«Відмитися» остаточно не вдалося
FATF залишила Україну в «чорному списку»Міжнародна організація з протидії відмиванню «брудних грошей» (FATF), як повідомляється в опублікованому в п’ятницю прес-релізі цієї організації, скасувала контрзаходи щодо України у зв’язку з останніми змінами в законодавстві, що стосуються боротьби з відмиванням «брудних грошей». Разом із тим, поки нове законодавство не буде повністю імплементоване, Україна залишиться в «чорному списку» FATF. За словами президента FATF Йогена Саніо, «це значний успіх для FATF і України у боротьбі з відмиванням грошей. Пильний моніторинг імплементації законів буде важливим моментом у визначенні терміну виключення України із цього списку». (У ньому залишаються 10 країн: Україна, Єгипет, Гватемала, Індонезія, Нігерія, Філіппіни, М’янма, а також Науру, Острови Кука, Сент-Вінсент і Гренадіни).
Отже, сесія FATF, що завершилася 14 лютого в Парижі і розглядала серед іншого українське питання, дала нашій країні задоволення, розрядку і навіть заспокоєння. Перший віце-прем’єр Микола Азаров, який очолював у Парижі нашу делегацію і інформував FATF про внесені в законодавство країни зміни і заходи уряду для забезпечення дієвої роботи Державного департаменту фінансового моніторингу, повернувся в Київ, як казали в давнину, «iз щитом».
Учора на прес-конференції Азаров сказав, що нинішнє, ухвалене в такий короткий термін, рішення FATF є кредитом довіри і що в України є всі перспективи для того, щоб до грудня її вивели із «чорного списку».
І все ж «бенкет» на честь переможця давати поки зарано. В опублікованому того ж дня звіті FATF описуються 22 схеми відмивання грошей і фінансування терористичних організацій, зокрема через ринок цінних паперів, операції із золотом, сріблом і алмазами, експортно-імпортні операції, створення дочірніх компаній і філіалів тощо. Як один з прикладів наводиться схема відмивання грошей шляхом проведення неліцензованих банківських операцій з автомобільними запчастинами. Хто може поручитися, що подібні схеми не використовуються й у нашій країні?
До речі, 6 лютого ухвалено указ Президента Леоніда Кучми про невідкладні заходи щодо боротьби з організованою злочинністю та корупцією. Робота спецпідрозділів МВС і СБУ з боротьби iз оргзлочинністю та корупцією визнається в цьому документі недостатньою та малоефективною, а діяльність Координаційного комітету із боротьби з корупцією й оргзлочинністю при Президентові — такою, що не забезпечує виконання покладених на нього завдань. Як вважають експерти, указ дозволить активізувати боротьбу з відмиванням «брудних грошей» в Україні. Керівник головного управління з питань судової реформи, діяльності військових формувань і правоохоронних органів адміністрації Президента Микола Білоконь заявив днями, що з виходом цього документа «спеціальні підрозділи міліції, СБУ, а також структури нагляду — Генпрокуратури будуть більше уваги приділяти покладеним на них завданням». Указ пропонує розробити і вжити рішучих заходів для боротьби з організованою злочинністю у сфері економіки і фінансів. Крім того, МВС і СБУ доручено дати принципову оцінку керівникам, які несуть персональну відповідальність за організацію боротьби з оргзлочинністю і корупцією, й визначити їхню можливість виконувати покладені на них завдання надалі. Словом, у правоохоронних органах намічається й, очевидно, вже проводиться якесь чищення. В указі сказано, що СБУ і МВС повинні рішуче звільняти працівників, які зраджують інтереси служби та держави, не мають достатньої кваліфікації, не виконують у повному обсязі покладених на них завдань.
Проте не варто сподіватися на те, що «силовикам» вдасться до кінця розв’язати завдання, що ставиться перед ними. Як сказав у четвер на «круглому столі» в «Дні» президент Центру ринкових реформ Олександр Пасхавер, «якщо влада в країні належить бюрократії, тобто не контролюється через демократичні системи, то вона створює корупційні державні технології й накладає на країну непосильний для неї корупційний податок».
Змінити цю ситуацію може тільки новий баланс сил між політикою та бізнесом, суспільством та державою. Стверджувати, що без цього щось зміниться (тим більше під тиском FATF), поки немає жодних підстав.