Поділ «єдиного» вікна
Реєстратори власності не поспішають об’єднуватисяОрганізатори вчорашньої прес-конференції у представництві Світового банку присвятили її створенню системи реєстрації прав власності на нерухоме майно. Тоді як виданий 17 лютого указ Президента говорить про набагато складніше завдання — створення єдиної системи, причому в складі земельного кадастру. Одна з головних цілей указу — наближення українського законодавства, що регулює питання захисту права власності, до законодавства Європейського Союзу.
Проте зауваженою нами відмінністю не можна дорікнути: нинішня, багато в чому ще радянська, система настільки ускладнена і забюрократизована, що бажане «єдине» вікно для реєстрації прав власності виглядає всього лише світлом у кінці досить довгого тунелю. А законодавчі акти, здатні до кінця вирішити цю проблему, ще в проектах. Щоб продати або придбати нерухомість, громадянам доводиться отримувати (причому не безкоштовно) чималу кількість різних паперів, включно й характеристику, оббиваючи при цьому пороги десятків установ, що знаходяться в підпорядкуванні різних відомств. При цьому найбільші труднощі доводиться долати селянам, чиї інтереси переважно і захищає вищеназваний указ.
Але значення єдиної системи реєстрації власності не обмежується лише зручністю для громадян. Фахівець із реєстрації прав власності Світового банку Стівен Батлер, який цiлком правомiрно відіграє нині першу скрипку у відпрацюванні українського законодавства з цієї теми, вважає, що така система повинна сприяти створенню в Україні ринку нерухомості, закріпити пріоритетність власника, створити надійний захист проти різних виявів шахрайства.
Директор компанії MP — Consulting Марина Крижанівська бачить у єдиній системі реєстрації на основі земельного кадастру пріоритетність земельної власності, що має, на її думку, консолідуюче значення для створюваної системи. Оцінюючи її з погляду макрорівня, можливості переходу до іпотечного кредитування, вона вважає, що це робить українську економіку більш прозорою і привабливою для іноземних інвесторів.
Мiж тим експерт цієї ж компанії Олександр Вашкулат не схильний ідеалізувати і спрощувати перспективи запроваджуваної системи реєстрації. З його слів, за створення такої системи сьогодні змагаються, у тому числі в судових інстанціях, кілька інституцій — бюро технічної інвентаризації, Мін’юст і земельні органи, що створили систему кадастру. Так що, з його слів, щоб стати справжнім зареєстрованим власником, громадянинові України потрібно понад місяць ходіння реєструючими інстанціями.
Дискусія на «круглому столі» переконливо показала, що створенню єдиної системи реєстрації прав власника в Україні немає альтернативи. Зі слів голови Держкомзему Анатолія Даниленка, провідну роль серед чинників, що визначають її доцільність, визначає спрямованість насамперед на людину.