Тест на Європу
«Я впевнений, що Україна має йти європейським шляхом, а зміна Президента — це зміна політичного курсу. Я не маю права цього допускати».
Леонід Кучма
Моніторинговий комітет Ради Європи висловився за призупинення повноважень української парламентської делегації в Раді Європи. На думку експертів РЄ Тюнне Келам та Ханне Северинсен, Україна так і не змогла продемонструвати «значний прогрес» у виконанні взятих на себе зобов'язань перед Радою Європи, у першу чергу щодо правових реформ та скасування смертної кари. За словами народного депутата Романа Зварича, на сесії Парламентської асамблеї РЄ у червні делегації України доведеться «гасити пожежу», і для цього буде набагато менше аргументів, ніж у січні. «Треба спитати у Леоніда Кучми, чому йому не вистачило майже чотирьох років членства України в РЄ, щоб виконати взяті зобов'язання, — зазначив в інтерв'ю «Дню» народний депутат Сергій Головатий. — Зараз, на початку президентської кампанії, ми чуємо про його великий авторитет в Україні та світі. Тим часом цілком вірогідне призупинення повноважень української делегації, а наступним кроком може бути виключення України з організації, що є наслідком саме зовнішньої політики Кучми».
Сергій Головатий зазначає, що «за один місяць, що залишився до остаточного рішення Парламентської асамблеї, неможливо зробити те, чого не було зроблено за чотири роки. Наших обіцянок і гарантій ніхто слухати не буде. Це все Рада Європи вже чула». Народний депутат каже, що «є тільки одна надія — Конституційний суд ухвалить рішення про неконституційність смертних вироків».
Але, з одного боку, як повірити в таку можливість в країні, де Президент та голова парламенту ще до закінчення суду висловилися за смертний вирок А.Онопрієнку. А з іншого боку, смертна кара — далеко не єдина та не головна претензія ПАРЄ до України.Тільки в першому читанні прийнято законопроекти про судоустрій, Цивільний та Кримінальний кодекси. П'ять років пішло на підготовку проекту Кримінально-процесуального кодексу, що знаходиться в Кабміні. Хоча його революційні норми могли б зняти значну частину претензій РЄ. Зокрема, щодо забезпечення принципу розподілу влади, створення незалежного судочинства, гарантії захисту прав людини, зокрема й у кримінальному процесі, та інші.
Адже за словами Василя Маляренка, заступника голови Верховного суду України, голови колегії ВСУ у кримінальних справах, сучасне кримінально-процесуальне право України нагадує інквізицію. «Про це свідчить той факт, — зауважив він учора на зустрічі суддів України, Білорусі, Росії та США, — що досудове слідство знаходиться в руках виконавчої влади й значною мірою підпорядковане дізнанню. Суди змушені виконувати невластиву їм звинувачувальну функцію». Відсутня справжня змагальність сторін, не забезпечена рівність перед законом і судом, як то кажуть, і двірника, і президента. Невиконання однієї з основних вимог РЄ — гарантія незалежності засобів масової інформації — була продемонстрована вже в перший день офіційного старту президентської гонки: майже всі медіа захлеснула хвиля повідомлень про «всенародне» висунення чинного Президента — і жодного слова про опозиційних кандидатів. Опір наших політиків вимогам, які ставить РЄ до України, може принести користь лише прихильникам руху на Схід. В інтерв'ю Інтерфакс-Україна голова парламентської делегації комуніст Борис Олійник уже заявив, що «мати справу з організацією, що підтримує смертевбивство у Югославії, досить неприємно, тому відлучення від Європи мало кого засмутить». Судячи з дій нинішньої влади, вона також не заперечувала б, якби напередодні президентських виборів Україна залишилася поза контролем Ради Європи з її «демократизуючим» впливом, як це сталося з Білоруссю, що нині й не прагне відновити курс до демократичних перетворень.