Перейти до основного вмісту

Рівні свободи

19 грудня, 00:00

У щорічному звіті американської неурядової організації Freedom House «Свобода в світі» Україну, як і Росію, Грузію, Вірменію та Молдову, названо «частково вільною» країною. Крім країн Балтії, на пострадянському просторі немає жодної «вільної» держави, цитує Інтерфакс звіт організації.

Під час визначення статусу країни фахівці Freedom House враховували рівень політичних прав і громадянських свобод, який оцінювали за семибальною шкалою, де 1 бал означає найбільшу ступінь свободи, 7 — найменшу. Україна, як Вірменія та Грузія, набрала за обома згаданими параметрами 4 бали, Росія — по 5 балів, у Молдові рівень політичних прав оцінено в 3, а громадянських свобод — у 4 бали.

«Невільними» серед пострадянських країн названо Туркменістан, Узбекистан, Азербайджан, Киргизстан, Таджикистан, Білорусь і Казахстан. При цьому Азербайджан порівняно з минулим роком втратив статус «частково вільної» держави, а Туркменістан з усіх «невільних» країн світу разом із Бірмою, Кубою, Лівією, Північною Кореєю, Саудівською Аравією, Суданом і Сирією отримав найгірші показники дотримання політичних прав і громадянських свобод за всю тридцятирічну історію досліджень. Найнижчий рейтинг також отримали дві території в складі інших держав — Чечня (Росія) та Тибет (Китай).

Загалом, згідно зі звітом, у 2003 році «вільними» є 88 держав світу, в яких проживають 2,8 млрд. людей (44% населення світу). До категорії «частково вільних» належать 45 держав, загальна кількість населення яких становить 1,3 млрд. людей (21%). 49 країн із загальним населенням у 2,2 млрд. (35%) залишаються «невільними».

У своїй доповіді Freedom House також проводить порівняльний аналіз залежності рівня свободи від рівня добробуту країни, зазначаючи, що в 38 країнах із категорії «вільних» річний дохід на душу населення становить $3,5 тис. або менше, при цьому в 15-ти з них цей показник дорівнює $1,5 тис. і нижче. Точно так само експерти не знайшли особливих відмінностей у рівні свободи громадян із середнім (близько $2,960 тис. на душу населення) і високим достатком (у середньому $19,570 тис. на душу населення). «Наші дослідження доводять, що в десятках країн успіхи в демократизації не залежать від рівня добробуту суспільства. Фактично, ми тепер маємо всі підстави стверджувати, що саме свобода є рушійною силою розвитку», — відзначила виконавчий директор Freedom House Дженніфер Віндзор.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати