Статутна корекція
Роль європейських політичних партій підвищується для зміцнення демократії та політичного діалогуНаприкінці минулого року президенти Європейського парламенту та Європейської ради підписали статут, що підтримує розвиток європейських політичних установ та розширює рамки діяльності європейських політичних партій.
Це рішення ґрунтувалося на статті 191 Договору Європейської Ради, яка визнає, що політичні партії на міжнародному рівні є важливим фактором інтеграції і роблять свій внесок до формування європейської самосвідомості і сприяють вираженню волі усіх громадян Союзу. Політична партія — це об’єднання громадян, що переслідує політичні цілі у відповідності до правового порядку принаймні однієї держави — члена Союзу або альянсу кількох сторін. Партії повинні мати своїх представників у парламентах четвертої частини країн- членів, на європейському або національному рівні, або повинні мати принаймні три відсотки голосів на виборах до Європейського парламенту у чверті держав-членів. Партія також повинна слідувати принципам, на яких ґрунтується Європейський Союз: свобода, демократія, повага до прав людини, фундаментальні свободи та верховенство права.
Виправлений статут включає два основні вдосконалення: a) дозволяє створювати європейські політичні установи, пов’язані з європейськими політичними партіями та б) дозволяє політичним партіям проводити передвиборні кампанії до Європейського парламенту.
Виправлений статут — це основний момент у демократизації Європейського Союзу. Європейським політичним партіям нарешті надано роль, яку вони мають виконувати, перебуваючи у центрі європейського політичного процесу.
Проведення європейськими партіями європейських передвиборних кампаній представить конкуренцію програм та ідеологій на європейському рівні та зміцнить політичні дебати у Європі на національному рівні.
Створення європейських політичних установ та їхня участь в науковому світі та громадянському суспільстві надасть можливості для розвитку політичних дебатів, основаних на різноманітних чітко окреслених перспективах. Європейські політичні установи відіграватимуть важливу роль у залученні громадян до постійного, справжнього та інформованого політичного діалогу.
Політичні установи на європейському рівні означатимуть організацію або мережу організацій, які юридично оформлені у державі-члені, пов’язані з політичною партією на європейському рівні і які через свою діяльність підтримують та доповнюють цілі європейської політичної партії. Вони спостерігають, аналізують та роблять свій внесок до дебатів стосовно питань європейської суспільної політики і процесу європейської інтеграції за допомогою організації та проведення семінарів, тренінгів, конференцій та вивчення подібних питань між відповідними зацікавленими сторонами, включаючи молодіжні організації та інших представників громадянського суспільства. Вони слугують рамками, в межах яких національні політичні установи, навчальні заняття та інші учасники, включаючи тих, що належать до сусідніх країн, мають працювати разом на європейському рівні.
Цей новий статут зміцнить спілкування, діалог та активне залучення громадян. Ось чому здатність Європейського Союзу досягати своїх цілей та проводити правильну політику — це нагальна справа.
Загалом, десять політичних партій європейського рівня, які представляють цілий спектр політичних поглядів, фінансуються за допомогою цього статуту, яким керує Європейський парламент. На 2008 рік зафіксовано бюджет на потреби політичних партій у розмірі 10,6 млн. євро. Усі десять партій уже створили установи європейського рівня в рамках керуючого проекту, що фінансується Європейською комісією. Тепер, коли нові правила встановлені, з бюджету Європейського парламенту можна буде отримати 5 млн. на фінансування різних аспектів діяльності цих політичних установ на 2008 рік.
Нова можливість для створення установ, пов’язаних з європейськими політичними партіями, є особливо важливою для зміцнення відносин між Європейським Союзом та країнами, що є його безпосередніми сусідами.
За підтримки подібних установ зв’язки між політиками та іншими представниками громадянського суспільства Європейського Союзу та країн-сусідів можуть бути посилені. Водночас, через ці установи європейські політичні сім’ї також отримають можливість надавати більш структуровану підтримку для подальшого розвитку політичного та громадського життя у сусідніх державах. Не потрібно нагадувати, що українське політичне життя може тільки виграти від подібних можливостей. Сподіваюся, учасники політичного життя України добре ними скористаються.