Тіньовий пейзаж на тлі міражу
Офіційний оптимізм не враховує «людський чинник»Вельми символічно, що того ж дня на засіданні прес-клубу «Ринкові реформи» прозвучали далеко не такі радісні цифри й думки. Економіка України, підкреслили експерти Гарвардського інституту міжнародного розвитку Д.Снелбекер і Х.Султан, перебуває в глибокій кризі. Одним зі свідчень цього є високий рівень бартеризації у промисловому секторі (41,9%). На думку експертів, цей рівень потрібно вважати критичним, а основними його причинами є корумпованість державного апарату, слабкий розвиток фінансового ринку, велика кількість невиправдано високих податків.
Цій оцінці відповідає й зізнання І.Шумила: «Ми відвели загрозу фінансової кризи, але вона нас супроводжуватиме, принаймні, протягом трьох років, що зумовлено наявними внутрішніми й зовнішніми боргами».
Офіціозний оптимізм помітно вщухав, коли починалася мова безпосередньо про «людський чинник». Рівень безробіття серед працездатного населення 1999 р. зросте до 6,2%. І, мабуть, люди зможуть знайти роботу лише в тіньовій сфері. І як тут не пригадати керівника Державної податкової адміністрації, котрий погрожував змусити «тіньовиків» працювати на благо країни. Цю акцію, схоже, відклали, щоб спочатку забезпечити істотне поповнення тіні.