Перейти до основного вмісту

Злочинне ігнорування альтернатив

20 січня, 00:00

Як відомо, наявність альтернативи (фр. alternation, латиною — alter — один з двох) у будь-якому суспільстві — ознака демократії. Зрозуміло, рівень демократії визначає і рівень цивілізованості. Якщо хтось вважає, що альтернатива потрібна тільки в політиці, той глибоко помиляється. Право на вибір однаково стосується всіх сфер людської діяльності, зокрема енергетики, а її, можливо, найбільше, бо цивілізована енергетика передбачає рівність вибору доступу до джерел енергії, власне, альтернативу. Очевидно, що проблеми в цій галузі існують у глобальному масштабі й буквально б’ють на сполох на нашій планеті. Адже величезні обсяги природних (невідновлюваних) джерел енергії — нафти, газу, вугілля тощо — видобуваються шаленими темпами, і вже не за горами (за різними оцінками — кілька десятків років) очевидне їх вичерпання. Тож за логікою людство мало б загострити і зосередити свою увагу на використанні в дедалі більшому масштабі альтернативних джерел енергії — сонця, вітру, води, біоенергії, шахтного метану, біогазу, енергії припливів і відливів хвиль морів та океанів тощо. Деякі країни, такі як США, Німеччина, Голландія, Данія, Фінляндія, Швеція, так і роблять — хто більшою, хто меншою мірою, залежно від ступеня розуміння проблеми й відповідно коштів. Більше того, розробку й використання альтернативних видів енергії в цих країнах поставлено на системно-державну і програмну основу. Україна, як уже склалося традиційно, на жаль, пасе задніх і в цій сфері людської діяльності. Ні-ні, словесних декларацій переходу на альтернативні види енергетики вистачає й у нас, але, на жаль, все на рівні лише декларацій. Якщо вже сьогодні в Німеччині та Данії відсоток використання альтернативних (відновлюваних) видів енергії, здебільшого вітру, в загальному енергетичному балансі становить близько 22%, то в Україні цей відсоток становить якісь жалюгідні 0,7 — 1%. Тобто це все, чим може відповісти сьогодні наша енергетика на виклики часу. Якби ситуація з альтернативними видами енергії в Україні була б хоч такою, як у цих країнах, переконаний, що у нас не було б щорічних переговорів із газових питань з Росією, які щороку набувають дедалі страхітливішого характеру. Чому так? Та тому, що до Білокам’яної їздять наші емісари з енергетичних питань завжди як прохачі подачок у вигляді чергових знижок на газ, не маючи за спиною, в тилу (Україні) міцної основи, тобто використання альтернативних видів енергії та диверсифікації джерел їх постачання: нині відсоток постачання енергоносіїв в Україну з одного джерела нафти і газу (звісно ж, із Росії) доходить до 70% за максимально безпечного відсотка від одного джерела — 30%). А коли так, то щоразу переговори з Росією з цього питання завжди матимуть вигляд не діалогу двох рівноправних сторін, а діалог приниженого прохача і такого собі господаря ситуації. Певним чином ці переговори з газового питання як для Росії, так і для України — безальтернативні.

Чому ж для Росії вони такі? Як відомо, Росія постійно веде боротьбу за відновлення новітньої помірно «ліберальної» імперії в масштабах колишнього СРСР, і є аксіомою, що без залучення України до кола цієї імперії чи то через «Русский мир», чи то в ЄврАзЕС, чи Митний союз, потуги створення новітньої імперії приречені на провал. Розуміння важливості залучення України до цих утворень створює для Росії безальтернативність у газових переговорах з Україною, практично унеможливлює рівноправний консенсус. Ті поступки, які може демонструвати Росія в них (переговорах), аж ніяк не співмірні з вимогами на заміну — зречення курсу на ЄС, приєднання до МС і входження в простір «Русского мира». Річ у тім, що в Кремлі прекрасно розуміють, що в слабкості України — сила Росії, їй не потрібна економічно сильна Україна (!), бо це веде врешті-решт до незалежності та самостійності.

Чому безальтернативні з боку України? Тому що їхати до Білокам’яної на переговори з газових питань, не маючи в кишені досягнень у вигляді розробок альтернативних та відновлювальних видів енергії, поставок нафти і газу з диверсифікованих джерел, побудованих пірсів для приймання танкерів зі скрапленим газом з Лівії та Азербайджану, активних спроб добування сланцевого газу тощо, — це все одно, що з розгону битися головою об гранітну скелю в надії, що вона піддасться і розламається...

Нинішня практика споживання російського газу в теплоенергетиці України така, що ціну на нього знижують у декілька разів за рахунок величезних дотацій із бюджету. Як наслідок, іде здешевлення його для населення, а енергія, вироблена з альтернативних видів, залишається недотованою і високою, а отже дорогою і невигідною. «Експерт (директор НТЦ «Біомаса» Г. Гелетуха) закликає дотувати не газ, а відновлювані джерела енергії, що дало б змогу цій галузі розвиватися» (В. Княжанський «Альтернатива російському газу є...», «День» № 233 від 21 грудня 2011 р.).

Певна річ, Україна в протистоянні з «Газпромом» може звернутися по допомогу до Європейського енергетичного співтовариства, посилаючись на Енергетичну хартію, підписантом якої вона є, але не робить цього, бо боїться. Адже в разі звернення до ЄС по допомогу в обстоюванні знижки на газ Росія обов’язково дорікне їй, що в діалозі (хоч про якийсь діалог тут говорити — це просто знущання) щодо ціни на газ питання слід вирішувати саме в діалозі й полюбовно, а не жалітися за бугром. От і виходить, що в цьому «діалозі» Україна залишається сам на сам із газовим монстром і монополістом постачання газу. І доки Україна не вирішить питання з альтернативними видами енергії та диверсифікації енергопостачання, не бути нам ні незалежною, ні самостійною державою, бо альтернативі просто немає альтернативи. Даруйте за тавтологію, але краще просто не скажеш.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати