Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Британія почула Ланселота Лоутона

«Росія повністю готова до масштабної війни, яка може розгорнутись з прикордонного конфлікту в Білорусі», - експерт
15 листопада, 18:56
ФОТО РЕЙТЕР

Події на польсько-білоруському кордоні – ніщо інше як початок масштабної спецоперація Кремля по ще більшому розхитуванню Заходу, удару по східному флангу НАТО, зокрема по Польщі і Литві, з можливим кульмінаційним наступом на Україну. Про це все більше говорять військові експерти. Що маємо наразі?

Кремль продовжує руками білоруського режиму розхитувати ситуацію на кордоні з Євросоюзом за допомогою мігрантів. Міністерство оборони Польщі опублікувало відео з кордону з Білоруссю, на якому чути постріли. «Подальші провокації білоруської сторони. Звуки пострілів, ймовірно, холостими набоями – це повсякденна реальність, з якою доводиться зіштовхуватися нашим військовим і службовцям», - йдеться у супроводжуючому підписі. Також телеграм-канал zerkalo.io повідомив, що велика колона у супроводі білоруських силовиків вийшла зі стихійного табору у бік прикордонного переходу «Брузгі-Кузніця».

У відповідь на всі ці дії, які тривають місяцями, а особливо гостро останніми тижнями, міністри закордонних справ країн Європейського Союзу нарешті затвердили критерії нових санкцій, які вводяться щодо осіб і організацій, пов'язаних зі створенням штучної міграційної кризи. Раніше ЗМІ повідомляли, що під санкції можуть потрапити невизнаний глава МЗС Білорусі Володимир Макей та білоруська авіакомпанія «Белавіа», а також головний аеропорт країни. Писали мас-медіа і про можливі санкції проти російського «Аерофлоту», але, схоже, європейці ще думають.

Головний удар, звичайно, має бути направлений саме на Москву, яка воює проти України і атакує Євросоюз. Це прекрасно розуміють у Вашингтоні і Лондоні. Не дарма американці заявляють про можливе повторення 2014 року по відношенню до України дедалі голосніше. Ця тема стала головною під час візиту глави ЦРУ Вільяма Бернса до Москви. Більше того, США попередили європейців, що з боку Росії існує велика небезпека подальшого вторгнення в Україну.

«Дії режиму Лукашенка загрожують безпеці, сіють розбрат і мають на меті відволікти увагу від діяльності Росії біля кордонів України. … США, Польща та інші союзники і партнери об’єднані позицією щодо необхідності значних наслідків для Москви за її військову агресію і зловмисну діяльність у регіоні», - йдеться у комюніке Держдепу за підсумками розмови держсекретаря США Ентоні Блінкена з міністром закордонних справ Польщі Збігнєвом Рау (eurointegration.com.ua).

Крім дипломатичного рівня, американська допомога Україні реалізовується і по іншим напрямкам співпраці двох країн. В неділю до Києва прибула вже четверта поставка озброєнь від США в рамках додаткової безпекової допомоги на 60 мільйонів доларів. За повідомленням прес-служби посольства США в Україні, йдеться про постачання приблизно 80 тонн боєприпасів. «З 2014 року США надали Україні допомоги у сфері безпеки на понад 2,5 мільярда доларів», - йдеться в ФБ посольства.

Лондон, зі свого боку, також надсилає потужні сигнали. Британський щоденний таблоїд The Mirror повідомив у неділю, що Велика Британія готова перекинути в Україну 600 військовослужбовців спеціального призначення на тлі побоювання з приводу можливого посилення російського вторгнення. Підрозділи SAS (Special Air Service) та парашутного полку були попереджені, що вони можуть бути відправлені до країни протягом кількох годин, відзначає видання. Підготовка почалася після того, як глави оборонних відомств та глава МІ-6 повідомили британському уряду, що президент Росії Владімір Путін становить явну та реальну небезпеку для України та Заходу.

Начальник штабу оборони Великої Британії генерал сер Ніколас Картер заявив, що військові повинні бути готові до війни з Росією після недавньої напруженості у Східній Європі. Про це пише The Guardian. Картер сказав, що Росія зараз є більшою загрозою для Східної Європи, ніж тоді, коли він прийшов на посаду вісім років тому.

Міністр закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс закликала європейські країни об’єднатися проти введення в експлуатацію газопроводу «Північний потік-2» у Балтійському морі. Про це вона написала у статті для газети Sunday Telegraph. «Я хочу, щоб наші друзі по всій Європі приєдналися до нас. Це означає, що ми стоїмо разом і, наприклад, захищаємось від будівництва газопроводу "Північний потік-2"», - зазначила міністр.

Звичайно, сучасне військово-політичне керівництво Великої Британії виходить з існуючих політичних реалій в світі і загроз для власної безпеки, а також безпеки своїх союзників, але читаючи останні заяви з Лондона переконуєшся, що, схоже, британці перечитали і таки дослухалися до свого співвітчизника – журналіста Ланселота Лоутона, який ще в 1930-х роках писав:

«Головною проблемою для сьогоднішньої Європи є проблема українська. Глибокий інтерес до цієї країни зумовлений її впливом на європейський мир і демократію; в той самий час, із нею тісно пов’язані життєво важливі британські інтереси. Більшість людей не розуміє, як глибоко саме тут закорінена причина європейських чвар усієї першої чверті століття. Не дивно, що про цю країну досі так мало було чути: гноблення української нації постійно супроводжувалося забороною слова "Україна" та приховуванням навіть самого існування українців.

