Перейти до основного вмісту

Голоси на Херсонщині рахували одеські судді

Традиційно «червоний» пояс на політичній мапі країни суттєво додав у кольорах
06 листопада, 00:00
КИЇВ. ПІД БУДІВЛЕЮ ЦВК. 5 ЛИСТОПАДА 2012 р. / ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

На Херсонщині за допомогою суду влада намагається вкрасти перемогу кандидата від «УДАРу» в 183-му окрузі. Про це днями повідомила прес-служба Віталія Кличка. «Ударівці» обурені рішенням Одеського апеляційного адміністративного суду, який скасував результати народного волевиявлення в одномандатному виборчому окрузі № 183, де із перевагою в понад п’ять тисяч голосів переміг їхній кандидат Андрій Путілов. «Ми розуміємо, що кандидат від Партії регіонів Василь Федін ніяк не може змиритися зі своєю поразкою на виборах, але це не привід чинити беззаконня та зневажати вибір громадян України шляхом прийняття сумнівних судових рішень», — йдеться в повідомленні.

За інформацією сайта «Херсонська правда», 3 листопада Одеський апеляційний адміністративний суд у повному обсязі відмовив задовольнити позов кандидата в народні депутати від Партії регіонів по 183 округу у вимозі перерахувати бюлетені на восьми дільницях. Утім, вже за годину цей же суд, щоправда, в другому складі, визнав неправомірним кінцевий протокол ОВК з установленим результатом. Місцеві журналісти та експерти припускають, що, використовуючи суд як інструмент, на Херсонщині хочуть спотворити результати народного волевиявлення.

Аби відстояти результати голосування за свого однопартійця, в суботу до Херсона завітав третій номер у списку партії «УДАР» Валентин Наливайченко.

«Влада, не зумівши домогтися перемоги шляхом фальсифікацій, адміністративних ресурсів, залякування й підкупу, вирішила застосувати найбільш цинічну зброю — одеських суддів. Судді грубо втручаються в роботу ОВК №183 та порушують закон. Своїм брудним чоботом судді-корупціонери розтоптали результати волевиявлення 30 тисяч жителів Херсона», — заявив Наливайченко місцевим журналістам. За його словами, «УДАР» планує надіслати скаргу з прізвищами суддів та інших порушників, які злочинним чином впливають на результати голосування в Херсоні, в Міжнародну асоціацію суддів, Парламентську Асамблею Ради Європи та Єврокомісію.

ПРОТЕСТНИЙ ЕЛЕКТОРАТ

Взагалі, Херсонщина після виборів опинилася в епіцентрі активної уваги журналістів національних ЗМІ. Попри соціологічні прогнози, які пророкували провладній партії 35 — 40% голосів виборців у регіонів, ПР здобула в багатомандатному окрузі лише 29,3%. Тут за регіоналів проголосувало значно менше, ніж, приміром, у сусідніх Запорізькій (40,95%) та Миколаївській (40,46%) областях. Навіть Закарпаття (30,87%) залишило позаду Херсонщину в змаганнях за прихильність до провладної партії.

Херсонська область здивувала політологів, передусім, плюралізмом електоральних смаків — традиційно «червоний» пояс на політичні мапі країни 28 жовтня суттєво додав у кольорах, зокрема тут фактично впритул до прохідного бар’єра наблизилася «Свобода» (4,7%), чимало людей проголосували за Об’єднану опозицію «Батьківщина» (21,7%) та партію «УДАР» (13,6%). Також несподіванкою для експертів стала поразка кандидатів від Партії регіонів у двох із п’яти одномандатних виборчих округах. А ще два мажоритарники-регіонали вибороли право на мандати депутатів із мінімальним відривом від опонентів.

Експертів чи не найбільше здивували результати голосування в 186 окрузі, де нікому не відомий раніше своїми політичними амбіціями підприємець, власник оптового овочевого ринку в селі Великі Копані Федір НЕГОЙ переміг політичних «важкоатлетів», народних депутатів Олексія Журавка (Партія регіонів) та Катерину Самойлик (КПУ). «День» ще напередодні старту виборчої гонки писав про те, що вміло «нарізані» округи на Херсонщині підвищують шанси на прохід до парламенту депутатів від Партії регіонів («День», №119 від 12 липня 2012 року). Тоді, як приклад, експерти наводили розділення законодавцями Чаплинського району між двома округами — 185-м та 186-м, що в традиційно «червоному» районі, де в районній раді більшість депутатів — від КПУ, суттєво обмежувало шанси на прохід до парламенту комуністки Катерини Самойлик на користь регіонала Олексія Журавка. Утім, навіть такі «ігрища» не виправдали результату. Підприємець Негой свого найближчого суперника обігнав цілком переконливо — на 7,5 тисячі голосів, або на 8,6%.

Херсонський соціолог Володимир Коробов такий результат виборів називає неочікуваним. «Перемога Негоя в 186 окрузі здивував усіх місцевих соціологів та спостерігачів. Ще в серпні результати опитувань свідчили, що в окрузі переможе представник КПУ Катерина Самойлик. Наприкінці вересня соціологи засвідчили перелом електоральних смаків — за результатами опитування лідирував регіонал Олексій Журавко, — прокоментував «Дню» соціолог, завідувач кафедри філософії й соціології Херсонського національного технічного університету Володимир КОРОБОВ. — Коли двоє кандидатів-лідерів ведуть відкриту, а часом брудну політичну боротьбу один проти одного, трапляється, що перемагає у цій сутичці третій. Лідери перегонів вели надто брудну кампанію, що викликало в людей антипатію до обох. Загалом, в Україні спостерігається інтенція до нових облич у політиці, й наша область — не виняток. Самовисуванець Негой провів досить потужну і правильно вибудувану кампанію. Його реклама була органічною й конкретною. Не було зайвого пафосу, як у суперників. Фактично він говорив із виборцями зрозумілою їм мовою».

За словами експерта, загалом Партія регіонів недобрала на Херсонщині щонайменше 5 — 7% голосів.

«Потрібно відверто говорити: на Херсонщині простежуються розчарування Партією регіонів. Воно досить високе, — говорить Володимир Коробов. — І динаміка цього розчарування значно збільшилася перед самими виборами, зокрема через надмірну рекламу провладної партії».

«РЕГІОНАЛИ ПРОВАЛИЛИ МАЖОРИТАРКУ»

Ще в одному окрузі — 183-му — депутат-регіонал програв унаслідок домовленостей «Батьківщини» й «УДАРу». Тактика компромісного усунення від виборчої гонки кандидата від Об’єднаної опозиції, відомого поета Анатолія Кичинського на користь «ударівця», голови ради засновників ТОВ «Механічний завод» Андрія Путілова спрацювала якнайкраще. Останній на 6,7% переміг головного опонента на виборах регіонала Василя Федіна. Принаймні такі результати були, доки не втрутилися одеські судді.

Лише на 1,3% нині діючий міський голова Херсона регіонал Володимир Сальдо обіграв у 182 окрузі узгодженого кандидата від Об’єднаної опозиції підприємця Олексія Урсуленка. Останній після оприлюднення результатів провів прес-конференцію, на якій звинуватив мера у використанні адміністративного ресурсу.

А в ще одному окрузі — №184-му — з «боями» ледве переміг регіонал, депутат Херсонської обласної ради Микола Дмитрук, обійшовши свого головного конкурента самовисуванця Івана Вінника всього на... 92 голоси. Цікаво, що за повідомленням сайта «Херсонські вісті», 31 жовтня під час перерахунку голосів на дільницях № 650004 та № 650011 члени ОВК № 184 у стосі бюлетенів «за» Миколу Дмитрука виявили шість бюлетенів інших кандидатів. Тоді мешканці Нової Каховки фактично увірвалися в приміщення ОВК і змусили провести перерахунок голосів. Як повідомляють місцеві журналісти, члени ОВК №184 всіляко відмовлялися це робити, а часом взагалі зникали з робочого місця чи втрачали свідомість. Екзит-поли, проведені у цьому окрузі, прогнозували молодому самовисуванцю Віннику переконливу перемогу.

Не без проблем у 185 виборчому окрузі регіонал, комерційний директор ТОВ «Херсонська виробничо-будівельна компанія» Михайло Опанащенко переміг кандидата від партії «Україна — Вперед!», генерального директора ТОВ «Судносервіс» Сергія Хланя та політичного «старожила», народного депутата другого, третього, четвертого скликань, міністра освіти і науки України (2005 —2007 рр.) Станіслава Ніколаєнка (партія «Об’єднані ліві та селяни»). В результаті непростої виборчої гонки в окрузі регіонал обігнав опонентів лише на 4%.

— Судячи з результатів виборів у мажоритарних округах, де кандидати від влади зазнали нищівної поразки, херсонці чітко відокремлюють «політичну» складову виборів («партійні» списки) від партійної й хочуть від своїх мажоритарників менше політики, протистояння і «реваншу», — вважає голова Херсонського обласного відділення Комітету виборців України Дементій БІЛИЙ. — Взагалі, результати цих виборів на Херсонщині ознаменували новий етап електоральної ситуації. По-перше, продовжилося падіння явки виборців. Якщо на місцевих виборах 2010 року в голосуванні взяло участь майже 368 000 виборців, то на цих парламентських виборах — 355 600 херсонців. А, по-друге, значна частина наших виборців подолала залежність від реваншистських гасел Партії регіонів. І ми можемо констатувати, що страх, цей один із найсерйозніших чинників, що визначав голосування херсонської селянської Вандеї, починаючи з так званого третього туру в 2004 році, зник. Результат — сильне скорочення прихильників Партії регіонів. У 2007 році за Партію регіонів проголосувало 213 900 жителів нашої області. Зараз — 126 тисяч. Негативна мобілізаційна кампанія Партії регіонів зробила неможливе: розчаровані проукраїнські виборці нашої області, незважаючи на невиразну кампанію своїх партій, все одно прийшли на вибори і проголосували. За «Батьківщину», «УДАР» та «Свободу» проголосувало 172 000 херсонців. Це на десять тисяч виборців більше, ніж голосувало за всі «помаранчеві» партії в найбільш сприятливому для них 2006 році.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати