Перейти до основного вмісту

Брекзіт для Євросоюзу: зміцнення або ослаблення?

03 лютого, 16:39

Здійснилося! Брекзіт відбувся! Сполучене Королівство стало першою державою, що з власної волі залишила Європейський Союз. Ще має бути, як мінімум, 11-місячний перехідний період, під час якого треба буде виробити конкретні торгово-економічні умови розлучення. Але багато наслідків брекзіта, і для Великобританії, і для ЄС, особливо в політичному плані, можна оцінити вже сьогодні. У Брюсселі висловлюють надію, що вихід Сполученого Королівства тільки зміцнить Євросоюз і прискорить інтеграційні процеси в ЄС, в тому числі і політичні. Однак ефект від брекзіта може виявитися прямо протилежним. Справа в тому, що в період членства Великобританії в Євросоюзі склався певний баланс сил в трикутнику найбільш економічно значущих членів Німеччина - Англія - ​​Франція. Лондон в якійсь мірі врівноважував гегемонію Берліна і Парижа. Тепер цю противагу усунуто, і, як здається, франко-німецький тандем буде повністю домінувати в ЄС.

Але, в той же час, для тієї ж Франції, чиї зв'язки з Великобританією були найбільш тісними, присутність британців була певною гарантією проти того, що Німеччина, як економічно найсильніша держава в Євросоюзі, буде тягнути ковдру на себе. Тепер же можливі різні варіанти розвитку подій. З одного боку, не можна виключити, що в умовах відсутності британської стримування, можуть посилитися франко-німецькі протиріччя, а це в гіршому випадку загрожує паралічем основних інститутів Євросоюзу, які працюють в значній мірі на основі згоди Берліна і Парижа. Але, з іншого боку, можна припустити, що все буде навпаки: франко-німецький тандем зміцниться, і його тиск тепер у все більшій мірі будуть відчувати на собі інші держави Євросоюзу. Багато що також буде залежати від того, наскільки впливові будуть євроскептики в урядах тих чи інших країн ЄС. Тут проблеми можуть виникнути не тільки з державами Східної Європи, а й, наприклад, з тією ж Італією, якщо до влади там прийде Маттео Сальвіні і його прихильники.

Спроби прискореними темпами провести політичну інтеграцію і нав'язати країнам - членам ЄС спільну політику в міжнародних справах і в питаннях безпеки, ймовірно, триватимуть, але навряд чи принесуть відчутні результати. Адже для того, щоб домогтися інтеграції такого роду, Брюссель повинен мати в своєму розпорядженні збройні сили, які можна порівняти за своєю потужністю і боєздатністю зі збройними силами США, причому як в ракетно термоядерній, так і в конвенційній сфері. Не випадково, коли Еммануель Макрон виголошував свою відому промову про «смерть мозку» НАТО і про необхідність створювати альтернативну структуру безпеки, він мав на увазі в якості такої структури перш за все Євросоюз. Тому французький президент в черговий раз закликав до створення єдиної Європейської армії. Але і тоді, до здійснення брекзіта, цей заклик звучав цілком утопічно.

Тепер же, коли Сполучене Королівство вийшло з ЄС, шанси на створення єдиних Європейських збройних сил взагалі зійшли нанівець. Адже Євросоюз покинула найбільш сильна у військовому відношенні країна, на яку припадала половина ядерного потенціалу ЄС. Тому шансів на те, що вдасться сформувати єдину зовнішню політику Євросоюзу, практично не залишилося. Між 27 державами, що залишилися в складі ЄС, зберігаються суперечності з багатьох міжнародних питань, як з приводу ставлення до проблем міграції, біженців та мігрантів, так і політики по відношенню до Росії. І тільки час покаже, чи будуть збільшуватись після брекзіта розбіжності всередині ЄС з міжнародних та внутрішніх проблем або їх вдасться дещо згладити, як і проблеми бюджетного дефіциту ряду держав - членів ЄС.

Певний «момент істини» для Євросоюзу настане в березні, коли буде вирішуватися питання, чи запрошувати до вступу туди Албанію і Північну Македонію. Минулого разу запрошення було заблоковано Нідерландами і, головним чином, Францією. Думаю, що на цей раз іншим вдасться вмовити Макрона, і Тирана і Скоп'є запрошення отримають. Однак навряд чи вони дуже скоро зможуть стати повноправними членами Євросоюзу. Боюся, що Брюссель не відновить розширення раніше, ніж повністю визначиться характер взаємин ЄС і Сполученого Королівства. А це зовсім не обов'язково станеться до кінця 2020 року, хоча Борис Джонсон дуже сподівається на це. Проте, малоймовірно, що завершення розлучення буде тривати занадто довго, тому що всі сторони хочуть визначеності в умовах ведення бізнесу і торгівлі. Але зараз важко сказати, чи приведе брекзіт до прискорення приймання нових членів до ЄС, або, навпаки, затягне цей процес.

Великобританія, поряд з Німеччиною, була найбільшим донором Євросоюзу. Зараз в черзі за тим, щоб отримати запрошення в ЄС, стоять держави Західних Балкан, Україна і Молдавія, які аж ніяк не зможуть стати донорами. Туреччина запрошення розпочати переговори про вступ отримала багато років тому, але шанси на повноправне членство в Анкари до сих пір є примарними через гострі розбіжності Брюсселя і авторитарного політичного режиму в Туреччині. У той же час, територіальне розширення Євросоюзу хоча б на Західні Балкани має підвищити його політичну вагу в світі, оскільки тоді міжбалканські протиріччя будуть вже розглядатися як протиріччя всередині ЄС і повинні будуть вирішуватися головним чином Брюсселем. Для України навіть отримання Албанією і Північної Македонією запрошення до переговорів буде означати нехай незначне, але наближення до членства в ЄС. Хоча для Києва це все ще досить віддалена перспектива.

З точки зору путінської Росії всяке послаблення Євросоюзу і НАТО є безумовно вигідним, оскільки, на думку Москви, це підвищує ймовірність скасування або ослаблення антиросійських санкцій. Однак в даному випадку вихід Сполученого Королівства, послаблюючи ЄС, одночасно зміцнює НАТО. Тепер Лондон буде ще більш розвивати свої зв'язки з США, як торгові, аж до можливого укладення угоди про зону вільної торгівлі, так і військові по лінії НАТО. Проте, Росія буде продовжувати політику, спрямовану на ослаблення Євросоюзу, і, зокрема, на недопущення туди Албанії, Північної Македонії та інших держав Західних Балкан.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати