Проголосували. Але...
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20031225/4235-1-1.jpg)
Учора Верховна Рада України, схоже, заздалегідь схвалила законопроект №4105 про політичну реформу, відомий більше під назвою «Симоненка—Медведчука». Повідомляємо про це без упевненості, оскільки виразну оцінку тому, що ж сталося вчора в сесійному залі парламенту, поки що дати складно.
Події розгорталися таким чином. Так і не закрите позавчора засідання Верховної Ради плавно перейшло в нічні пильнування 50 представників фракцій «Наша Україна», БЮТ і СПУ, які, судячи із заяв їхніх лідерів, повинні були «тримати оборону» та не пускати до залу представників більшості. Проте ранок мудріший від вечора, і ще до 10.00 усі депутати, що прибули до парламенту, змогли потрапити на свої робочі місця. Спробу зайняти місця в президії зробили і спікер парламенту Володимир Литвин і два його заступники. Але одразу ж після традиційного виконання державного гімну були вимушені ретируватися — перекричати завивання сирен і футбольних дудок було не в людських силах. Проте керівництво парламенту, очевидно, було готове до такого перебігу подій — через короткий час В. Литвин увійшов до залу з іншого боку. У руках він тримав переносний мікрофон. Тепер настала черга тримати «кругову оборону» членам фракцій більшості.
А ось далі сталося те, що найближчим часом підлягатиме ретельному аналізу як опозиціонерів, так і «більшовиків». Щось читав із листочків спікер, здійнялася енна кількість рук, у тому числі й опозиційних депутатів (щоправда, ті переважно робили непристойні жести). Було очевидно, що відбулося голосування — але за що? Спантеличені журналісти з ложі преси вмить передислокувалися до кулуарів, на ходу запитуючи один в одного, що сталося. Найімовірнішим припущенням називали те, що депутати більшості підтримали зміну процедури голосування через неможливість зробити це звичним способом — з допомогою системи «Рада». Проте протягом перших десяти хвилин ані підтвердити, ані спростувати це припущення депутати, які були в кулуарах, не могли. Кореспондент «Дня» на власні очі бачила, як один із досить впливових депутатів із фракції Народно-демократичної партії уточнював у колег, стосовно чого відбулося голосування. На аналогічні запитання журналістів окремі парламентарії мимрили щось незрозуміле і, махнувши рукою, йшли. Ситуацію незабаром прояснили прес-секретар спікера Ігор Сторожук і представник Президента в парламенті Олександр Задорожній. Перший сказав, що напередодні депутати зібрали необхідну кількість підписів під постановою про зміну процедури голосування за законопроект №4105, згідно з якою голосування провели в сесійному залі (на чому, до речі, наполягали комуністи) шляхом підняття рук. Слід відзначити, що ще у вівторок справді розпочався збір підписів за зміну процедури, проте тоді заявляли, що це буде голосування бюлетенями. За попередніми оцінками рахункової комісії парламенту, законопроект підтримали 276-ма руками (тобто, голосами). Серед них 49 рук — членів фракції комуністів. Пізніше комісія підтвердила цей результат і визнала його легітимним. Нагадаємо, що схвалений законопроект про внесення змін до Конституції розробили парламентська більшість та Адміністрація Президента. Він визначає, що в 2004 році громадяни України оберуть президента країни терміном на два роки, пізніше, починаючи з 2006 року, главу держави обиратиме парламент.
Додатковим свідченням легітимності цього голосування, зі слів О. Задорожнього, буде підтвердження депутатами свого голосування особистими підписами. Крім того, представник Президента повідомив журналістам, що після схвалення законопроекту В. Литвин закрив розпочате ще у вівторок засідання.
Надто цікавим у контексті даного голосування міг би виявитися коментар лідера комуністів, проте журналістам мало що вдалося розчути в ході інтерв’ю Петра Симоненка представникам ЗМІ.
Близько 20 депутатів від «НУ», БЮТ і Соцпартії оточили журналістів і лідера фракції КПУ, скандуючи «Ганьба!» Дійшло навіть до того, що хтось із колишніх союзників комуністів по так званій четвірці кинув у вождя комуністів відкритою пластиковою пляшкою й облив його солодкою водичкою...
Точнісінько опівдні із заявами про фальсифікацію голосування виступили лідери опозиції в особі Віктора Ющенка, Юлії Тимошенко та виконуючого обов’язки лідера фракції Соцпартії Йосипа Вінського (Олександр Мороз — головний «глашатай» необхідності зміни влади — другий день на робочому місці, можна сказати, виразно, навіть опозиційно був відсутній). Лідер «НУ» заявив, що під постановою про зміну процедури голосування зібрано всього 219 підписів і щонайменше 5 із них сфальсифіковано. Ю. Тимошенко повідомила, що існує відеозйомка та свідчення людей, які стверджують, що під час голосування стосовно законопроекту про зміни до Конституції підняли «не більше 100 рук». Крім того, як кажуть опозиціонери, під час голосування члени рахункової комісії перебували в іншому приміщенні. «Просто фарс» — так прокоментували лідери опозиції це голосування, проте діяти обіцяють серйозно: готують документи для звернення до Парламентської Асамблеї Ради Європи в зв’язку з фальсифікацією, на їхню думку, голосування, а також мають намір і надалі блокувати роботу парламенту — аж до кінця поточної сесії. Вони також гордо повідомили, що після сьогоднішніх подій лави більшості офіційно покинув віце-спікер Олександр Зінченко, який аргументував своє рішення «категоричним неприйняттям логіки виходу з нинішньої парламентської кризи».
Залишок робочого дня депутати присвятили консультаціям та обговоренням. Подальша доля схваленого законопроекту, згідно із законотворчою логікою, розвиватиметься за наступним сценарієм — після підписання спікером його направлять до Конституційного Суду. А після чергового аналізу на конституційність депутатам буде необхідно зібрати понад 300 голосів, щоб заявлені в проекті реформи поправки до Основного Закону та зміни стали безповоротними. До речі, «поминати» чинну Конституцію журналісти почали ще позавчора.