Путін «ловив» Його. Ще не спіймав...
Експерти вважають, що Віктора Януковича хочуть «дотиснути» в Москві, щоб українське керівництво остаточно звернуло з європейського шляху. На чию підтримку може розраховувати Президент в Україні?![](/sites/default/files/main/articles/19122012/232_1-1a.jpg)
Учора в Раді було тихо. Це був перший нормальний робочий день нового парламенту — без бійок. Спікер Володимир Рибак закликав депутатів дотримуватися порядку, навіть продемонстрував одну з німецьких газет із фото бійки з перших засідань українського парламенту.
«Аналіз перегляду як вітчизняних, так і закордонних ЗМІ за останні чотири дні свідчить про наявність, на жаль, елементів деструктивності, що руйнівно впливають на авторитет українського парламенту і негативно відбиваються на іміджі держави в цілому. От перед вами газета «Берлін кур’єр». От наш парламент тут, обличчя видно, все тут є. І назва цієї статті «Парламент України готовий до бою». До якого бою парламент України готовий?» — запитав Рибак.
Але працювали депутати недовго. Ухваливши дві постанови — календарний план та порядок висвітлення роботи ВР, засідання Ради закрили. Наступне — 25 грудня.
Проте головним питанням вчорашнього дня, звісно, був запланований візит Президента України в Росію. Із цього депутати й почали: кожна фракція висловила свою точку зору. «Президент сьогодні в Москві проведе переговори й підпише документ... Україна хоче знати, що збирається підписати Президент. Чому важливі для України питання ухвалюються кулуарно й непрозоро? Чому про них стає відомо тоді, коли неможливо щось змінити? Ми — за партнерські відносини з нашими сусідами, ми проти здачі національних інтересів», — обурювався лідер «УДАРу» Віталій Кличко. Аналогічні думки висловили й лідери фракцій: «Свободи» — Олег Тягнибок та «Батьківщини» — Арсеній Яценюк.
«Нам розповідають про «економічний зиск» від Митного союзу. Але цей зиск є надзвичайно сумнівним. Російська Федерація, крім економічних «преференцій» і намагань позитивно вирішити свої особисті проблеми, має серйозні політичні амбіції. Адже впродовж останнього часу ми бачимо, як вони намагаються будувати «Русский мир», совєтизують українську освіту, окупують національний інформаційний простір, російський бізнес бачить за ласий шматок українські стратегічні підприємства», — сказав під час виступу Тягнибок.
...Уже через хвилин п’ятнадцять в залі прозвучали «опозиційні» оплески. Яценюк повідомив, що візит Януковича в Москву скасовано. У кулуарах парламенту ми намагалися дізнатися в представників різних політичних сил — чому?
«Гадаю, тому що Віктор Янукович не готовий іти на поступки росіянам, — говорить «Дню» член фракції «УДАР» Едуард Гурвіц. — Питання вільної торгівлі з країнами СНД сприймається українським суспільством спокійно, а от питання Митного союзу — сильно напружує громадян, тому що це суперечить західній інтеграції. На мою думку, сьогодні треба передусім домогтися взаємодії різних політичних сил в країні. Має бути підтримка курсу з боку народу й різних партій, тоді влада зможе спокійно діяти».
Андрій Сенченко від «Батьківщини» в розмові з нами був різкішим: «Скасували, тому що знову не домовилися. Чого хочуть росіяни? Вони хочуть перетворити Україну на губернію зі всіма наслідками. Чого хоче Янукович? Він хоче дешевого газу. Його заява щодо поступового приєднання до Митного союзу — це погана подоба Кучми. Спроби багатовекторності у виконанні Януковича виглядають незграбно. До речі, тому ж Кучмі до певного часу подавали руку, а потім перестали, Янукович же цього «домігся» значно швидше. Росіяни давлять на те, що він може втрати ту владу. Але Янукович її втратить в будь-якому разі, до цього все йде. У рамках своїх національних інтересів, Росія, якщо треба буде, усуватиме Януковича, якщо не треба — не буде».
Брак інформації журналісти намагалися компенсувати в регіоналів. Відбивався фахівець із зовнішньої політики в Партії регіонів Леонід Кожара: «Серед головних причин можна розглядати те, що на сьогоднішній день не визначено, як можна частково приєднуватися до документів Митного союзу. Якщо ми візьмемо, наприклад, Європейський Союз, то там можливе часткове приєднання — до енергетичної хартії, до транспортного коридору та інше. На сьогоднішній день Україна не може бути в Митному союзі, тому що це суперечить положенням українського законодавства про європейську інтеграцію. Але якщо в Митного союзу є зацікавленість, то Україна може частково приєднатися до певних галузевих документів. Це не є членство, а є приєднання до певних нормативних актів. Але, напевно, на сьогоднішній день немає визначеності щодо часткового приєднання до документів Митного союзу. Гадаю, Україна, в перспективі, може стати єдиною країною у світі, яка матиме вільну торгівлю й із Європейським Союзом, і з Митним союзом. Ми маємо намагатися здобути для України такі переваги в межах того, що дозволять нам партнери, й так, щоб наші відносини й на Сході, й на Заході не були конфліктними».
Примітно, що в Москві не забарилися із заявою, що про приєднання України до Митного союзу не йдеться. Про це заявив радник президента Росії Сергій Глазьєв, пише Радіо «Эхо Москвы». «З цього приводу ні офіційної заяви з боку України немає, і жодних переговорів щодо цього також», сказав Глазьєв. При цьому Глазьєв зазначив, що перше, що отримає Україна від участі в цьому об’єднанні, — скасування мит на нафту та газ, а в сукупності вигода від поліпшення умов торгівлі становитиме для Києва 9 мільярдів доларів.
Але не всі росіяни дотримуються такого погляду. На тому ж «Эхе» оглядач Антон Орєхъ у своєму блозі пише: «Україна хоче в інший союз — Європейський. До того ж в Євросоюз хочуть в Україні практично всі, а не лише західники чи русофоби. Приєднання до Європи — це як квиток у світле майбутнє. Європа — це символ процвітання, стабільності й багатства».
Насправді ж, у Митний союз українська влада не вельми прагне. Якби хотіла, давно б вступила. Це чудово розуміє і сам Віктор Янукович. На кого в такому разі може спертися Віктор Федорович в Україні? «Чи не перший випадок, коли ми можемо підтримати Президента, оскільки ця поїздка, вочевидь, була сирою і непідготовленою. До Москви треба їздити тоді, коли знаєш, навіщо їздити, а не тоді, коли тебе туди тягнуть здавати українські інтереси», — сказав народний депутат від «Батьківщини» Андрій Шевченко (hvylya.org). Можливо, спертися можна на опозицію, лідер якої також заявив, що купить президентові квиток до Брюсселя. Але тоді з опозицією треба налагодити реальний, а не на рівні декларацій діалог.
КОМЕНТАР
«ЦЕ КОЛОСАЛЬНИЙ УДАР ПО ДЕРЖАВНОМУ БЮДЖЕТУ»
Григорій ПЕРЕПЕЛИЦЯ, доктор політичних наук, професор Київського національного університету ім. Т. Шевченка:
— Януковича в Москві хочуть дотиснути. Очевидно, Росія зайняла позицію жорсткого пресингу, щоб у України не було можливості пропагувати альтернативні варіанти входженню в Митний союз. Стратегія Києва, спрямована на поглиблення співробітництва з МТ по формулі «3+1», сьогодні не задовольняє Москву. Кремль дав чітко зрозуміти, що розмови про цю формулу не може бути взагалі. Він також відкидає стратегію співробітництва з Євросоюзом, яка була скопійована з формули участі України в СНД, коли вона не підписує статутних документів, але фактично є членом СНД. Я думаю, що Київ експлуатував цю формулу і намагався зробити її прийнятною для Москви, але ця формула також відкидається Кремлем. Він чітко вимагає повного членства в МТ і більше ніяких альтернатив. Таким чином, Україна поставлена перед питанням: або вона вступає в Митний союз, або, відповідно, продовження дискримінаційною політики у відносинах з Україною.
Сьогодні Януковичу практично немає на кого спертися в Україні. Тут вже питання не в бажання Януковича приєднатися до МТ. Такого палкого бажання ми не бачимо, тому що це сильно вдарить по державному бюджету. Оскільки у нас митниця є основним джерелом доходів в бюджет, то далі митними тарифами Україна не буде користуватися — все буде в руках Москви. Україні тільки діставатися певний відсоток. Це колосальний удар по державному бюджету, нашим імпортерам і цінам в Україні. Наша країна залежна від імпорту, а його вже регулюватиме Росія — не Україна. Для бізнесу, це буде катастрофа. Я думаю, Янукович усвідомлює ці проблеми, але, з іншого боку, ми бачимо, що ведеться пропагандистка компанія, спрямована на підготовку суспільної думки про вступ України в МТ. В умовах такого тиску, Янукович мало на кого може спертися. Ми бачимо, що в уряді крило, яке виступає за євроінтеграцію, на чолі з Хоршковським програло. Хоршковський подав у відставку. Натомість Азарова залишили прем’єр-міністром, а це на користь прихильників вступу в МТ.
На опозицію Янукович теж не може спертися. Сьогодні ми бачимо політичну конфронтацію між владою і опозицією. З іншого боку, і Янукович не йде на поступки опозиції. Тобто тут немає порозуміння з двох боків. Немає сигналів для цього, крім абстрактних гасел — давайте об’єднуватися і працювати.
Із середнім бізнесом влада не дружить. Він тим більше, не може бути опорою. Більш того, аргументи експертів проти Митного союзу не оприлюднюються. Митний союз — це не економічне утворення, а політичне, це нове утворення первинної російської держави, яка потім переросте в щось більше — Євразійський союз...