Від «Мойсея» до «Майстра і Маргарити»
27 серпня Національна опера України першою серед київських театрів відкриває свій наступний, 139-й сезон
У день народження Івана Франка спектаклем «Мойсей» Мирослава Скорика театр відчинить свої двері для публіки. Цю оперу кияни присвячують 150-річчю від дня народження поета, текст однойменної поеми Каменяра ліг в основу цієї постановки.
У репертуарі театру спектаклі на різний смак. Останніми днями літа глядачі зможуть подивитися два романтичні балети — «Лісову пісню» М. Скорульського (в ній оживають знайомі з дитинства герої українського фольклору в поетичному викладі Лесі Українки) і «Жизель» А. Адана, що розповідає трагічну історію кохання простої дівчини до юного графа... Потім до уваги публіки буде представлена українська класика — опера «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського.
Новий сезон обіцяє бути насиченим новими прем'єрами й гастролями. Перша закордонна поїздка колективу театру відбудеться у вересні до Німеччини (м. Оберамергау, Баварія) з оперою «Кармен». Оберамергау — містечко з тритисячним населенням, що було в минулому королівською резиденцією. Воно має чудовий зал просто неба на п'ять тисяч місць, на сцені якого багато років силами жителів міста розігрується дійство на тему «пристрастей Господніх». За переказами вважається, що завдяки своїй глибокій релігійності городяни врятувалися від епідемії чуми, й на честь цього вони щорічно проводять свята музики. Поступово стало доброю традицією проводити різні культурні заходи, на які з'їжджаються глядачі з усієї країни і з-за кордону. Цього року Національна опера України вперше отримала запрошення на це музичне торжество. У Баварії виступлять наші провідні співаки: Роман Майборода, Тетяна Анісімова, Ольга Нагірна, Тетяна Пімінова, Андрій Романенко та інші.
Наприкінці вересня велика частина оперної трупи й оркестру вирушить на великі гастролі до Японії на запрошення концертного агентства KORANSHA (Токіо). Протягом двох з половиною місяців публіці по всій країні будуть показані найкращі постановки театру, «Аїда» і «Турандот». Оперна трупа вперше представить у Країні Вранішнього Сонця свої незвичайні вокальні сили: серед солістів — і ті, які повернуться з Німеччини, а також Лідія Забіляста, Володимир Кузьменко, Іван Пономаренко, Олександр Гурець, Сергій Магера, Анжеліна Швачка, Дмитро Попов, Олександр Дяченко, Тарас Штонда, Олександр Востряков та інші. До речі, для японської фірми, що давно контактує з Варшавської оперою й Віденським симфонічним оркестром радіо, МАЛІГОТом, це також перший досвід співпраці з українськими артистами, до того такої довгострокової. Під час гастролей в одному з найпрестижніших залів Токіо, BUNKAMURA ORCHARD HALL відбудуться Дні культури України в Японії. У свою чергу, в Києві 3 вересня заворожливим шоу групи японських барабанщиків «TAWOO» буде відкрито місяць культури Японії в Україні.
Як запевнили в дирекції національної опери, незважаючи на тривалу відсутність великої частини творчого колективу, афіша театру не збідніє. Уже в листопаді глядачів запросять на першу прем'єру — балет М. Чембержі «Небесні дзеркала», над яким працює балетмейстер Аніко Рехвіашвілі. На грудень запланована нова постановка опери Г. Майбороди «Ярослав Мудрий», що успішно йшла на київській сцені в 70-х роках у постановці Д. Смолича й прекрасних декораціях Ф. Нірода. Сьогодні над створенням спектаклю працює Анатолій Солов'яненко-молодший. Чудовий зразок української оперної класики поповнить нечисленний, але все ж національний репертуар Національної опери, що неухильно розширюється. У роботі також опера В. Кирейка «Бояриня» за гостро патріотичною поемою Лесі Українки, що свого часу була під забороною у радянської влади.
Світова класика в прем'єрних планах театру представлена оперою Ф. Чілеа «Адріана Лекуврер», до роботи над якою залучено італійського режисера Італо Нунціата (автор-постановник останньої прем'єри минулого сезону «Манон Леско» Дж. Пуччіні, що викликала величезну цікавість публіки й критиків). Уперше наш театр звернеться до творчості Чілеа, який втілив у музиці ефектну мелодраму — суперництво актриси Адріани Лекуврер і принцеси Бульонської до графа Моріса Саксонського...
Під завісу сезону, на червень, заплановано балет «Майстер і Маргарита» на музику композиторів ХIХ—ХХ століть у постановці Давида Авдиша. До речі, цей балетмейстер — випускник Київського хореографічного училища. Він відомий своїми постановками на сценах Омського музичного театру, Лєнестради, Мюзик-холу, оперної студії Ленінградської консерваторії, Маріїнського театру, Державного камерного музтеатру «Санкт-Петербург-опера» й ін. Уперше «Майстра і Маргариту» показав у стилі модерн 2003 р. у Пермському державному театрі опери і балету ім. П. Чайковського, і ця прем'єра викликала резонанс.
Крім нових постановок, на глядачів чекають улюблені спектаклі потокового репертуару, відбудуться: Міжнародний фестиваль «Віртуози планети» і Форум пам'яті Голокосту, концерт-реквієм пам'яті Чорнобиля... Керівництво театру обіцяє, що сцена Національної опери буде збагачена виступами запрошених солістів-вокалістів, цікавими гастролями.