Перейти до основного вмісту

Мукачівський інцидент як діагноз системі

Михайло БАСАРАБ: «Україна продовжує жити в умовах політичного і бізнесового консенсусу верхівки, який формувався впродовж попередніх двох з половиною десятиліть»
12 липня, 21:39
Фото Reuters

Інцидент, який стався вчора в Мукачевому, викликав неабиякий резонанс у суспільстві. За останньою інформацією, сутички зі стріляниною влаштували люди, які представилися «Правим сектором». За повідомленням радника міністра внутрішніх справ Антона Геращенко, після приїзду міліції нападники відкрили у її сторону вогонь зі стрілецької зброї і здійснили декілька поcтрілів з гранатометів. Після стрілянини «Правий сектор» виступив із заявою, у якій повідомив про двох убитих під час сутички та чотирьох поранених бійців. Натомість Радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк повідомив про чотирьох поранених мирних мешканців.

«Ситуація в Мукачевому є наслідком бездіяльності влади у розв’язанні нагальних проблем людей, імітації боротьби з корупцією та невирішеності питань добровольчих батальйонів. Люди і в Києві, і на місцях обурені брехнею, якою влада намагається прикрити свою байдужість і бездіяльність, зрощенням влади і криміналітету, «процвітанням» корупційних схем», - написав у «Фейсбуці» екс-голова СБУ Валентин Наливайченко.

У МВС заявили, що внаслідок збройного протистояння у Мукачевому постраждали шість правоохоронців, пошкоджено 7 службових автомобілів міліції, 2 активістів «Правого сектора» загинули, 4 дістали поранення. За фактом прокуратура Закарпатської області відкрила кримінальні провадження за попередньою правовою кваліфікацією «терористичний акт» (ч.3 ст. 258 КК України) та «створення злочинної організації» (ст. 255 КК України).

«День» звернувся до експертів, аби дізнатися, про що свідчать події у Мукачевому та яку небезпеку вони несуть, зважаючи на те, що країна фактично знаходиться у стані війни?

«УКРАЇНСЬКІ МОЖНОВЛАДЦІ ЗРОБИЛИ ВСЕ ДЛЯ ТОГО, АБИ ЗНАЧНА ЧАСТИНА СУСПІЛЬСТВА ВИПРАВДАЛА ТАКІ ДІЇ «ПРАВОГО СЕКТОРУ»

Михайло БАСАРАБ, політолог:

- Дуже прикро, що конфлікт у Мукачевому розглядають в контексті конфлікту між організацією «Правий сектор » і народним депутатом Михайлом Ланьо, навіть якщо йдеться про перерозподіл сфер впливу у контрабанді цигарками на Закарпатті. Насправді проблему треба аналізувати значно глибше. Мукачівського інциденту не відбулося б, якби держава виконувала свою правоохоронну функцію. Передусім, маю на увазі повноваження, відведені Конституцією України до компетенції Президента. Діяльність правоохоронців, яка повинна покласти край корупції, в тому числі і на митниці, належить до компетенції органів, які Конституцією відведені до квоти Президента. Йдеться, у першу чергу, про Службу безпеки України. Ми постійно говоримо про те, що Президент не виправдовує ті надії, які покладаються на нього. Пріоритетом номер один для України є боротьба з корупцією. Відповідно з обранням на посаду, першим чим повинен був зайнятись Президент – це зумовити масштабні реформи через боротьбу з корупцією. Цього не відбулося.

Мукачівський інцидент стався тому, що Україна продовжує жити в умовах того політичного і бізнесового консенсусу верхівки, який формувався впродовж попередніх двох з половиною десятиліть. Україна не стала іншою. Вітчизняні можновладці навіть не намагалися здійснити стрімких змін у державі. Якщо держава не виконує своїх функцій, то цей вакуум заповнюється іншими суб’єктами, часто – кримінальними. Так було у період розпаду СРСР, коли одна система зруйнувалася, а інша ще не сформувалася.

Звичайно, якщо ми будемо аналізувати дії «Правого сектору» з точки зору законодавства, безумовно, це порушення закону. Навіть «Правому сектору» неприпустимо застосовувати зброю у мирних містах, які далеко від лінії фронту. Однак українські можновладці зробили все для того, аби значна частина суспільства виправдала такі дії «Правого сектору» через бездіяльність держави. Такі персони, як Ланьо, щонайменше не повинні були ставати депутатами – як максимум, мали б перебувати не у сесійні залі Верховної Ради, а в дещо інших місцях.

Думаю, якщо наші можновладці, передусім, наголошу Президент, адже він є гарантом Конституції, з цього інциденту не зроблять висновків, то є ризик, що такі випадки будуть множитися.

 

 «НАСЛІДКИ ЦЬОГО ІНЦИДЕНТУ НАЙГІРШІ ДЛЯ УКРАЇНИ: ЯК ДЛЯ ВНУТРІШНЬОЇ, ТАК І ДЛЯ ЗОВНІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ»

Олесь ДОНІЙ, колишній народний депутат України:

– Інцидент у Мукачевому – наслідок того, що влада в Києві влаштовує імітацію боротьби з корупцією. Якщо нею займається хтось із наближених до влади осіб чи структур, то її не помічають. Якби протягом року були б реальні наслідки боротьби з корупцією, у тому числі на кордоні з контрабандою, то цього інциденту в Мукачевому могло б не бути.

Найбільш вигідний цей інцидент фактично для Петра Порошенка, адже він отримає серйозний козир у боротьбі з добровольчим рухом. Нагадаю, що останнім часом дуже помітною була боротьба влади з добровольцями. Зокрема, йдеться про спроби дискредитації представників цих утворень. Тепер Президент отримав ще один вагомий аргумент у «діяльності» влади в питанні добровольчих структур.

Наслідки цього інциденту найгірші для України: як для внутрішньої, так і зовнішньої політики. Тепер для скептиків з боку європейських структур з’являється черговий аргумент, аби не надавати нам безвізового режиму. Внаслідок відсутності кордонів і вільного ходіння зброї по Україні, з нею можна буде дійти до Лісабона. Очевидно, така перспектива не викличе позитивної реакції з боку наших європейських друзів.

Наскільки серйозними можуть бути акції «Правого сектору» біля Адміністрації Президента? Поки що не помітно, щоб вони переростали у щось вагоме. Тим паче, судячи з реакції керівництва «Правого сектору», швидше за все ситуація зайде в компромісне русло з владою, як це було, до речі, і раніше.

 

«ЦЕ ДЗВІНОЧОК ДЛЯ СУСПІЛЬСТВА – АБО МИ ЗМІНЮЄМО СИСТЕМУ, АБО МИ БУДЕМО СПОВЗАТИ В СХОЖІ СУТИЧКИ НА ВУЛИЦЯХ МІСТ»

Олександр СОЛОНТАЙ, експерт Інституту політичної освіти:

- Дві пухлини на тілі України зітнулися одна з одною. Перша – це батальйони, які не перебувають у підпорядкуванні ЗСУ, підрозділи яких перебувають не на фронті, не у військових частинах, а причетні до різних суспільно-політичних, бізнесових відносин. Вони фактично хоч і оформлені як підрозділи МВС, але насправді цій структурі не підпорядковані. А друга пухлина – «кришування» міліцією різноманітних банд-формувань, в яких як тітушки та спортивні товариства, так і професійні працівники різних правоохоронних силових структур, які працюють на всілякі бізнес-групи, бізнес-клани й захищають їхні інтереси. Як одне, так й інше Україні не підходить. Країні потрібна професійна армія, і всі військові повинні відповідно бути в частинах й взагалі не впливати на суспільні відносини, а міліція не повинна нікого «кришувати» й нікому не створювати преференції. Закон один для всіх.

Що робити зараз за підсумками цієї мукачівської історії, думаю, зрозуміло: по-перше, всі територіальні батальйони переводити в підпорядкування МВС та ЗСУ, і робити їх регулярними військовими частинами з усіма випливаючими з цього наслідками. А з приводу МВС потрібно змінювати очільників міністерства, особливо в регіоні, і відповідальних осіб за роботу з батальйонами, а, можливо, і самого міністра внутрішніх справ, тому що Україна за цей час мала трьох генпрокурорів, двох голів СБУ, але поки лише одного міністра внутрішніх справ. А по-друге, потрібно реформувати спецпідрозділи по боротьбі зі злочинністю, криміналітетом, зокрема створювати для них систему гідної оплати і високого матеріального зацікавлення. Адже з такими зарплатами не дивно, що міліція перетворюється у «кришу», бо їм потрібен додатковий заробіток.

Якщо ці кроки не будуть зроблені, то по регіонах України такі ситуації будуть повторюватися, - між різними батальйонами і офіційними підрозділами влади. В Закарпатті це не перша стрільба, й в інших регіонах уже були неодноразові сутички. Просто це не набувало резонансу. Тому абсолютно праві ті, хто критикує «Правий Сектор», коли говорять, що завтра хто-небудь вистрілить з гранатомета в будь-яку людину й вважатиме це нормальним. Також праві ті, хто критикує працівників Михайла Ланьо та представників МВС, тому що абсолютно відомо, що всі корупційні, контрабандні і кримінальні потоки, які були на Закарпатті, нікуди не зникли, а просто змінили «дах». Це дзвіночок для всього нашого суспільства – або ми змінюємо систему, або суспільство буде просто  продовжувати сповзати в схожі сутички на вулицях міст.

Дмитро ПАЛЬЧИКОВ, Дмитро ПЛАХТА, Літня школа журналістики «Дня»

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати