Говорити чи мовчати?
Про відповідальність політиків за свої обіцянкиУ державній політиці, перемовинах про мир, виборчій кампанії або стратегії розвитку компанії недостатньо викласти наміри, дати обіцянки та повідомити про свою прихильність. Усе це є лише першим кроком у прямуванні до бажаної кінцевої мети, і немає абсолютно ніякого сенсу, якщо не будуть зроблені другий, третій і подальші необхідні кроки. Крім того, зроблений перший крок дає поштовх для віри й упевненості інших у тому, що подальші кроки справді будуть зроблені, якщо ні — може скластися помилкове враження, що неможливість досягнення певної мети є віддзеркаленням помилкових (або даремних) намірів або некомпетентного їх здійснення. Приклади вищевикладеного ми можемо побачити практично в будь-якій сфері життя, яку б ми не розглядали.
• Розглянемо оголошення, зроблене в січні Європейським центральним банком, про те, що він уживатиме заходів щодо пом’якшення грошово-кредитної політики. Тоді здалося, що багато лідерів країн передбачали, що такого вчинку ЄЦБ буде достатньо. Оголошення зроблене, гроші надруковані, економіка відновлюється. На жаль, монетарна політика так не працює: пом’якшення грошово-кредитної політики — захід недостатній, і ніхто не повинен наївно на це розраховувати.
• Пом’якшення грошово-кредитної політики є корисним кроком для відновлення економіки, проте це є лише частиною ширшого пакету заходів. У разі відсутності інших економічних реформ, пом’якшення грошово-кредитної політики не зможе вплинути на зміни, необхідні для різкого початку економічного зростання. Якщо ж реформи не проводитимуться і економічного зростання не станеться, то політичні діячі, скоріше за все, скажуть, що всі негаразди через пом’якшення грошово-кредитної політики, а не через їхню нездатність ужити всіх необхідних заходів, які необхідно впровадити відразу після такого пом’якшення на шляху до економічного підйому.
А зараз розглянемо свободу слова. Після кривавої розправи в редакції сатиричного журналу «Шарлі Ебдо» минулого місяця в Парижі, світові лідери не гаючись вийшли «на сцену», міцно взялися за руки і пройшли маршем на підтримку свободи висловлювання думки, що є наріжним каменем цивілізованих суспільств. Природним наступним кроком для більшості з них мало бути повернення додому і негайне втілення цього принципу в життя. Замість цього, вони просто повернулися додому.
• Справді, військовий режим у Єгипті, чий міністр закордонних справ Самех Шукрі підняв брови на знак здивування, коли опинився поряд із керівником маршу в Парижі, звільнив із в’язниці журналіста компанії «Аль-Джазіра» Пітера Греста, після цього під заставу були звільнені ще два журналіста — Мохамед Фахмі і Бахер Мохамед. Але де, перш за все, відмова режиму від своїх повноважень, що дозволили посадити їх у в’язницю?
В іншому театрі дій — мирні перемовини, нещодавня угода про припинення вогню в Україні, остання за датою, але не остання за значимістю спроба покласти край війні між урядом країни та підтримуваними Росією сепаратистами, яка протягом минулого року вирувала у східній частині Донбаського регіону. Протягом усього часу, відколи йде війна, раз у раз робилися безрезультатні спроби припинення вбивств, і безневинні жертви війни, не говорячи вже про більшу частину світової спільноти, втомилися і стали цинічними.
• Найбільш ефективні мирні угоди є частиною процесу мирного врегулювання. Перший крок — підписання угоди, яка підтверджує прагнення сторін зробити необхідні подальші кроки. Кожен їде з перемовин точно знаючи, яких заходів він повинен ужити, яких дій чекати від інших сторін, а також які будуть наслідки, якщо ці заходи не будуть ужиті. Угоди не виконуються не через те, що в них обумовлено, а через те, чого в них бракує, або ж тому, що сторони, які підписали угоди, вчиняють дії, протилежні тим, які були погоджені. Дорожня карта до мирного врегулювання доцільна лише тоді, коли кожен дотримується її. Інакше досягти мети не вдасться.
• Виборчі кампанії — у повному розумінні приклад цього феномену, в даний час світ вступає в ще один «сезон Першого кроку». Цього року пройдуть загальні вибори принаймні в семи країнах Європейського союзу (у Франції регіональні вибори відбудуться в березні). Греція вже проголосувала (вибравши уряд, який, здається, не може перейти від намірів до зобов’язань), протягом подальших місяців пройдуть вибори в Естонії, Фінляндії, Великій Британії, Данії, Португалії, Польщі й Іспанії. А також наступного року відбудуться президентські вибори у США, і зараз уже розпочалися передвиборчі гонки. Може бути багато обіцянок.
Зважаючи на те, що виборці у цих країнах «засипані» добрими намірами, гучними завіряннями і зобов’язаннями, які відповідають їхнім вимогам, то вони чекатимуть, що партії та кандидати, якщо вони будуть обрані, доведуть їх до кінця і виконають. Звичайно, і партії і кандидати спробують переконати виборців на підставі досягнутих ними результатів (і ставлячи під сумнів результати діяльності опонентів). Якщо вони не виконають своїх намірів, обіцянок і зобов’язань, то наявний доступ до інформації та миттєвий обмін повідомленнями призведе до того, що порожні обіцянки не переконають більшість людей.
• Компанії теж проводять кампанії. Вони направляють своїх керівників у законодавчі органи для висловлення щирого розкаяння за серйозне зловживання службовим становищем і щоб пообіцяти добрі діяння в майбутньому. А проте, газети, як і завжди, пістрявіють історіями про неетичну, або ж просто злочинну корпоративну поведінку. На жаль, дуже велика кількість керівників компаній наполегливо бачать світ, як «наше» проти «їх», а не намагається зрозуміти, чому, за відсутності рішучих дій, їм ніхто не вірить.
Початок відіграє життєво важливе значення, але і тільки. Немає простих рішень для економіки Єврозони, для Греції, для України чи будь-якої іншої значної проблеми, яка виникає сьогодні. Проте до тих пір, поки головні дійові особи не будуть упевнені, що оголошення, обіцянки, дані в ході кампаній, і угоди щодо збереження миру не призведуть до чітких і цілеспрямованих дій, вони повинні двічі подумати, перш ніж висловлювати їх вголос.
Проект Синдикат для «Дня»
Випуск газети №:
№31, (2015)Рубрика
Світові дискусії