Подорожчання ліків можна уникнути,
стверджує міністр охорони здоров’я Андрій ПIДАЄВЧи справді зміняться ціни на ліки? Чи можливо уникнути втілення в життя песимістичних прогнозів? З цими запитаннями «День» звернувся до міністра охорони здоров’я Андрія ПІДАЄВА.
— Інформація щодо введення ПДВ на лікарські засоби та підвищення ставки акцизу на спирт для виробництва медикаментів, яка поширюється зараз, створила нездорову ситуацію в країні. Питання стосовно введення ПДВ на лікарські засоби піднімалось неодноразово. І позиція Міністерства охорони здоров’я полягала в тому, що операції з продажу лікарських засобів повинні звільнятися від обкладання податком на додану вартість. Результатом змін, закладених у бюджеті на 2004 рік, буде неминуче збільшення цін на ліки на 20— 25%. А це означає, що зменшиться й доступність лікарських засобів для населення України. Більш того, за цих умов можна говорити про фактичний зрив виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України у частині соціальної політики.
— Відомо, що в Росії вже давно відмінили пільги при сплаті ПДВ для виробників фармпродукції. Використовуючи досвід сусідів, які можна зробити прогнози для України?
— Для адекватного відображення картини слід порівняти зарубіжний досвід оподаткування ліків. Зокрема, у Франції ставка ПДВ складає 2,1%, в Італії — 9%, в Бельгії — 6%. Щоправда, при цьому там діє система соціального медичного страхування, а фармацевтичні підприємства є економічно потужними і технологічно розвиненими. Що стосується досвіду Російської Федерації, то введення 10-відсоткової ставки ПДВ на ліки призвело до підвищення їх цін (у середньому по країні) на 12%, а в окремих регіонах — до 40%. І це при тому, що введенню ПДВ на ліки передувало звільнення виробників життєво необхідних і найважливіших лікарських засобів та виробів медичного призначення протягом 5 років від сплати податку на прибуток. Базуючись на досвіді Росії, ми підготували пропозиції, а саме — звільнення від сплати ПДВ операції з продажу лікарських засобів, що зареєстровані в Україні в установленому порядку, а також вироби медичного призначення за переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Це той реальний крок, який дозволить зберегти ціни на медикаменти на існуючому рівні.
— І все ж таки бюджет прийнято, і він підписаний Президентом. Яким чином можна уникнути ПДВ на ліки?
— Відповідно до п. 49 статті 80 Закону «Про державний бюджет України на 2004 рік», уряду надано право визначати, які саме лікарські засоби увійдуть у перелік тих, що звільнені від сплати ПДВ. Ми разом із фахівцями-клініцистами детально опрацювали це питання з урахуванням рекомендацій ВООЗ. Усі спеціалісти-медики одностайно дійшли висновку, що єдиним можливим варіантом формування такого переліку є визначення у цій якості Державного реєстру лікарських засобів України. Туди внесено усі зареєстровані у нашій державі лікарські засоби. Це позиція Міністерства охорони здоров’я, і вона підтримується Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України. — Виробники і дистриб’ютори ліків нерідко говорять, що на ціни медикаментів, окрім податків, впливає ще цілий ряд факторів. Наприклад, великий розмір мита на сировину та імпортні препарати. Чи планується найближчим часом щось змінити в цьому плані?
— По-перше, сьогодні в Україні діє нульова ставка ввізного мита майже на усі субстанції, і тільки на деякі перевищує 5 відсотків. Нульова ставка мита на ввіз також діє на готові лікарські засоби, які не виробляються в Україні. А ставка ввізного мита складає від 5 до 10 відсотків лише на ліки, аналоги яких виробляються вітчизняною промисловістю. По-друге, в рамках вступу до СОТ Україна задекларувала приєднання до СОТ у фармацевтичному секторі у 2004 році. Тобто ставка ввізного мита на усю фармацевтичну продукцію буде нульова.