…Більш ніж триста років на території, знаній сьогодні як Україна, існувала потужна й культурна держава, одна з найпередовіших у Європі. Це й була Україна, відома тоді під назвою Русь, і її столицею був Київ. Хоч її зв’язки з північчю були незначні, росіяни тепер стверджують, що вона тотожна з Росією – тобто з країною, яка виникла на кілька століть пізніше. А далі вони присвоїли собі її територію, її народ, героїв, святих, культуру і все майно».

Власне, за право на існування і утвердження своєї державності і незалежності боротьба українців триває досі. Англосакси це добре розуміють. Головне – спільно дати відсіч неоімперській Москві, адже від реакції України та Заходу залежатиме чи наважиться путінський режим на чергову масштабну авантюру проти України.

 

«СПІВРОБІТНИЦТВО УКРАЇНИ, ВЕЛИКОБРИТАНІЇ І США СТВОРЮЄ КОНТУРИ МАЙБУТНЬОЇ АНТИПУТІНСЬКОЇ КОАЛІЦІЇ»

Валентин БАДРАК, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння:

- Рівень небезпеки, джерелом якої є Російська Федерація, різко виріс. Цей рівень також пов'язаний з тим, що Росія фактично приборкала Білорусь. Таким чином, режим Лукашенка готовий до втягування у велику війну, яку запропонує Росія. Наприкінці минулого тижня заступник голови Офісу Президента України Роман Машовець в публікації іноземному виданню повідомив, що Росія поблизу кордонів України розміщує оперативно-тактичні ракетні комплекси «Іскандер» з дальністю дії 280 км. Такого раніше не було. Це значить, що Росія готова до короткої масштабної війни, плануючи швидке захоплення України. Така готовність є навіть більшою ніж в 2015 році, коли на початку осені ми очікували і передбачали ймовірність нанесення чергового воєнного удару.

Момент для Росії зараз є досить вдалим. Крім того, що зараз розхитується ситуація по відношенню до Польщі, Росії останніми роками вдалось зробити дуже серйозну річ – віддалити від НАТО Німеччину за рахунок «Північного потоку-2» і Туреччину завдяки поставкам «Тріумфів» С-400, виробництво яких Туреччина зараз розпочинає на своїй території. Тому досягнути консенсусу в середині НАТО щодо ведення особливих дій в цьому напрямку дуже важко.

На днях під час виставки в Дубаї російський директор федеральної служби з питань військово-технічного співробітництва Дмитро Шугаєв сказав, що Росія постачатиме Білорусі винищувачі, засоби ППО, вертольоти та іншу зброю. Тобто триває активне насичення Білорусі зброєю, проводиться підтримка на заміну лояльності білоруського режиму і готовності його брати участь у війні.

Є ще одна подія на яку ми мусимо звернути увагу. Британська газета The mirror повідомила про готовність Великобританії надіслати в Україну 600 спецпризначенців. Тобто вперше йдеться про готовність британців спрямувати саме військовий контингент до України, випереджаючи навіть США. Сполучені Штати сьогодні більш активно підтримують Польщу, куди вони надіслали додатково 250 танків Абрамс, які ця країна закупила і розмістить на своїх східних кордонах. Американські військові присутні в Польщі. На жаль, про Україну поки що не йдеться, хоча для нас це було б дуже важливим моментом для створення запобіжника від згаданої війни. І таких запобіжників треба створювати багато.

Ще раз підкреслю, Росія повністю готова до масштабної війни. І війна ця може розгорнутись, починаючи з прикордонного конфлікту в Білорусі. Можуть бути здійснені диверсії, заворушення. Путін шукає момент послаблення в Україні. Якщо такий момент настане, то він безумовно може ним скористатись. Вірогідність цього дуже висока.

З іншого боку, почала розширюватись робота по військово-технічному співробітництву України, Великобританії і США. Це співробітництво створює контури майбутньої антипутінської коаліції. Якщо б така коаліція була створена раніше, а також були б організовані суди, на яких Путіна і Лукашенка визнали міжнародними злочинцями, це могло б суттєво змінити ситуацію і розклад сил. Наскільки Захід наважиться на це – питання. Для України дуже важливим було б продемонструвати силу. Військове керівництво в Україні змінилось і воно, на мій погляд, зараз більш підготовлене до відповіді ніж попереднє. Доказом цього є бойове застосування безпілотника «Байрактар». Путін, зі свого боку, пришвидшує ситуацію, тому що розуміє – пройде ще трохи часу і Україна вийде із зони своєї вразливості. Якщо б Україна оптимально і розумно переозброювалась з акцентом на тактичних системах, то нам знадобилось близько п’яти років щоб вийти з зони небезпеки внаслідок масштабної війни. Звичайно, для цього треба збільшити бюджет на переозброєння хоча б втричі.

ФОТО РЕЙТЕР

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати