Євродепутати — за парафування Угоди про асоціацію
Але ставлять перед українською стороною певні умови«Уважний спостерігач уже за станом підошов помічає, з ким має справу»
Як і очікувалось, учора Комітет Європарламенту із закордонних справ рекомендував якнайшвидше завершити усі процедури щодо Угоди про асоціацію з Україною із одним «але»... «Європейський парламент рекомендує досягти необхідного прогресу для швидкого парафування угоди про асоціацію Україна — ЄС, бажано до кінця 2011 року, якщо це можливо, і, відповідно до вимог, зафіксованих у парламентській резолюції від 27 жовтня 2011 року, забезпечити одночасно, що ця важлива ініціатива в рамках Східного партнерства йде разом із українськими зобов’язаннями щодо проведення необхідних реформ і зміцнення демократичних цінностей, прав людини та верховенства права». Про це наголошується у прийнятому на засіданні комітету проекті рекомендацій Раді ЄС, Єврокомісії та Європейській службі зовнішніх дій.
З одного боку, як відзначається в рекомендаціях, євродепутати визнають право України на європейську перспективу, на чому останнім часом наполягає Київ, однак наголошують на необхідності дотримання демократичних стандартів, зокрема верховенства права, прав та свобод людини. І тим згаданим вище «але», що може завадити парафуванню угоди, є заклик євродепутатів до Президента та уряду України забезпечити можливість для колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко та інших лідерів опозиції повноцінно брати участь у політичному процесі як зараз, так і під час наступних виборів в Україні. І підтвердженням серйозності цього питання для Європарламенту є пропозиція низки депутатів із групи народних партій про забезпечення механізмів, які б давали можливість тимчасово припиняти дію Угоди про асоціацію у випадку порушення основних фундаментальних цінностей.
Слід зазначити, що в Європейській комісії вважають, що зараз немає передумов для того, щоб на саміті Україна — ЄС 19 грудня в Києві була парафована майже готова Угода про асоціацію. Про це «Дню» відверто говорили європейські дипломати. «Поки в Україні залишатиметься нинішній контекст, або, іншими словами, зберігатиметься ситуація, коли лідери опозиції будуть залишатися за ѓратами, то немає підстав очікувати на те, що Угода про асоціацію буде парафована під час саміту Україна — ЄС», — зазначив співрозмовник. «За даних умов ми не можемо зробити такого подарунку українській владі, яка хотіла б, щоб під телекамери в Києві угода була парафована головними переговірниками з українського та європейського боку», — наголосив дипломат.
Тому, здається, є дещо передчасним оптимізм українського зовнішньополітичного відомства, яке у своєму коментарі, розміщеному вчора на сайті міністерства, відзначає: «Своїм рішенням комітет у закордонних справах Європарламенту підтверджує можливість перспективи парафування Угоди про асоціацію між Україною та ЄС до кінця поточного року, переговори щодо якої завершилися на рівні делегацій 11 листопада. У цьому зв’язку вітаємо визнання в ухваленому рішенні важливості європейської перспективи нашої держави, ключовим інструментом досягнення якої, як зазначається у проекті рекомендацій, вважається угода про асоціацію між Україною та ЄС». Співрозмовник зазначив, що парафування угоди можливо за виконання двох умов. По-перше, звільнення Тимошенко разом із іншими політичними в’язнями через декриміналізацію статті 365. По-друге, ухвалення виборчого законодавства відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії. Дипломат нагадав, що всі політичні сили в Україні заявляли про необхідність запровадження відкритих виборчих списків. «Тому зараз дивними є спроби правлячої коаліції відмовитися від попереднього закону про вибори, який дозволив їй перемогти на виборах. Намагання правлячої коаліції змінити закон про вибори без урахування думки опозиції нагадують, скоріше, бажання «зацементувати» владу у своїх руках», — відзначив співрозмовник.
І якщо таке станеться, тобто закон про вибори буде змінено, то, на його думку, наступні парламентські вибори в Україні 31 жовтня 2012 року будуть визнані в ЄС нелегітимними. І тоді вже може йти мова про введення санкцій проти всіх українських чиновників і депутатів, причетних до ухвалення такого закону про вибори, подібно до того, як це сталося по відношенню до Білорусі, сказав дипломат.
Звісно, для більшості українців такий сценарій розвитку подій не бажаний. Але, як слушно зауважив співрозмовник, багато залежить від українців, зокрема і продовження курсу на європейську інтеграцію. А для цього, додав він, українським громадянам потрібно демонструвати громадянську активність і не спостерігати мовчки за тим, як нинішня влада нечисто змінила конституцію, провела не зовсім чесно місцеві вибори. «Чому не було протестів, коли все це сталося?» — запитує співрозмовник.
КОМЕНТАР
Павел ЗАЛЕВСКІ (ЄНП), віце-голова Комісії з міжнародної торгівлі Європейського парламенту:
— Комітет закордонних справ (AFET) ЄП, подібно до Комітету з міжнародної торгівлі (INTA), має однозначну позицію. Ми будемо рекомендувати Європейській комісії парафувати Угоду про асоціацію з Україною, у тому числі про вільну торгівлю, до кінця року. Це великий жест ЄП не в бік президента Януковича, але в напрямку українського суспільства. Слід пам’ятати, що угода не є нагородою, але інструментом, що має призвести до реальних змін в Україні, завдяки запровадженню європейських стандартів.
Що стосується засудження колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, то це проблема в наших взаємних стосунках, яку треба якнайшвидше вирішити.
Результат сьогоднішнього голосування — це великий успіх українського громадянського суспільства. Його представники упродовж останніх тижнів посилали потужний сигнал про свій однозначний проєвропейський вибір. Задекларували також своє бажання брати активну участь у реалізації Угоди про асоціацію, аби її записи не залишились мертвими пунктами на папері.