Перейти до основного вмісту

«Потреба розширення терориторії розуму» стала загальнонаціональним орієнтиром»

03 січня, 10:29
Фото з архіву "Дня"

Постійним читачам, партнерам та експертам нашої газети цього року ми запропонували відповісти на три запитання:

1. 2014-й рік на тлі історії (думка, деталь, штрих, фото).

2. «День» на тлі року.

 

3. Ваш світ цього року — з чого він складався (основні події, люди, враження).

Роман ЯЦІВ, історик мистецтва, професор, проректор Львівської національної академії мистецтв:

1. Як ніколи міцно переплелися власне екзистенційне відчуття часоплинності року з колективним, суспільним болем. Історична унікальність 2014 року – в стрімко набряклому психологічному шоку та множинністю шляхів його подолання, сумарністю в сотні тисяч індивідуальних людських доль. Сильна культурно-історична генетика Українців стала переможницею в протистоянні з новою московською тиранією, характерним для російської влади різних епох безкультур’ям і духовно-моральним нігілізмом. У важкій для себе історичній миті Українська нація очолила вектор розвитку світової цивілізації в якісно новій гуманістичній парадигмі Гідності.

2. «День» синхронізував професійний спектр своєї діяльності з новими історичними викликами. До цього часопис уже був готовий власним значним досвідом побудови загальнонаціональної платформи для консолідації українського духу, для формування нової якості громадянського суспільства. Адресність зусиль редакції й широкого колективу авторів до тих середовищ або суспільних інституцій, де вирішувалися чи вирішуються сьогодні ключові питання Людської Гідності в державотворчій перспективі сучасної історії, зробила видання найбільш актуальним в жанрово-тематичному та інтелектуальному діапазоні. Вказана головним редактором «потреба розширення території розуму» стала загальнонаціональним орієнтиром на підсилення боротьби проти культивованого Кремлем людиноненависництва.  

3. Болі суспільного виміру зіставлялися з особистими болями, насамперед від втрати моєї Матері Ірини. На подолання цього болю підготував і зробив, в Її пам'ять, виставку своїх малярських творів. У реаліях 2014 року перебудував індивідуальні дослідницькі плани, готуючи деякі публікації з професійною реакцією на брехливість російських політичних «еліт» та їх блазнів зі сфери культури. До пріоритетних відніс монографії з повною документацією життя і творчості визначних мистців Роберта Лісовського та Івана Іванця, патріотизм і висока національна посвята в творчості кожного стали документами значимості соборницької ідеї в естетичній культурі. Крім того, всупереч психологічним труднощам цей рік став для мене плідним на нові відкриття в сфері «світової величі» українського мистецтва – десятки нових імен і явищ будуть задокументовані в черговому томі Антології «Ідеї, смисли, інтерпретації українського образотворчого мистецтва».

Піднятий громадянський та інтелектуальний тонус впродовж усього року стабільно підтримує в мені найкраща в Україні газета «День»!   

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати