Високий стиль
У неділю на євромайданах 10-ти обласних центрів звучало піаніно. Далі буде — обіцяють організатори![](/sites/default/files/main/articles/11022014/12pianino.jpg)
«Наша акція «Інструмент свободи» поєднала кілька цілей, — розповідає «Дню» ініціатор руху, активіст Громадського сектору Євромайдану Маркіян МАЦЕХ. — Перша — після всіх подій багато людей відхрестилися від Євромайдану, особливо в східних регіонах, де нас почали називати екстремістами тощо. Тому ми хотіли нагадати і продемонструвати простим символом — піаніно — хто ми такі. Другий важливий месидж — показати, що ми всі в Україні разом. Події відбуваються не тільки в Києві — в усіх регіонах люди мають спільне бачення і спільну культуру. Третя — я хотів продемонструвати походження «маразму» влади. І це вдалося. Наприклад, у Луганську не пускали людей з піаніно на площу, вирвали з інструмента пару клавіш... У Донецьку людям погрожували, а в Запоріжжі не дозволяли вийти грати вчителям. Ми хотіли, щоб люди могли на таких простих прикладах розставляти пріоритети і аналізувати ситуацію. На наш погляд, це дуже простий спосіб комунікації з тими, хто був байдужий чи ставився до Євромайдану з пересторогою». Тож цієї неділі піаніно звучало, крім названих міст, у Києві, Львові, Ужгороді, Чернівцях, Кіровограді, Херсоні, Харкові.
«Я дуже тішуся, що акція вдалася. Наступними вихідними і пізніше подібні акції мають відбутися також у Сімферополі, Одесі, Кременчуці тощо», — анонсує Маркіян.
Наразі — найцікавіші деталі про недільні акції від регіональних кореспондентів «Дня».
ХЕРСОН
У Херсоні на площі Свободи довкола синьо-жовтого інструмента зібралося близько півтори сотні людей. Для присутніх згодилися грати троє дівчат, які на прохання публіки акомпанували під українські народні і сучасні пісні. Звучала «Пісня про рушник», «Червона рута», «Два кольори», пісні Руслани Лижичко та інші твори. Саме піаніно придбали за кошти, зібрані євромайданівцями, на ці ж гроші купили й фарбу, якою розмалювали інструмент. Коли дзвонили за оголошеннями з продажу власники піаніно, дізнавшись з якою метою його хочуть придбати, скидали ціну, говорять організатори акції. «Ми любимо мистецтво, вміємо грати і хочемо долучати до прекрасного наших співгромадян, — розповідає «Дню» художниця Аня Кисла, яка розмальовувала херсонське піаніно. — Дуже символічно, що цього піаніно не торкалися руки майже 30 років, у господарів воно просто «спало». А сьогодні — прокинулося на площі Свободи в Херсоні. Сподіваюся, що це гарний знак. Ми продовжуватимемо подібні акції», повідомляє Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон.
КІРОВОГРАД
У Кіровограді недільне віче також розпочалося під звуки мирно-революційного жовто-блакитного піаніно. Інструмент волонтери отримали як пожертву, тож вони пофарбували його в національні кольори і доправили на місцевий Євромайдан. Співали «Червону руту», «Горіла бочка», вже народну «Вітя, чао!». Акція зібрала до сотні євромайданівців. Організували її місцеві активісти Зоя Лебідь, Роман Круніч, Надія Паливода, Валерій Лебідь, Андрій Лаврусь та інші. А сісти за піаніно та запропонувати пісню могли всі охочі, повідомляє Інна ТІЛЬНОВА, Кіровоград.
ХАРКІВ
Харківське піаніно, яке організатори взяли в оренду, було не пофарбовано блакитно-жовтим, а обгорнуто державним прапором. Професіонали та аматори виконували класичні твори та українські пісні протягом двох годин, список творів складали разом напередодні акції в соціальних мережах. «З піаніно допомогли хлопці, з якими я організовую джазові фестивалі. Ця акція покликана продемонструвати, які ми терористи!» — посміхається один із організаторів Борис Захаров. Його дружина, відома співачка та музикант Марина Захарова, співала «Черемшину» та «Ленту за лентою». Після концерту та мітингу харківські євромайданівці об’єдналися, створивши велику ходу, яка пройшла до студії провладного каналу телебачення «7 Канал». Пікет водночас підтримав канал «Дождь», який зазнав репресій в Росії, повідомляє Альона СОКОЛИНСЬКА, Харків.
ЗАПОРІЖЖЯ
На запорізькому музичному інструменті в неділю були наклеєні оголошення «Обережно!!! Свіжа фарба»: його пофарбували безпосередньо на місці події. На площі імені Поляка на піаніно грав студент Запорізького національного університету Іван Білик, який заспівав кілька власних пісень та відомі хіти гурту «Океан Ельзи», повідомила Катерина КІЗІМ, Запоріжжя.
ДОНЕЦЬК
Близько 100 осіб зібрались на акцію «Піаніно для Донецька», що відбулася у центрі міста і тривала годину. Один з організаторів заходу в Донецьку, кореспондент «Газети по-українськи» Тетяна Заровна розповідає: «Піаніно моє, воно довго «мовчало», а тепер у нього нове життя. Хочу показати, що ми — абсолютні прибічники вирішення конфліктів у нашому суспільстві через просвітництво, ми просто любимо Україну. Серед слухачів бачу як активістів донецького Майдану, так і багато незнайомих облич». У репертуарі піаністів були сучасні романси, п’єси класичних композиторів і навіть твори власного написання.
Зараз у Донецьку агресивно ставляться до акцій Євромайдану — 8 лютого прибічники влади розігнали захід із вшанування пам’яті загиблих учасників мирних протестів у столиці. Втім, вуличний концерт відбувся мирно. Жодних плакатів, промов, політичних прапорів — лише музика. Інженер Сергій Толмачов 40 років тому закінчив музичну школу і тепер вирішив зіграти для донеччан. «Українська молодь показала, що настав новий час, який відрізняється тим, що єдність відчувається зсередини — це те, чого не зрозуміли на Донбасі. Людина відчуває думки іншої людини і готова бігти на допомогу. Ось і мені захотілося прибігти і зіграти на піаніно», — усміхається Сергій Толмачов. Юний донецький піаніст Павло Шнуренко каже: «Навчаюсь у музичній школі, захотів виступити тут. Сьогодні опівдні по всій Україні грають на піаніно. Музика зможе покращити життя у країні, адже вона подобається всім, гуртує людей», повідомляє Марія ПРОКОПЕНКО, Донецьк.
Завершилися усі міні-концерти виконанням гімну України, звичайно, під акомпанемент «українського піаніно».
Випуск газети №:
№24, (2014)Рубрика
Тайм-аут