Перейти до основного вмісту

Ревізія безпеки

20 жовтня, 00:00

На світовій арені з’явились «нові гравці — всесвітній терористичний інтернаціонал», і «нові війни — війни особливого типу, в яких домінують не воєнна складова, а комунікативні, гуманітарні інтервенції, маніпулятивні технології. Метою ураження в таких війнах є не матеріальні об’єкти, а символи, суспільна свідомість, масова психологія», — заявив Є. Марчук. Тому, на його думку, «сучасна ситуація потребує сміливих, адекватних політичних ініціатив». «Застарілість підходів і стереотипів до національної безпеки сьогодні проявилися як ніколи», — вважає секретар РНБОУ.

На його думку, зараз необхідно уточнити поняття «державний суверенітет», його розуміння міжнародним співтовариством на рівні міжнародних правових норм. Відчувши, що в аудиторії є люди, для яких ця тема є табу, та щоб уникнути непорозумiнь, Є. Марчук пояснив: «Якщо суверенітет держави захищає внутрішню політику, яка веде до геноциду на політичній та міжетнічній основі, як це було в Косово, якщо суверенітет держави дає можливість функціонувати крупним міжнародним терористичним угрупуванням, якщо суверенітет держави дозволяє на індустріальному рівні продукувати сотні тисяч тонн небезпечних наркотиків, то чи може такий суверенітет сприйматися міжнародним правом?» На його думку, «міжнародне право має бути скориговане на рівні сучасних цивілізаційних вимог і викликів».

Також, на думку секретаря РНБОУ, «потрібно подолати стереотипи в уявленнях про міжнародну співпрацю в боротьбі з міжнародним тероризмом, потрібно відкинути псевдопатріотичну цнотливість і співпрацювати з усіма». «Безпека конкретного громадянина в Україні не може бути захищена в сучасному світі тільки власними можливостями держави», — вважає Є. Марчук і повідомляє, що Україна, як спостерігач вже почала брати участь у діяльності Договору про колективну безпеку, членами якого є ряд країн СНД. «Ми не можемо відгороджуватись від того, що робить могутня структура», — заявив Є. Марчук. Одночасно, на його думку, треба доповнити концепцію національної безпеки і прийняти закон про національну безпеку.

Коментуючи повідомлення про отримання українськими громадянами листів з невідомим білим порошком, секретар РНБОУ запевнив, що в Україні уже вжито заходів для попередження поширення біологічної зброї. За словами Є.Марчука, «дещо робиться по лінії «Укрпошти». Водночас він наголосив, що «заходи вжиті, але їх недостатньо», зокрема, при забезпеченні таємниці листування «не зрозуміло, хто має право відкривати листа при виникненні якихось підозр». На думку Є.Марчука, люди «самі повинні бути обережнішими». Він також висловив сумнів у тому, що «у світі розпочнеться біологічна війна», тому що для блокування епідемії не лише сибірки у світового співтовариства є достатній арсенал.

Секретар РНБОУ запевнив, що українці не братимуть участі в бойових діях в Афганістані, а в миротворчих операціях — тільки за рішенням парламенту. Але наголосив, що це не єдині проблемі, які можуть стосуватися України в зв’язку з антитерористичною операцію в цій країні. За словами Марчука, «гуманітарна катастрофа в Афганістані вже викликала велику кількість біженців». А це — можливе загострення криміногенної ситуації, проблеми зайнятості і проблеми відправки їх на батьківщину. Однак, заспокоюючи присутніх, Є. Марчук передав повідомлення керівника українського прикордонного відомства про те, що за останні 8—9 місяців на східному кордоні встановлено близько 300 різного роду охоронних структур. «Російсько-український кордон, — сказав секретар РНБОУ, — вже не прозорий. І з російського боку теж є розуміння цієї проблеми». Він також зауважив, що «сьогодні кордон Євросоюзу проходить по україно-російському кордоні в сенсі безпеки».

Говорячи про проблему боротьби з відмиванням «брудних грошей», Є. Марчук повідомив, що завтра (сьогодні — Ред. ) у Президента буде обговорення і прийняття остаточного рішення щодо створення відомства з питань фінансової безпеки. «Такий орган, — на думку секретаря Ради безпеки, — має бути надвідомством і ні в якому разі не входити ні в яку силову структуру». Він також повідомив, що офіційно запропонував Президенту прийняти рішення, суть якого полягає в тому, «що ні Державна податкова адміністрація, ні Служба безпеки не можуть мати монополію на створення такого відомства», і зауважив, що «так робиться в усіх без винятку європейських країнах».

Відповідаючи на чисельні запитання журналістів з приводу катастрофи Ту-154 над Чорним морем, секретар СНБОУ повідомив, що, можливо, сьогодні (вчора. — Ред. ) «буде висновок, зміст якого підтверджуватиме, що саме українська ракета вразила літак Ту-154». При цьому Є.Марчук наголосив, що остаточні рішення прийматимуться на підставі офіційних експертних висновків, хоча «у військових немає сумніву, що літак вразила ракета С- 200». Крім того, Є.Марчук повідомив, що під час моделювання (складання рештків) зруйнованого літака Ту-154 експертами було нараховано 350 пробоїн в борту літака, знайдено 5 елементів ракети, експертиза яких зараз завершується в Росії. Вибух стався на висоті 15 метрів біля задніх крил літака.

В зв’язку із тим, що українські військові вже близькі до визнання можливості випадкового влучення української ракети в російський літак, журналістів дуже цікавила доля міністра оборони України Олександра Кузьмука. За словами секретаря Ради безпеки, О. Кузьмук повторно подав рапорт про відставку і Президент «зараз розглядає це питання». При цьому Є.Марчук зауважив, що, «з одного боку, до завершення розслідування причин катастрофи літака Ту-154 та офіційних висновків людей не звільняють». З другого боку, за його словами, є «політична сторона рішення». На думку Є.Марчука, якщо О.Кузьмук «відповідає за Міністерство оборони, то він в цьому випадку має піти у відставку, що своїми діями він і зробив». За словами Є.Марчука, рішення з цього питання «має бути найближчим часом озвучене».

Одна журналістка, маючи на увазі те, що саме секретар Ради безпеки першим чітко сформулював офіційну версію про можливість ураження Ту-154 українською ракетою, з претензією на «патріотизм» запитала, чи не «гебістське минуле» допомогло йому детально розібратися у ситуації з літаком. Такий архаїчний тип мислення не був сприйнятий навіть колегами журналістки. І Євген Марчук під схвальну реакцію залу зреагував абсолютно адекватно. «Так, — відповів він, — моє «гебістське минуле» дуже допомогло мені добре в розібратися у цій ситуації. Краще, ніж тим, у кого його не було».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати