Перейти до основного вмісту

На виставку – з немовлям

Музей Ханенків розпочинає проект «Культурний декрет». Чому інші заклади теж мають звернути на це увагу?
18 травня, 10:31
ФОТО ІВАНА ЛЮБИШ-КІРДЕЯ

Уже кілька місяців активні батьки у декреті разом з малюками відвідують спеціальні кіносеанси у «Жовтні», «Планеті кіно» і «Флоренції». Це стало можливим завдяки двом складовим: бажанню батьків урізноманітнити своє життя і бажанню закладів культури допомогти їм у цьому. Досвід цих кінотеатрів засвідчив: такі проекти потрібні для батьків і успішні для самих закладів.

Спеціальні кіносеанси у «Жовтні» — це ініціатива активних батьків, об’єднаних у Facebook-спільноту «Київ, дружній до батьків і малюків». Ця група намагається зробити столицю і життя у ній для батьків з малюками до трьох років більш комфортним. (Детальніше про це читайте у матеріалі «Сила маленьких кроків», №43 «Дня» за 14 березня 2017 року.) Після успішного досвіду з кінотеатрами спільнота вирішила звернути увагу на музеї.

Так, учасниця групи, мистецтвознавець і мама дворічного сина Світлана Призинчук вирушила до Музею Ханенків і озвучила ідею екскурсій для тих, хто в декреті. Така практика поширена за кордоном. Музей ініціативу підтримав.

«Якою була моя мотивація? Певною мірою егоїстичною: я сама мистецтвознавець і хотіла би частіше ходити у музеї з дитиною. І щоб це було комфортно. Кілька разів я була з сином, якому зараз два роки і три місяці, в музеях, і це було нелегко. Сама я не могла піти, обов’язково брала ще когось у допомогу. У музеях, які переважно розташовуються в історичних будівлях, немає зручних заїздів для візочків, немає пеленаторів, місць для годування тощо. Але це не значить, що туди не варто ходити з малюками», —  стверджує Світлана Призинчук.

Заступниця директора Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків — Ганна Рудик — розповідає, що нині в музеї з’являються нові проекти, залучаються нові аудиторії, впроваджуються нові формати. Тож про подібні ініціативи за кордоном музей знає. «Тому я радісно на цю ідею відгукнулася, ми обговорили це з колегами на нараді. Музей підтримав ідею, — говорить Ганна Рудик. — Ми вирішили спробувати. Зокрема, спробувати обійти фізичні обмеження нашого музею, позаяк у нас немає пандусів, ліфтів, простору всередині музею, щоб паркувати візочки. Цього не було передбачено, коли ці будинки зводилися, тобто наприкінці ХІХ століття. Але адаптувати це все зараз — складне проектне рішення, делікатне і фінансово непросте. Ми шукали вихід і знайшли його. У теплий період року візочки можна паркувати у дворику музею, якщо дощ — то в арці... Разом зі Світланою ми продумали, як зробити комфортні куточки для годування і усамітнення з дитиною — їх облаштуємо у гардеробі, відгородимо ширмою. Одна з мам, учасниця спільноти Оксана Белікова, у рамках проекту «Подаруй пеленальний столик» подарувала нам пеленатор...»

«Яка мотивація музею? Вона завжди одна. Свій ресурс — культурний, а значить, смисловий, емоційний і якоюсь мірою терапевтичний — поширити на якомога більшу кількість людей, — пояснює Ганна Рудик «Дню». — Ми хочемо зробити екскурсії для людей, яким це буде важливо, цікаво і приємно. Батьки спілкуються з дітьми, і до тієї міри, до якої наснажені мама і тато, буде наснажена позитивними емоціями і дитина». 

Ганна Рудик упевнена, що мистецтво може змінювати життя не лише окремих людей, а й громади. «І сучасні музеї цей потенціал намагаються використовувати якомога активніше. Тому що мистецтво, окрім того, що позитивно діє на окрему людину і робить її життя трохи кращим, впливає і на цілу громаду, на те, щоб люди були більш солідарними, добрішими, бачили більше краси навколо себе, а значить, і на те, щоб стосунки між ними були кращими, — додає заступниця директора Музею Ханенків. — Музей мистецтва масштабує дуже терапевтичні, якісь складні моменти в людському житті. Якщо потрапити на гарну екскурсію чи побачити гарну експозицію, то якісь проблемні речі, на яких людина зациклена, відходять на другий план, людина інакше на них дивиться. Або просто переживе щось позитивне. Це важливо».

У травні музей проведе тестову екскурсію, щоб зрозуміти всі нюанси ініціативи, а вже у червні запросить усіх охочих батьків з малюками на першу екскурсію — виставкою японського мистецтва XVII—XIX століть. «Це буде цікава, різнопланова і видовищна виставка. Батьки зможуть сісти на підлозі, зможуть покласти чи посадити малюків на килимок і слухати. Сподіваюся, все вийде якнайкраще», — підсумовує Ганна Рудик.

Детальнішу інформацію про проект «Культурний декрет», час і дату екскурсій можна дізнатися на офіційній Facebook-сторінці Музею Ханенків і на сторінці спільноти «Київ, дружній до батьків і малюків».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати