Суди родини Лазаренкiв
Дружина екс-прем'єра Лазаренка заявляє про переслідування з боку властей. Про це, за словами адвоката екс-прем'єра Віктора Ніказакова, сказано в заяві Тамари Лазаренко, яку мали оголосити вчора на судовому засіданні за позовом екс-прем'єра до уряду України, повідомляє агентство Інтерфакс-Україна. Однак уже втретє дату судового засідання перенесли. Раніше Подільський райсуд Києва пояснював це перенесення зайнятістю судді, яка веде цю справу. Цього разу суддя Наталія Цап перенесла слухання справи у зв'язку з нез'явленням позивачів П. Лазаренка та його дружини.
Адвокатів екс-прем'єра обурив той факт, що не було поставлено питання про можливість слухання справи без участі позивачів згідно зі статтею 110 Процесуального кодексу. Тому адвокати збираються подати скаргу до Київського міського і Верховного судiв, щоб це порушення було усунуто. Згідно із законом, позов сторони, яка не з'явилася двічі без пояснення причин, залишається без розгляду. У зв'язку із цим адвокат В. Ніказаков висловив побоювання, що на третьому судовому засіданні справа за позовом П. Лазаренка «залишиться без відповіді».
Адвокат також повідомив, що на вчорашньому засіданні також мало ставитися питання про з'ясування долі документів, що пропали під час «реквізиції» майна П. Лазаренка. Як уже повідомляв «День», раніше адвокати екс-прем'єра заявляли про безпідставне проникнення представників українських властей на дачу П. Лазаренка в Пущі-Водиці, внаслідок чого зникло його майно і цінні документи.
Нагадаємо, що сім'я екс- прем'єра тепер перебуває в Америці. Сам П. Лазаренко зараз у в'язниці під Сан-Франциско чекає рішення американської влади про можливість визнання його політичним біженцем. Відомо також, що П.Лазаренко планує взяти участь у виборах президента України як кандидат, розраховуючи при цьому на підтримку партії «Громада», лідером якої він є, повідомляє Тетяна ШУЛЬГАЧ , «День».
Швейцарський адвокат Пауль ГУЛЛI-ХАРТ люб'язно погодився дати інтерв'ю по телефону нашому кореспонденту.
— Чи правда, що, як повідомлялося в Україні, статус Павла Лазаренка в США недавно змінився і з затриманого він став заарештованим?
— Відповідно до американського законодавства бути затриманим або бути заарештованим — це одне й те саме. Різниця — лише в термінології. Коли пан Лазаренко приїхав до Сполучених Штатів, його було затримано за порушення імміграційного законодавства.
На цей час Павло Лазаренко, який попросив політичного притулку в США, подолав перший етап розгляду цієї справи в суді — це так званий цикл про достовірний страх. Тобто він зумів надати суду докази, що існують реальні обставини для його побоювань за своє життя й безпеку в Україні.
Однак зараз, у зв'язку із запитом швейцарського судді- слідчого про екстрадицію Павла Лазаренка до Швейцарії, його передано імміграційною владою в розпорядження федеральної влади США. Однак його юридичний статус при цьому не змінився: він, як і раніше, перебуває в затриманні, але тепер — з інших причин. Відповідно, процедуру із розгляду заяви Павла Лазаренка про надання йому в США політичного притулку припинено до того моменту, коли буде прийняте рішення щодо запиту швейцарського суду.
— За словами заступника Генерального прокурора України Ольги Колінько, в Швейцарії на ім'я Павла Лазаренка виписано «міжнародний ордер на арешт», і, мовляв, тому він вважається заарештованим. Що таке «міжнародний ордер на арешт»?
— Не існує такого поняття, як «міжнародний ордер на арешт». Усі ордери на арешт є виключно національними. Лише в тому випадку, якщо вони розповсюджуються Інтерполом (чого немає в даній ситуації), вони стають міжнародними.
Що ж до Павла Лазаренка, то нині є ордер на його арешт, підписаний швейцарським суддею-слідчим Лораном Каспер- Ансерме 8 квітня 1999 року. Цього запиту, направленого владі США, цілком досить, щоб почати процедуру з видачі пана Лазаренка зі Сполучених Штатів Швейцарії. Й у швейцарського судді є 40 днів для подання всієї справи про видачу. Наскільки я знаю, формальну документацію поки ще не було представлено.
— Що послужило причиною таких дій швейцарського судді: можливо, Павло Лазаренко порушив правила застави або в Швейцарії відкрилися якісь нові обставини в його справі?
— На мою думку, нічого подібного не сталося. Мені важко зрозуміти, чому суддя вирішив зробити повторний запит про арешт мого клієнта в зв'язку з одним і тим самим обвинуваченням: адже Павла Лазаренка в грудні минулого року швейцарською ж владою з-під варти було звільнено.
— Павло Лазаренко заявив у США, що готовий виконати всі взяті на себе зобов'язання й добровільно вирушити до Швейцарії для подання свідчень тамтешньому правосуддю...
— У цій ситуації ми висунули дві умови. Перша: американський уряд не дасть своєї згоди на видачу пана Лазаренка швейцарською владою до будь- якої третьої країни, що, звісно ж, включає й Україну. Друга: пан Лазаренко користуватиметься так званим правилом соціальності — його може бути видано до Швейцарії лише на підставі тих фактів, що їх згадано в ордері й формальному запиті про видачу.
— Тим часом Генеральний прокурор України Михайло Потебенько публічно заявив, що нібито швейцарським суддею-слідчим Лораном Каспер-Ансерме проти голови парламентської фракції «Громада» Павла Лазаренка висунуто нові обвинувачення.
— Я читав ордер, підписаний паном Лораном Каспер-Ансерме 8 квітня цього року. На мiй погляд, обвинувачення залишилися тими самими. Цікавим моментом є й те, що суддя не має права — згідно з договором між Швейцарією та США — надавати повідомлення про нові обвинувачення проти (в цьому випадку) пана Лазаренка. Тому-то, наскільки я зумів розібратися, їх і немає. Підозрюю, що лише в тому випадку, якщо пан Лазаренко повернеться до Швейцарії, тільки там суддя зможе вручити йому додаткове обвинувачення.
І ще одне уточнення. Швейцарський суддя проводить розслідування про «відмивання грошей». А «відмивання грошей» має на увазі, що «відмиті гроші» було отримано злочинним шляхом, тобто внаслідок скоєння особою злочину. Однак злочин має бути раніше доведений, й лише після цього можна доводити процес «відмивання грошей».
Чесно кажучи, на цій стадії я просто не бачу, які злочини могли бути скоєні паном Лазаренком в Україні. Тож докази цього, по суті, залежать від спроможності українських прокурорів надати нові обвинувачення. На підставі їхнього погано аргументованого ордера від 18 лютого цього року про арешт Павла Лазаренка швейцарський суддя-слідчий зробити нічого не зможе.
— Чи розглядався варіант, що екс-прем'єр-міністр України Павло Лазаренко добровільно повернеться на батьківщину, якщо, зрозуміло, українські власті нададуть йому гарантії особистої безпеки й свободи?
— Ні, ми ніколи не розглядали подібних можливостей. Я думаю, що в нинішній ситуації наш клієнт не буде всерйоз ставитися до подібних гарантій, навіть якби їх і було йому надано.
Випуск газети №:
№85, (1999)Рубрика
Панорама «Дня»