Перейти до основного вмісту

Випробування дефіцитом

МВФ готовий відновити співпрацю з Україною, але за умови скорочення видатків майбутнього бюджету
05 березня, 00:00

У 2010 році потрібно зменшити дефіцит державного бюджету. Це не лише думка багатьох вітчизняних експертів і політиків, а й одна з основних умов для продовження фінансового співробітництва України та Міжнародного валютного фонду (МВФ). Таку позицію фонду, як повідомляють «Українські Новини», вчора озвучив постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр.

Нагадаємо, що, за даними Міністерства фінансів України, за підсумками 2009 року дефіцит зведеного (доходи державного та місцевих) бюджету становив 21,607 мільярда гривень, або 2,37% ВВП. Однак, за оцінками експертів Секретаріату колишнього президента України Віктора Ющенка, бюджетна дірка була значно більшою — 79,6 мільярда гривень. Тим часом вже з’явилися дані Мінфіну про дефіцит державного бюджету в січні 2010 року — в розмірі 1,623 мільярда гривень.

Можливі наслідки бюджетного недобору та шляхи його зменшення 2010 року днями обговорили провідні чиновники та економісти країни на засіданні фінансового прес-клубу в столиці.

Так, за словами екс-міністра фінансів України Віктора Пинзеника, 2009 року 55% українського ВВП пішло на виконання публічних витрат. «Я не знаю ще країну з такими видатками!» — говорить Пинзеник. Звичка жити не по кишені, як правило, виливається у борги або ж у великий дефіцит держбюджету. Останній, за підрахунками Пинзеника, торік становив 101 мільярд гривень. «Коли маємо розрив 101 мільярд, то можна втратити (економічну. — Авт.) рівновагу», — вважає екс-міністр фінансів.

На думку Пинзеника, 2010 року ситуація з дефіцитом бюджету багато в чому визначатиметься позицією МВФ. І було б добре, вважає він, якби Фонд кредитував Україну за умови направлення виданих кредитів на реформування економіки.

Натомість директор Інституту економічного прогнозування НАН України Валерій Геєць вважає, що «економіка не матиме дефіциту, якщо зростання буде на рівні 7% ВВП. Якщо ж у межах 3% (а сьогодні саме така ситуація), то ми ніколи не уникнемо проблеми бюджетного дефіциту», — говорить він. Досвідчений економіст радить згадати про 460 мільярдів гривень «тіньового» ВВП та придумати, як хоча б 10% з нього легалізувати.

Також варто подумати про запровадження прогресивної шкали оподаткування доходів, зазначає експерт. Бо економічне зростання протягом останніх дев’яти років призвело до дуже непропорційного зростання прибутків громадян. Так, статки груп населення з високими доходами зростають у вісім разів швидше, ніж у груп з низькими, порахував Геєць.

«Лікувати» бюджетний дефіцит старший економіст Світового банку Пабло Сааведра пропонує за рахунок поліпшення фіскальних відносин держави та бізнесу. Нагадаємо, що протягом кризи почастішали випадки сплати підприємцями податків наперед, а сума невідшкодованого імпортерам ПДВ на 19 лютого 2010 року становила 20 мільярдів гривень. «Інвестори, які фінансують розвиток приватного сектору, дуже уважно дивляться на фіскальну політику уряду. Якщо вони бачать, що правильної фіскальної політики немає, вони перестають кредитувати економіку», — говорить Сааведра.

Окрім цього, для зменшення дефіциту бюджету експерти радять підвищити тарифи на газ для населення, провести пенсійну реформу та відновити співпрацю з МВФ. До відновлення ж кредитування Фонду Україні для виконання своїх зобов’язань, за підрахунками заступника міністра фінансів України Олександра Савченка, щоквартально потрібно знаходити додаткових 3—5 мільярдів дол. Отримати ці кошти, на думку Савченка, можна лише за рахунок приватних запозичень на зовнішньому ринку чи продаючи облігації внутрішніх державних запозичень.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати