Про що свідчить поспіх?
Віктор ШИШКІН: «Звільнивши мене на 15 днів раніше, влада порушила вимоги Конституції»Не дочекалися. 22 липня зранку на президентському сайті з’явився указ Петра Порошенка від 21 липня про звільнення Віктора Шишкіна з посади судді Конституційного суду України. «Звільнити Шишкіна Віктора Івановича з посади судді Конституційного суду України у зв’язку з поданням заяви про відставку», — йдеться в документі. Не дочекалися, тому що Шишкіна було призначено суддею КС 14 листопада 2005 року за квотою Президента, а присягу він склав 4 серпня 2006 року. Тобто, указ Петра Порошенка з’явився за 15 днів до кінця терміну перебування судді КС на посаді. Ми зателефонували Віктору Шишкіну і розпитали про деталі:
— Що саме ви написали у своїй заяві, яку направили Президенту?
— В моїй заяві було написано так: «У зв’язку із закінченням 4 серпня 2015 року строку повноважень судді Конституційного суду прошу на підставі п.22 ч.1 статті 106 Конституції України видати Указ про моє звільнення з посади судді Конституційного суду у відставку, відповідно до п.9 ч.5 статті 126 КУ...». В президентському указі все написано правильно. До речі, з цієї точки зору, ми нарешті добилися правильного написання указів за змістом. Але форма... Цей указ потрібно було видати або 4 серпня, або в тексті указу написати, що мене звільняють з 4 серпня, адже є конституційний термін для судді Конституційного суду — 9 років.
До того ж, голова Конституційного суду пише, звертаючись до Президента: «У зв’язку з поданням, повідомляю, що суддя Шишкін Віктор Іванович, відповідно до п.9 ч.5 статті 126 Конституції України, 24 червня 2015 року подав заяву про відставку в зв’язку з закінченням 9-річного строку призначення». А в тексті написано, що присягу я прийняв 4 серпня 2006 року. Підкреслюю — 9-річний термін, а не 8 років, 11 місяців і 15 днів.
— Фактично, за півмісяці до закінчення ваших повноважень було видано цей указ, що є неконституційною дією?
— Так, на два тижні раніше. З цієї точки зору вони порушили вимоги Конституції, а не лише закону, в якому написано «9 років».
— Як ви сприйняли цей указ, коли дізнались про нього?
— Із великим здивуванням. Якщо нормально не можуть звільнити суддю Конституційного суду, то що вже казати про все інше в нашій державі?
— З чим би ви могли пов’язати таке передчасне рішення?
— Поки що я пов’язую це із недбалістю Апарату, який працює у Президента.
— Хіба Апарат Президента не підставляє самого Главу держави такими рішеннями?
— Я думаю, що так. Адже, у будь-якому разі, з тим, кого звільняють, могли б і порадитись. Це не суто управлінське рішення зі звільнення міністра, його заступника чи ще якогось керівника — це звільнення людини з конституційної посади і за підстав, які зазначені в Конституції, а це різні речі.
— В інтерв’ю «Дню» від 26 червня цього року ви розповіли про своє звернення до Адміністрації Президента із пропозицією зустрітися із Петром Порошенко. На той момент реакції не було. Щось змінилося з того часу?
— Ні, досі ніхто не відповів. Тим паче, якщо людина, призначена від Президента і прийшов час звільнитися, то Глава держави міг би хоча б запросити, щоб потиснути руку і подякувати за 9-річну роботу. Це б виглядало етично.
* * *
Ми також звернулися до Адміністрації Президента з проханням прокоментувати ситуацію. В чому причина такого рішення Петра Порошенка?
«За процедурою суддя Конституційного суду не пізніше ніж за місяць до закінчення строку призначення подає заяву про звільнення з посади. 24 червня суддя КСУ Шишкін подав заяву про відставку. Після цього 30 червня Голова Конституційного суду Юрій Баулін повідомив Адміністрацію Президента про надходження такої заяви (згідно п. 9 частини 5 статті 126 Конституції України). Президент видав указ про звільнення судді Конституційного суду Віктора Шишкіна у зв’язку з поданням заяви про відставку. Також за процедурою (ст. 23 Закону України «Про Конституційний суд України») Конституційний суд України має прийняти рішення про припинення повноважень судді», — прокоментували «Дню» в прес-службі АПУ.
Спілкуючись з Віктором Шишкіним, ми також запитали його — які він вбачає мотиви в указі Президента? «Я б не хотів робити якісь припущення. Нехай кожен додумує сам з точки зору своїх поглядів», — відповів Віктор Іванович.
«Причиною передчасного звільнення в абсолютно неконституційний спосіб Віктора Шишкіна є його принципова позиція, яку він постійно демонстрував протягом всієї своєї каденції в Конституційному суді, — коментує «Дню» народний депутат II та III скликань Верховної Ради Олександр Єльяшкевич. — Особливо небезпечною для Президента Порошенка стала офіційна думка Шишкіна з приводу неможливості прийняття конституційних змін у зв’язку з умовами військового часу. Його офіційна позиція, як судді Конституційного суду, на мій погляд, є винятково правильною і має бути підтримана всіма суддями КСУ та всім суспільством. Вона чітко відповідає нормам Конституції України.
Окрім цього, за кілька годин до підписання Президентом неконституційного указу, Апеляційний суд м. Києва долучив до матеріалів справи по обвинуваченню Пукача у вбивстві журналіста Георгія Гонгадзе й викраденні та побитті громадського діяча Олексія Подольського офіційну позицію Шишкіна. В цьому документі повністю спростовується абсолютно неправосудна, аморальна та завідомо цинічна позиція щодо неприпустимості доказів, які були зібрані та стосувалися в першу чергу розмов екс-президента Леоніда Кучми з його злочинними наказами щодо насильства над політиками та журналістами. В силу того, що офіційна позиція судді КСУ була долучена до резонансної справи, до якої прикута увага всього світу, зараз стає дуже важко підтримувати ті норми, які раніше були прийняті судом щодо неприпустимості доказів злочинів Кучми, які нібито не можуть фігурувати в кримінальній справі. Висококваліфікована і обґрунтована позиція, яка була чітко викладена в офіційному документі суддею Шишкіним, повністю руйнує абсолютно неправові та аморальні позиції тих, хто намагався відвести від відповідальності Кучму за вчинені тяжкі злочини.
На мій погляд, в результаті всього цього Президент Порошенко, перебуваючи в емоційному стані, був змушений піти на неконституційний крок та достроково припинити повноваження єдиного принципового судді в складі Конституційного суду України Віктора Шишкіна. І це в той час, коли судді КСУ мають розглядати президентський проект змін до Конституції, де кожен голос судді буквально на вагу золота. Тому така позиція Президента Порошенка — продуманий крок, пов’язаний із його бажанням будь-якими способами та засобами протягнути через парламент зміни до Конституції, які загрожують Україні важкими наслідками. Окрім цього, це страх, що за останні 15 днів Віктор Шишкін, як суддя КСУ, міг би дати офіційне пояснення на інші резонансні питання, яких так боїться нинішня влада».