку на прибутки фізичних осіб. Якими будуть нові ставки акцизу і чи погодиться Верховна Рада з пропозицією Мінфіну, поки що сказати складно, але вже зараз акцизна війна набула цілком відчутних обрисів.

Головним козирем алкогольних компаній у цій війні є загроза різкого зниження виробництва через неможливість витримати конкуренцію з «тіньовиками». За прогнозом компанії «Укрспирт», пляшка «заводського» звичайного коньяку після запровадження нових акцизів може подорожчати з 11 до 15—17 гривень. У цей час нелегальні виробники коньяку пропонують оптовикам робити закупівлі з розрахунку 5—7 гривень за пляшку. Подібна тенденція, очевидно, буде характерною і для інших алкогольних напоїв. Про масштаби тіньового виробництва алкогольних напоїв говорить останній випадок виявлення підпільного цеху в Маріуполі. Там податковою міліцією у правопорушників лише на «базі», яку утримували троє громадян, вилучено 11 тонн спирту, 600 пляшок фальсифікованої горілки, 15 тисяч штук підроблених акцизних марок.

З початку року виробництво алкогольної продукції в Україні знизилося на 10%. Якщо за 5 місяців минулого року її було вироблено 6 мільйонів декалітрів, то за цей же період нинішнього року — 5,5 мільйона. При цьому попит на міцні напої в країні аж ніяк не поменшав, скоріше навпаки. Володимир Маховка вважає, що, як мінімум, саме на ці 10% за рік збільшилися прибутки виробників нелегальної продукції. Підвищення податків у такій ситуації може стати стартом різкого витіснення з ринку продукції великих заводів, що перебувають під невсипущою увагою податківців і тому приреченi на сплату акцизу.

А для ринку вина, якщо вірити фахівцям корпорації «Укрсадвинпром», підвищення акцизів загрожує ще більшими проблемами. Заступник генерального директора корпорації Володимир Фуркевич повідомив, що нинішня ціна вина перебуває на критичному рівні, що дозволяє конкурувати з напоями з Молдови та Болгарії. Якщо українське вино подорожчає, воно стане неконкурентоспроможним за ціною не лише в порівнянні з тіньовою продукцією, але і з імпортними аналогами. «Ми просто не зможемо продати свою продукцію», — попереджає Фуркевич. Він заявив, що при розробці проектів підвищення акцизів керівників підприємств галузі не було залучено навіть у статусі радників.

Прем’єр-міністр Анатолій Кінах поки що вельми стримано ставиться до пропозиції Міністерства фінансів. Це показало і його небажання ставити на розгляд Кабінету Міністрів «акцизне питання» в розклад останнього засідання. Очевидно, прем’єр розуміє, що алкогольні компанії мають досить потужні лобістські важелі, що може стати причиною не лише бюджетних проблем уряду, але й політичних. Те, як податкові питання можуть впливати на кадрову стабільність уряду, прем’єр вже міг відчути при зволіканні з затвердженням постанови про пільги для гірничо-металургійного комплексу. Якщо до незадоволених металургів додадуться і впливові «акцизники», захищатися Кінахові буде ще складніше.

Не виключено, що в цьому випадкові свою роль зіграла банальна недосвідченість нещодавно призначеного міністра фінансів. Іншими причинами складно пояснити той факт, що легальні виробники горілки й вина дізналися про плани уряду з преси. Залишається сподіватися, що компроміс знайти ще не пізно. Якщо події розвиватимуться за іншим сценарієм і уряд вступить в акцизну війну, йому, мабуть, доведеться в черговий раз потрапити під важку артилерію політичної критики.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати