Чи переможе коронавірус поправки до конституції Росії
Олексій Навальний знайшов спосіб боротьби проти фарсу, який російська влада збирається провести 1 липня. Для широкої публіки все почалося 9 червня з відкритого листа членів виборчих комісій (зараз під листом уже 400 підписів). Жодних політичних вимог вони не висувають, а тільки медичні. Щоправда, в підтексті читаються й деякі соціально-економічні вимоги, прямо в листі не висловлювані. Називається лист «Ми не витратний матеріал». Члени виборчкомів із правом вирішального голосу закликали своїх колег бойкотувати голосування щодо поправок до конституції Росії. Як вони вважають, це голосування - «небезпека і для нашого життя і здоров'я, і для життя і здоров'я виборців. Ми, члени комісій, будемо постійно перебувати на дільниці протягом 7 днів і допомагати голосувати тисячам людей. Ми будемо контактувати з ними як у приміщенні для голосування, так і при поквартирному обході. І варто заразитися хоча б одному члену комісії - як із величезною ймовірністю вся комісія теж виявиться зараженою. А після кожного дня роботи ми будемо йти додому і приносити з собою хворобу. Для деяких із наших близьких людей це буде смертельним. Більше того, беручи участь в організації голосування 1 липня, ми не тільки піддаємо смертельній небезпеці життя наших сімей, ми ризикуємо стати справжніми вбивцями і для багатьох виборців. Адже ми добре знаємо, яку свідомість при будь-яких голосуваннях проявляють люди старших вікових груп. Але саме для них коронавірус особливо небезпечний. А нам належить ходити з квартири в квартиру з переносними урнами протягом семи днів - це найбільш вірогідний спосіб поширення хвороби».
Та й саме голосування члени виборчкомів вважають безглуздим ризиком, оскільки «ще 20 березня Елла Памфілова пояснила, що поправки юридично вже ухвалено, а голосування - це жест доброї волі з боку президента, який хоче почути народ. Але чи потрібно робити це такою ціною і чому цю ціну змушують платити нас, членів виборчих комісій? Навіть якщо нам видадуть засоби захисту, ми ж не професійні медики, щоб працювати в них протягом семи днів поспіль! Все це - багаторазово більший обсяг навантаження, ніж звичайне, що проходить за законом голосування на виборах, і ми просто не розуміємо, навіщо потрібні такі жертви і ризики, чому треба проводити це голосування зараз і такою ціною».
Звичайно, члени виборчкомів - в переважній більшості - люди бувалі, не з чуток знають, що таке виборчий процес у путінській Росії. Фальсифікувати підсумки їм не звикати, так само як заважати незалежним спостерігачам та журналістам ці фальсифікації фіксувати. І вони вже зараз прекрасно знають, які приблизно підсумки голосування в період з 25 червня по 1 липня їм треба буде скріпити своїми підписами. Контрольні цифри голосування їм, імовірно, вже задані й обурення не викликають. Члени виборчкомів краще за всіх розуміють всю фарсовість майбутнього голосування, де не буде жодного незалежного спостереження і контролю. І тому щиро дивуються, якщо все вирішено, навіщо зайвий раз ризикувати в пандемію - можна сміливо перенести голосування на кілька місяців, нічого ж не зміниться, включно з контрольними цифрами.
Але ось останні слова в листі багато в чому розкривають суть вимог, прямо в листі не висловлених. Зазвичай вибори в Росії проходять протягом одного дня. Законом передбачено, що за день до виборів члени виборчкомів отримують компенсацію в розмірі одноденного окладу. Але в законі нічого не сказано про те, що вибори можуть тривати тиждень поспіль (фактично росіяни почнуть голосувати ще 25 червня) і будуть проводитися в період пандемії. І члени виборчкомів далеко не впевнені, що їм заплатять за сім днів, а не за один день. Адже про шість додаткових днів у законі нічого не говориться. Не кажучи вже про те, що ніяк не обумовлено роботу в умовах ризику, пов'язаного з пандемією. Члени виборчкомів дуже сподіваються, що їх голос почують у Кремлі і від щедрот відкотять за майбутній ризик пристойну грошову компенсацію. Відразу після появи листа членів виборчкомів Володимир Путін видав указ про те, що ті, хто буде працювати 1 липня, отримають подвійну зарплату. Оскільки цей день оголошений вихідним, то працюватимуть переважно члени виборчих комісій усіх рівнів. Але вони, очевидно, розраховують на більш солідну компенсацію.
Олексій Навальний і його Фонд боротьби з корупцією не тільки підтримали лист «Ми не витратний матеріал» і допомагають збирати під ним підписи й перевіряти їх, але і є багато в чому ініціаторами цього листа. Автором же ідеї «страйки виборчкомів» є один із найближчих помічників Навального Леонід Волков. Як зізнається Волков у своєму блозі, він першим запропонував обговорити в соцмережах цю ідею, а заодно в усних розмовах запропонував її деяким знайомим членам виборчкомів. І наступного дня з'явився лист «Ми не витратний матеріал». За словами Волкова: «Там дуже проста ідея. Якщо для виборця сходити на дільницю - це ненабагато небезпечніше, ніж сходити в магазин, то кожному з членів ДВК Памфілова пропонує поводитися упродовж тижня як справжньому «суперрозповсюджувачу» вірусу: обходити квартири, працювати на дільниці, вступати в контакти з сотнями людей. Так, обіцяють якісь засоби захисту - але наскільки вони будуть якісними? Наскільки реально буде в них працювати протягом тижня? Навіть лікарі регулярно заражаються попри наявність засобів захисту і те, що лікарі, по ідеї, вміють ними професійно користуватися. І все це - за нікчемні гроші. (Загальний кошторис на проведення «голосування щодо поправок» дорівнює загальному кошторису на проведення президентських виборів 2018 року - приблизно 14 мільярдів рублів, а навантаження на членів комісій зростає в рази). І все це – незрозуміло як поєднувати з роботою. (Далеко не всі члени ДВК - вчителі. Який роботодавець погодиться відпустити працівника на повний тиждень? Та й учителям є чим зайнятися: ЄДІ на носі). І все це - не зрозумій заради чого. Ні з чого не випливає необхідність проводити це голосування 1 липня, створюючи величезну загрозу для здоров'я мільйонів людей, коли епідемія по всій країні і не думає ні про який спад... Може й справді, зможемо зірвати їхнє шалене голосування?».
Головну ж мету «страйку виборців» роз'яснив сам Навальний: «Ідея дуже проста: роботу виборчої системи в Росії забезпечують приблизно 900 тисяч членів виборчих комісій; далеко не всі з них прихильники Путіна і поправок до Конституції, далеко не всі з них у захваті від ідеї цілий тиждень (замість звичайного дня) працювати на виборчій дільниці в протичумному костюмі за незначні гроші, і вже точно далеко не всі мріють заразитися коронавірусом, заразити виборців, принести хворобу додому до своїх близьких». Він і його прихильники вимагають:
- «зупинити безумство, не проводити голосування в розпал епідемії, перенести його на кілька місяців;
- провести його за правилами референдуму, з можливістю агітувати «за» і «проти», з порогом явки 50%, з можливістю незалежного спостереження;
- провести його за один день, без всього цього необмеженого «надомного», «дострокового» та «електронного» голосування, яке робить будь-який громадський контроль неможливим і безглуздим.
За таких умов це голосування можна буде визнати. Ми візьмемо в ньому участь, будемо агітувати проти поправок і, немає жодних сумнівів, розгромимо Путіна в пух і прах».
Проблема для організаторів голосування 1 липня ще й у тому, що швидко замінити тих членів виборчкомів, які відмовляться працювати, не вийде, тоді на частині дільниць голосування може не відбутися, що не додасть йому легітимності. Хоча картинка членів виборчкомів, які сидітимуть у захисних костюмах і респіраторах, сама по собі буде жахливою. Інтуїтивно мені здається, що переважна більшість членів виборчкомів погодиться брати участь у голосуванні 1 липня за компенсацію, крім зарплати, в 30-50 тис. рублів. На 900 тисяч членів виборчкомів доведеться знайти додатково близько 30 млрд рублів, а то й більше. Гроші не такі великі. Але, знаючи скупість Путіна і його команди, їх запросто можуть не виділити, вважаючи, що й без них все влаштується. А ось тоді «страйк виборців» може вдатися. І якщо хоча б декілька десятків тисяч членів виборчкомів відмовляться працювати, то в період з 25 червня по 1 липня вибухне всеросійський скандал, який ще більше відкриє всю фарсовість путінської затії.
Борис СОКОЛОВ, професор, Москва