Причинами вугільного колапсу правоохоронці називають безгосподарність та казнокрадство

Шахтарі грюкали касками об асфальт, демонстрували всьому світу мозолі від проходження на Київ за зарплатнею і навіть поховали вітчизняну вугільну промисловість, проте значних зрушень так і не досягли. Бо коли два роки тому екс-прем’єр Павло Лазаренко просто видавив із державних та комерційних банків 17 трильйонів карбованців (що навряд чи хтось поставить йому в заслугу), щоб утихомирити найорганізованішу частину пролетаріату, то сьогодні можна знайти лише бюджетні дірки. Цього року правоохоронці чи не вперше серйозно взялися за вивчення підгрунтя масових шахтарських заворушень: аналіз економічного стану та дотримання законності на підприємствах вугільної галузі України. Як вирвалося в міністра вугільної промисловості Сергія Тулуба, результати перевірки, правильніше буде сказати, масштаби розвалу галузі, стали одкровенням навіть для першої особи міністерства.
Те, із чим зіткнулися вугледобувні структури Мінвуглепрому (16 самостійних шахт та 25 вугледобувних підприємств), важко назвати розкраданням ачи навіть бандитизмом: під шумок хронічних невиплат зарплати вугільні ріки без контролю та будь-яких застережень перетворюються на суттєві валютні рахунки півсотні комерційних фірм-посередників, якими обросли шахти, і які й створюються почасти лише задля правової підстави для відправки вугілля. Одним з інструментів привласнення «чорних» грошей стає бартер, на умовах якого укладається нині 60% угод. Наприклад (усі наведені у тексті факти цитуються за матеріалами Координаційного комітету по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю), керівництво Державної холдингової компанії «Лисичанськвугілля» Луганської області уклало цього року бартерну угоду зі столичним ТОВ «Голос» на постачання продуктів харчування в обмін на вугілля на суму майже 1 мільйон 30 тисяч гривень. Із чиєї ініціативи до угоди вносилися зміни, ще встановить слідство, проте коли вугілля вже було відвантажено замовникам, луганці одержали... 32 тисячі пляшок алкоголю. Холдингова компанія вимушена реалізовувати спиртне (такий різновид заробітної плати, очевидно, не припав до душі її працівникам), іще й сплатила 25 тисяч штрафних санкцій за торгівлю алкогольними напоями без ліцензії. До того, що державні підприємства можна безкарно «нагрівати» на бартерних поставках, усі давно звикли. Подібні операції тільки цього року проковтнули 27 мільйонів гривень.
ПОДВІЙНА БУХГАЛТЕРІЯ
Схеми одержання «нетрудових доходів» приватними підприємцями за рахунок державних підприємств уже давно відпрацьовані і діють безвідмовно. Найпоширеніший спосіб уникнення відповідальності — створення фірм-одноденок. Павлоградське закрите акціонерне товариство «Укртехресурси» заборгувало шахті «Самарська» за відвантажене вугілля 63 тисячі гривень. До того ж, за несвоєчасні розрахунки «накапало» і 240 тисяч гривень пені. Коли ж Арбітражний суд ухвалив рішення на користь шахти-позивача, то ЗАТ «Укртехресурси» негайно припинило господарську діяльність, а його засновники зареєстрували фірму з такою ж назвою, але вже в Павлоградському районі. Шахта «Південно-Донбаська № 1» погоріла майже на сім мільйонів гривень на контракті з АТ «Данко». Не без участі керівництва шахти (як свідчать матеріали комітету) вугілля було продано за заниженою ціною.
ВЕКСЕЛІ — ВУГІЛЬНІ ГРОШІ
У векселів є дві принади: для місцевих фінансових інститутів — це майже гроші, для шахт є можливість обійти розрахунковий рахунок, де фінансується заборгованість щодо платежів до бюджету. Цього року шахта «Нормавугілля» (ВО «Донецьквугілля») за відвантажене вугілля видала векселів на суму 3,2 мільйона гривень. Гроші було передано «Донвуглекомбанку» під заставу під час оформлення кредиту на погашення заробітної плати, придбання обладнання. Однак для погашення кредиту банк відкриває спеціальний рахунок, на який зараховується виручка, в той час як на розрахунковому рахунку були платіжні доручення на сплату до бюджету 517 тисяч гривень. Однак під час вексельних розрахунків у накладі залишається знову ж таки держава: шахти вимушені реалізовувати їх із дисконтом від 5 до 30 відсотків.
РИБА ПСУЄТЬСЯ З ГОЛОВИ
У Львівській області порушено кримінальну справу стосовно директора шахти № 2 «Червоноградська» Західноукраїнської холдингової компанії пана Луцика, який усупереч забороні безоплатного відвантаження вугілля комерційним структурам укладав із ними угоди. Таким чином кануло в Лету майже півтора мільйона гривень. Кримінальна справа стала «нагородою» директору шахти «Аненська» Державної холдингової компанії «Луганськвугілля» панові Суботину. На папері цей нью-Стаханов видобув 420 тонн вугілля «і на розвиток галузі» вибив із державного бюджету дотацію на премії та заробітну плату. А паперове вугілля акуратно списано на потреби шахтових котельних.
У вітчизняної вугільної промисловості чимало інших проблем, зокрема, втрачено контроль за якістю видобутого вугілля. Цим користуються і фірми-посередники і тепло-електростанції, що перебувають не в кращому фінансовому стані.
За останні роки керівництво галуззю змінювалося іноді по декілька разів на рік: відповідальність та контрольованість галузі зведено нанівець. У відповідь на масовану перевірку вугледобувних підприємств із боку правоохоронних органів за дорученням Координаційного комітету з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю новий міністр Сергій Тулуб песимістично заявив: «Ми не можемо сказати, що досягли певного перелому. Є позитивні зрушення, але не більше». Чи вдасться донеччанину, який починав роботу на шахті простим такелажником, якщо не реанімувати галузь, то принаймні не допустити її остаточної криміналізації?
ДОВIДКА «Дня»
З початку року на підприємствах Мінвуглепрому викрито 776 злочинів у корисливих цілях, 67% яких тяжкі, в тому числі 378 випадків розкрадань у великих та особливо великих розмірах, 99 фактів хабарництва. До кримінальної відповідальності притягаються 793 працівники галузі, серед них 150 керівників різних рівнів, 32 фінансово-бухгалтерських працівники, 15 матеріально відповідальних осіб. КРУ на 79 із 627 перевірених підприємств Мінвуглепрому виявлено розкрадання на суму 7,5 мільйона гривень, на 136 підприємствах — незаконні витрати вартістю 51 мільйон гривень.
№244 18.12.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету
обов'язкове. © «День»