Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Микола Хвильовий: «Ви питаєте, яка Європа?»

13 грудня, 12:53
ФОТО UK.WIKIPEDIA.ORG

13 грудня 1893 р. народився Микола Хвильовий (Фітільов). Так само 13-го, тільки травня 1933-го, послав собі кулю в скроню. Атмосфера цькування і прямих загроз його життю, а також картини Голодоморного нищення, побачені Хвильовим під час поїздки на Полтавщину, поклали край - й ілюзіям націонал-комунізму, і самому життю...

М.Х. "Ви питаєте, яка Європа? Беріть, яку хочете: минулу чи сучасну, буржуазну чи пролетарську, вічну чи мінливу... ЄВРОПА - ЦЕ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ІНТЕЛІГЕНТ у найкращому розумінні цього слова. Це, коли хочете, знайомий нам чорнокнижник із Вюртенберга, що показав нам грандіозну цивілізацію і відкрив перед нами безмежні перспективи. Це доктор Фауст, коли розуміти його, як допитливий людський дух... Саме ця страшна сила і є згаданий нами тип, і є психологічна Європа, що на неї ми мусимо орієнтуватись. Саме вона виведе наше молоде мистецтво на великий і радісний тракт до світової мети».

М.Х.: "Українське суспільство, зміцнівши, не примириться зі своїм фактичним гегемоном — російським конкурентом. Ми повинні негайно стати на сторону молодого українського суспільства, яке втілює не лише селянина, але і робітника, і цим назавжди покінчити з контрреволюційною ідеєю створювати на Україні російську культуру.

Європа — це досвід багатьох віків. Це не та Європа, якій Шпенглер оголосив «присмерк», не та, що гниє, і до якої вся наша ненависть. Це — Європа грандіозної цивілізації, Європа — Гете, Дарвіна, Байрона, Ньютона, Маркса і т. д. Це та Європа, без якої не обійдуться перші фаланги азійського ренесансу".

У листі «Тов. Кагановичу та іншим членам ПБ ЦК ВКП(б)У» від 26 квітня 1926 року Й. Сталін вказав на виступи Хвильового як прояви поширення антиросійських настроїв в Україні. "Требования Хвилевого о “немедленной дерусификации пролетариата” на Украине, его мнение о том, что “от русской литературы, от ее стиля украинская поэзия должна убегать как можно скорее”, его заявление о том, что “идеи пролетариата нам известны и без московского искусства”, его увлечение какой-то мессианской ролью украинской “молодой” интеллигенции, его смешная и немарксистская попытка оторвать культуру от политики, – все это и многое подобное в устах украинского коммуниста звучит теперь (не может не звучать!) более чем странно».

Те саме, що й донині - "не велено пущать" українців у Європу, ніззя прошкувати у якийсь інший спосіб, окрім як на прив"язці до імперського московського воза. І в самій Європі було і є чимало симпатиків такої позиції...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати