Перейти до основного вмісту

«Важіль» або блеф?

Газовий монополіст підвищує ціни
17 грудня, 00:00

Українські політики, а також керівники великих енергопідприємств на пресу без особливих причин не виходять. Екс- віце-прем’єр Віталій Гайдук давав свою сенсаційну прес-конференцію, швидше за все, вже знаючи про майбутнє звільнення. Про що дізнався напередодні вчорашнього відвертого спілкування зі ЗМІ заступник міністра палива й енергетики та глава НАК «Нафтогаз України» Юрій Бойко? Які саме питання державного значення намагався вирішити, готуючи масовану інформпідготовку громадської думки? Не виключено, що ним рухали мотиви, прямо протилежні тим, якими керувався Гайдук. Зірка Бойка на українському небосхилі ще далека від заходу, тоді як у коаліційному уряді очікується переділ деяких портфелів...

Як пов’язати це з тим, що у зробленому ним викиді інформації можна відшукати досить ризиковані ноти? До таких можна насамперед віднести повідомлення про грядуще і вже в основному узгоджене з урядом підвищення цін на газ (що не проводилося вже чотири роки). На його думку, підвищення газових цін не позначиться на рентабельності (а на конкурентоспроможності, враховуючи вдвічі менші внутрішньоросійські ціни?) української промисловості. Водночас Ю. Бойко нічого не сказав про можливий виток інфляції, який може розкрутитися після того, як ці ціни для підприємств підскочать на 6%, а тим бiльше на 19%, як повiдомив учора Iнтерфакс- Україна («але не вище $61» за тисячу кубометрів), і вплинуть практично на всі промислові товари, включно, мабуть, з хлібом та з iншими продовольчими товарами. При цьому Бойко легко заспокоїв найбідніше населення (яке отримало аж 20 додаткових гривень до мінімальної зарплати) тим, що зростання газових цін для нього (одночасно на другому етапі газ подорожчає і для бюджетних організацій) за рахунок «перехресного фінансування» буде покрито субсидією.

Утім, можна припустити, що досить небезпечні напередодні виборів цінові пасажі містять і певну частку блефу, спрямованого на те, щоб розрядити міну, закладену до бюджету-2004 відповідним парламентським комітетом та його головою. Йдеться про експортне мито, яке з наступного року доведеться сплачувати НАКу. Адже він, за словами Бойка, саме за рахунок експорту покривав усі свої витрати й недоплати споживачів, навіть і без мита не залишаючи майже нічого на інвестиційну складову нафтогазової діяльності, тобто на те, щоб «бурити, свердлити і розкопувати». Тепер же «Нафтогазу України» доведеться переглянути експортні контракти, залишивши лише найвигідніші, і знизити (за прогнозом Бойка) обсяг газового експорту з 6,5 мільярду до 4 мільярдів кубометрів.

Зовнішньоекономічна діяльність взагалі виглядає улюбленою дитиною НАКу. Бойко розповів, що в Лівії Україна перебрала понад 70 перспективних блоків, запропонованих до розробки, поки не зупинилася на чотирьох, але і їхня доля поки ще не ясна. У будь- якому разі цей проект без великого іноземного інвестора не підняти.

Добрі перспективи відкриваються для здійснення нафтогазових проектів в Іраку, де Україна працюватиме в польській зоні відповідальності, для чого з цією країною вже створюється спільне підприємство. Але доведеться зачекати спокійніших часів і закінчення робіт на першочергових об’єктах.

Дуже скупо й обережно, очевидно, враховуючи долю Гайдука, подавалася інформація щодо міжнародного газотранспортного консорціуму, засідання засновників якого перенесено з 16 на 22—24 грудня. Зрозуміло одне, що німецька сторона на цьому етапі в ньому участі не братиме, допоки нарада «високих договірних сторін» не прийме рішення про можливість передачі української газотранспортної системи в концесію консорціуму. Своє особисте ставлення до перспектив консорціуму, які похитнулися останнім часом, Бойко означив вельми туманно, пославшись лише на позицію російського віце- прем’єра Христенка, який запевнив його, що Росія не пов’язує будівництво нової газової труби українською територією з проблемами передачі старої труби в концесію.

Натомість вельми «відверто» (для поінформованих) висвітлювалася ситуація навколо нафтопроводу Одеса — Броди. Бойко ухилився від відповіді на запитання, чи справді «Нафтогаз України» лобіює інтереси компанії ТНК-БП, яка настійно пропонує здійснити реверс нафтопроводу. І не підтвердив чутки про те, що домагається усунення президента «Укртранснафти» Олександра Тодійчука... оскільки посада спеціального уповноваженого України з питань Євроазіатського нафтотранспортного коридору не входить до компетенції НАКу... Він детально розповів, на що були витрачені кошти від повернення ПДВ, що призначалися «Укртранснафті», і закінчив цей розділ тим, що... «ніяку каспійську нафту ми не купуватимемо». Нагадаємо, питання орієнтації нафтопроводу Одеса—Броди перебуває в компетенції уряду.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати