ЗАПИТАННЯ «Дня»
Закон про чисельність армії парламент не прийняв. Які будуть наслідки?
Степан ГАВРИШ , депутатська група «Демократичні ініціативи — Народовладдя»:
— Не вирішене питання про чисельність ЗС не дає можливості побудувати не тільки фінансову, але загальну програму переходу української армії на професійні засади її організації. Тому це ключове питання — прийняття рішення про скорочення ЗС, і саме цим законом ми мали гарантувати тим, хто завтра буде звільнений з армії не тільки відповідні компенсації, але й цілу низку соціальних інструментів для продовження активного життя. Провал цього голосування ще раз засвідчує, що на жаль, навіть такі гострі проблеми сьогодні використовуються опозицією для боротьби проти — в кінці кінців — українського народу — інакше це не можна визначити. Тому не проголосувавши цього питання, ми не будемо підтримати інші законопроекти. Воно має бути вирішене в сесійному залі, і позиція уряду, Міноборони тут має бути визначальною, а не позиція опозиції. Цього закону чекають військові, й ми це зобов’язані зробити.
Георгій КРЮЧКОВ , фракція КПУ:
— Зараз стоїть серйозна перешкода на шляху військової реформи. Справа ось у цьому: деякі політичні сили скорочення чисельності використовують у своїх егоїстичних, політиканських, популістських цілях. Вони хочуть виглядати за захисників військовослужбовців, і використовують момент. Вони заблокували прийняття цього рішення, а отже — заблокували прийняття рішення про соціальні гарантії військовослужбовців. Адже якщо не відбувається реформування, й про гарантії мови нема. А процес скорочення йде, бо він був обумовлений рішенням РНБО та наказом Президента ще минулого року, визначені військові частини, які підлягають розформуванню, визначені люди, які мають бути звільнені в зв’язку з цим. Минуло вже багато часу, і сотні тисяч людей опинилися в такому становищі, що вони не знають, що з ними буде — от така зараз ситуація. На наступному пленарному тижні будемо просити, щоб це питання було внесене в порядок денний і проголосоване. Якщо буде проголосоване — значить, буде прийнято закон про соціальні гарантії. Якщо не буде — значить, буде поставлена така перешкода військовій реформі, яку подолати зараз буде дуже важко. Це той момент, який ще більше підігріє невдоволення в офіцерському середовищі.
Леонід КРАВЧУК фракція СДПУ(О):
— Менталітет більшої частини наших депутатів, на жаль, ще зі старих часів. Нам потрібне професійне військо, а вони цього не розуміють. Ця система — зберегти якомога більше — вона є неперспективною. І рано чи пізно ми повернемося до цього закону, і буде підтримана позиція Міністерства оборони — щодо скорочення українського війська й переходу на професійну основу.