Перейти до основного вмісту

Слідство ведуть... «енергетики» Галузева профспілка готова до акцій протесту

22 березня, 00:00

Характеризуючи досягнення запорізьких енергетиків, В. Погорілий зазначив, що підприємство за результатами 2001 року посідає друге місце серед державних компаній з розрахунків за куповану електроенергію — 87,9% (на першому місці Волиньобленерго — 90,4%). За його словами, «Запоріжжяобленерго» в 2001 році істотно скоротило дебіторську заборгованість, а його розрахунки з Енергоринком у другому півріччі перевищили 100%. У січні та лютому поточного року компанія отримала понад 14 млн. грн. прибутку та вийшла за рівнем середньої зарплати на перше місце серед обленерго (на початок 2002 року — 558 грн.). При цьому В. Погорілий з гіркотою зауважив, що «рекордна» зарплата запорізьких енергетиків, які і в дощ, і в холод забезпечують надійність енергопостачання в одному з найбільших індустріальних регіонів країни, більш ніж удвічі менша, ніж у клерків держпідприємства «Енергоринок», вихідцем з якого є нинішній голова НКРЕ Юрій Продан...

Як вважає комерційний директор «Запоріжжяобленерго» Валерій Безлепкін, НКРЕ перетворилося з регулюючого органу, який декларував принципи відвертості, прозорості, неупередженості, як і права ліцензіатів бути почутими, на упереджену слідчу комісію, що розгорнула тотальні перевірки неугодних підприємств. Як повідомив В. Безлепкін, це пов’язано з тим, що Ю. Продану, мабуть, не вигідно, щоб енергокомпанії «вийшли із кам’яного віку з обліку електроенергії та рівня втрат в енергомережах». На думку НКРЕ, непотрібним і недоцільним було придбання «Запоріжжяобленерго» прав користування програмами управління матеріальними ресурсами SAP R/3 та обліку електроенергії SmartUtil:Energy. Комісія звинувачує запорожців у тому, що вони «нецільовим чином» використали кошти, закладені у тарифі, і що названі програми було закуплено за завищеними цінами. Адже НКРЕ вимагає 100- відсоткових розрахунків з Енергоринком та зменшення втрат, — говорить В. Безлепкін, а коли ми намагаємося навести порядок, нас починають карати і штрафувати. Одночасно запорізькі енергетики вважають, що неможливо розвиватися в сучасних умовах, не закуповуючи та не впроваджуючи нові технології, засоби обліку й управління. При цьому будь-який якісний і до того ж ліцензійний продукт, природно, коштує великих грошей. До речі, подібні продукти широко використовуються в Україні іншими монополістами, у тому числі й регульованими НКРЕ (наприклад, НАК «Нафтогаз України»), але про санкції проти них щось не чути.

Запорізькі енергетики наполягають, що «слідство» НКРЕ щодо їхньої компанії з самого початку велося упереджено. Наприклад, в акті перевірки сказано, що її проводило територіальне представництво НКРЕ. Але викладені в ньому дані викликають, м’яко кажучи, здивування. Коли у пана Гапонова — керівника цього представництва — спитали, звідки взялися ці факти, він повідомив, що перевірку проводив Київ, і йому дали акт тільки для підписання. Більше того, за даними запорожців, акт перевірки було складено ще за 6 днів (його було заздалегідь озвучено у ЗМІ одним із запорізьких комерсантів, пов’язаних із сумнозвісною комерційною структурою) до встановленої самою НКРЕ дати перевірки, тобто зовсім без урахування даних, наданих компанією. Цікаво, що і проект рішення комісії до засідання 11 березня підготували заздалегідь. Відповідно до нього на ВАТ «Запоріжжяобленерго» повинні накладатися жорсткі санкції зі зниження тарифу і таким чином буде вилучено приблизно 30 млн. грн. (Як вважають енергетики, усе залежатиме вiд настрою Ю. Продана.) Комісія не спромоглася вивчити заперечення, подані обленерго, з яких випливає, що на купівлю програмних продуктів витрачалися кошти, які додатково і законно заробила компанія, причому гроші на це отримувала не з тарифів на передачу і поставку електроенергії.

В. Погорілий вважає, що п’ятеро членів комісії, своєрідна пентархія, яку звільнено рішенням Конституційного Суду від контролю навіть з боку Рахункової палати, практично авторитарно розпоряджаються долями багатотисячного колективу. І профспілка, зі слів лідера, у повному складі готова до акцій протесту проти такої несправедливості. Зокрема В. Безлепкін навів приклад того, що «Запоріжжяобленерго» докоряли у завищенні вартості прокладання лінії оптиковолоконного зв’язку, посилаючись при цьому на «Київенерго», де її будівництво обійшлося нібито дешевше. Але, за даними експертів, усе, виявляється, йде з точністю до навпаки. Якраз київські лінії зв’язку втроє дорожчі.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати