Перейти до основного вмісту

ПИТАННЯ «ДНЯ»

Що перешкоджає надбанню Україною справжньої незалежності?
22 серпня, 00:00

— Сьомий рік незалежності Україна зустрічає в дуже складній ситуації, коли майже кожен день нагадує про її економічну залежність від кредиторів. І це викликає питання — а чи є незалежність України справжньою, реальною, а не лише юридичною, формальною? Для реальної політичної незалежності країни визнання її іншими країнами є лише необхідною, але ще недостатньою умовою. Реальною політична незалежність стає тоді, коли у відносинах з іншими країнами, передусім в економічних, досягається статус достатньо ВЗАЄМНОЇ залежності. Поки що наша економічна залежність з іншими країнами залишається переважно односторонньою, наша політична незалежність залишається переважно формальною, юридичною. І для перетворення її на реальну Україна повинна сформувати з іншими країнами більш-менш ПАРИТЕТНІ економічні залежності.

Для України ця складова незалежності є важливою також тому, що від неї істотно залежить формування національно-політичних орієнтацій на значній частині її територій. Передусім це стосується її Лівобережжя й, особливо, південно-східного регіону. Як свідчать результати аналізу даних багатьох соціологічних досліджень у цих регіонах, значну частину населення скромні спроби мовної українізації органів влади, ЗМІ й, над усе, освіти скоріше відштовхують від підтримки політичної незалежності України. А без зміцнення такої підтримки вельми проблематичним є формування другої (за рахунком, але не за значенням) складової справжньої незалежності країни — ЄДИНОЇ ПОЛІТИЧНОЇ НАЦІЇ, тобто народу, об’єднаного бажанням УСІХ ЙОГО ТЕРИТОРІЙ, мати власну державу.

Найважливішою умовою формування політичної нації є формування НАЦІОНАЛЬНОЇ, в політичному значенні, ЕЛІТИ. Точніше — тієї сукупності еліт (політичних, економічних, ідеологічних — релігійних і світських, наукових тощо), без яких суспільство ще не є зрілим макросоціальним організмом. Еліти формуються талановитими особистостями, котрі мають енергію та волю, які дозволяють їм самореалізуватись у відповідних суспільних умовах. А КОЛИ найвищі державні керівники за своїми особистісними якостями відповідають тим елітним місцям, що вони їх посідають у соціальній структурі, коли вони усвідомлюють не лише свої права, а також свої обов’язки щодо розвитку суспільства і зміцнення його незалежності, — тоді створюються умови для реалізації громадянами своїх творчих талантів і здібностей. Це і є шлях до справжньої незалежності суспільства й держави.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати