Нова посада для Кличка. Навіщо?
«Як Адміністрація Януковича хотіла тримати Асоціацію міст України та мерів під своїм контролем, так і нинішня влада вирішила зробити із неї не союзника, а орган політичного впливу», - експерт
Здається, нинішня українська влада не може обійтися без скандальних вчинків та кроків, які проводять сумні паралелі із режимом Януковича та стилем його політичного управління. Так, в суботу відбулося засідання Правління Асоціації міст України, на якому загальним зборам було рекомендовано обрати головою Асоціації київського мера Віталія Кличка. Про це на своїй сторінці у Facebook написав віце-прем’єр-міністр України Геннадій Зубко.
«На засіданні правління Асоціації міст України рекомендував міським головам більш відповідально та ефективно використовувати місцеві кошти, - додав він. - Реформа децентралізації – це базова реформа України. Нам вдалося відстояти її продовження в Держбюджеті 2016 року. Ми передбачили кошти на підтримку регіонального розвитку, підтримку нових об'єднаних громад, кошти на Державний фонд регіонального розвитку. Всі ці джерела повинні використовуватись місцевою владою для впровадження проектів регіонального розвитку, реконструкції і модернізації шкіл, лікарень, дитячих садків, ремонту доріг, будівництва та запровадження енергоефективних заходів. Від розвитку територій напряму залежить розвиток та економічне зростання країни в цілому. Особливу увагу міських голів звернув на зміни в системі оподаткування та податкових ставок, виведення заробітних плат з тіні і можливість їх підвищення».
Пізніше він привітав в соцмережі Віталія Кличка із обранням головою Асоціації міст України. Та не все так гладко, як на фейсбук-сторінці Геннадія Зубка.
Віце-прем’єр не згадав про скандал, який відбувся саме через обрання загальними зборами голови АМУ та через несподівану зміну статуту Асоціації. Як передає «Інтерфакс-Україна», перед голосуванням пролунала пропозиція обрати головою АМУ Андрія Садового, але його кандидатуру було повністю проігноровано. «Коли колеги запропонували мою кандидатуру на посаду керівника Асоціації, ви навіть не винесли це питання на голосування. Те, що ми бачимо сьогодні тут, - це скоріше нагадує театр, а не збори Асоціації міст», - виступив Садовий після голосування.
Він також звернув увагу, що перед тим, як обрати Кличка, загальні збори змінили статут організації. Садовий нагадав колегам, що коли в 2012 році головою АМУ обирали Юрія Вілкула, на прохання Адміністрації Президента також змінювався статут, оскільки Вілкул «не мав права за чинним статутом бути обраним керівником Асоціації». «Ми сьогодні знову міняємо статут. У статуті записано: головою Асоціації може бути обраний міський голова, у якого є більше 4-х років досвіду роботи на посаді міського голови. Ми змінюємо цю норму. Пишемо: повинен бути два рази обраний», - зазначив Садовий». Львівський міський голова також зазначив, що за подію йому «соромно»: «Сильна державна влада спирається на сильну асоціацію органів місцевого самоврядування, а слабка державна влада хоче мати ручну асоціацію, і це трагедія для держави».
«Насправді, статут був змінений під одного конкретного кандидата, - коментує «Дню» експерт Інституту політичної освіти, колишній консультант Асоціації міст України Олександр СОЛОНТАЙ. - Відповідно до цих змін, для Віталія Кличка розчистили дорогу, щоб він юридично мав право балотуватися на посаду голови Асоціації. Але його висунули нелегітимно, оскільки в момент, коли відбувалося висунення кандидатів, діяла стара редакція статуту. А вже в момент, коли Кличка допустили, вже діяла нова редакція статуту. Окрім цього, правила були змінені несправедливо: і за старим, і за новим статутом балотуватися на посаду голови АМУ може лише міський голова обласного центру. Але в десятку українських міст входять населені пункти, які не є обласними центрами: Кривий Ріг, Маріуполь і т.д. Окрім цього, не всі обласні центри входять до списку найбільших і топових міст. Чому всім іншим мерам не дозволяється балотуватися на посаду голови Асоціації? Це повний абсурд, записаний у її статуті».
«Що ж до самого процесу голосування, то Кличка також нелегітимно обрали. Якщо передивитися голосування на загальних зборах, то рахункова комісія не рахувала голоси «за» нього, - продовжує Солонтай. - Виявилося, вона порахувала всі голоси «проти», «утрималися», відняла від загальної кількості присутніх і оголосила понад 170 голосів «за» Віталія Кличка, але він точно не мав такої підтримки. Легітимність – це не те, скільки за тебе проголосувало людей. Легітимність – це те, чи сприймають тебе лідером Асоціації міст України. Вчора мери дуже чітко показали, що вони не сприймають Віталія Кличка лідером місцевого самоврядування».
Політичний експерт також виокремив й іншу проблему голосування за кандидатуру Віталія Кличка на засіданні загальних зборів Асоціації міст України:
«Голосування було відкрите, під наглядом віце-прем’єра, спікера, Служби безпеки і т.д. Тож як представники органів місцевого самоврядування, які мають багато проблем на місцях, могли голосувати проти провладного кандидата? А от якби голосування було таємним, то Кличко б ці вибори програв. На початку засідання міський голова Чортків запропонував провести таємне голосування, щоб уникнути будь-якого тиску чи репресій – цю пропозицію зала підтримала оплесками, але головуючий не поставив її. «Окрім цього, під час загальних зборів виставляли інші кандидатури на посаду голови АМУ – в тому числі Андрія Садового. Але щодо нього голосування так і не відбулося».
«Я за те, щоб боротися проти централізації, яку проводив Янукович, – говорить експерт, - Зараз ситуація змінилася – влада почала проводити децентралізацію, а Асоціація мала стати одним із її рушіїв. Але вона знову такою не може стати, оскільки головою АМУ було обрано очільника Києва – а це місто із найменшим самоврядуванням, фактично єдине в Україні, де глави районів призначаються президентським указом. Тож обрання саме такого лідера і саме такої громади говорить про те, що Асоціація міст України, як представники місцевих громад, не зможуть вибороти для самоврядування щось хороше і стати локомотивом децентралізації. Тож як Адміністрація Президента Януковича хотіла тримати Асоціацію міст України та мерів під своїм контролем, так і нинішня влада вирішила зробити із АМУ не союзника, із яким можна вести діалог, а орган політичного впливу. Тому абсолютно праві всі мери, які вийшли й заявили, що «Це ганьба».
У контексті виборів голови Асоціації міст України Солонтай згадав і про процес підготовки конституційних змін в частині децентралізації, який Адміністрація Президента «так само взяла під свій контроль»: «Процес підготовки й обговорення проекту децентралізації мала забезпечити Асоціація міст України. Вона повинна була організувати із представниками міст таку дискусію, в результаті якої зараз не було б проблем, за які критикують процес децентралізації. А це не лише «особливий статус» Донбасу, а й координація префектами роботи виконавчих органів, суміщення посад губернаторів і голів префектур до 1 березня 2018 року, нечіткість в описанні понять «область», «регіон» та «громада». Все, що мало бути детально проговорено представниками місцевого самоврядування, АМУ в свій час не змогла забезпечити. І тепер вона не зможе забезпечувати це й надалі, оскільки повністю підконтрольна владі».
Author
Дмитро КривцунРубрика
Політика