Гра в доброго царя
Чи призведе вона до успіху?
Поки увесь світ очікує результатів зустрічі «нормандської четвірки» в Мінську, підвідомчий Путіну народ починає усвідомлювати, що, звичайно, «крымнаш», але ліки та продукти дорожчають із кожним днем. Та що там народ. За голову хапаються насамперед великі бізнесмени.
Іноземні постачальники відмовляються відправляти до Росії продукцію без 100% передоплати. Стосується це не тільки європейських та американських постачальників, але також китайських фірм. Як розповів інтернет-виданню «Газета.Ру» директор оптового постачальника овочів та фруктів, навіть Крим не погоджується на поставки без оплати вперед готівкою. «У випадку з постачанням яблук і груш із Криму постачальники вимагають передоплату 70-90%. Всі бояться, незрозуміло — Росія, що з нею буде? ».
Керівник проекту з роботи з мережами фруктової компанії NovFrut Андрій Краснянський б’є на сполох. «Імпортери їжі банкрутують кожного дня у Санкт-Петербургу. На нашій найбільшій у Санкт-Петербургу базі — по вул. Софійська — просто немає товару. Великий дефіцит усього. Звідси й ціни такі в магазинах».
Китайські постачальники готові приймати оплату в юанях і рублях, але за невигідним курсом. Крім того, як європейці, так і китайці не приймають гарантії російських банків через загрозу їхнього банкрутства. Гарантії великих державних російських банків «ВЭБ», «Сбербанка» й «ВТБ» не приймаються відтоді, як вони потрапили під санкції. Не приймаються акредитиви російських банків. Акредитив із підтвердженням буде коштувати дорожче: націнка європейських банків за ризик роботи з російським банком становитиме від 1,5 до 5%. Все це додає до вартості поставки вже 5-10%. До того ж, в іноземному банку складно отримати акредитив.
Як наслідок, скрізь дорожчають продукти харчування. Зокрема, у Свердловській області на 80% подорожчав цукор. Про це повідомило місцеве управління антимонопольної служби. Там також відзначили, що зростання цін на деякі товари досягло 120%. Слідом за продовольчими товарами суттєво дорожчають ліки. За останні два місяці на 25-30% зросли ціни на життєво важливі ліки в аптеках Петербурга.
На разі ж національний лідер зайнявся приміськими електричками.
Їх скорочують і скасовують уже два роки. Рівно з того часу, коли оплату різниці між тарифами Російських залізниць («РЖД») та вартістю квитків переклали на регіони. При цьому зобов’язання, як заведено, фінансовими ресурсами не забезпечили. Президент «РЖД» Володимир Якунін утворив дочірні підприємства з приміського сполучення, які техніку та рейки орендують у «РЖД». Таким чином покривати збитковість приміського сполучення за рахунок вантажного вони не можуть, тому що цим не займаються, а регіони не мають грошей оплачувати їхні збитки.
На початку поточного року в 20 регіонах Росії приміське залізничне сполучення повністю припинилося. На московському телеканалі «Дождь» було показано репортаж про те, що деякі населені пункти виявилися повністю відрізаними. Дороги до них немає, єдиний засіб зв’язку зі світом — електричка, перестала ходити. Керівник району виділив одному селищу коня, щоб хоч хворих в район доставляти, але тварина не витримала навантаження і померла. Зупинка електричок викликала наростання серйозних протестних настроїв. У Сибіру погрожували перекрити Транссибірську магістраль. І в найнапруженішу мить батько нації звернув свою високу увагу на проблему електричок.
На нараді під телекамерами головний дбайливець народних інтересів обрушився на недолугих бояр, по-сучасному чиновників. «Що, в нас Міністерства транспорту не існує, чи що? На мою думку, Ви займаєтеся цією галуззю. Що відбувається? Ми розуміємо, наскільки це серйозно. Це ж не один автобусний маршрут скасували. Перестали ходити електрички в регіонах. Ви що, з глузду з’їхали, чи що? ... Послухайте, це несерйозний підхід до справи. Це ж стосується тисяч людей, це стосується виробництв: люди їдуть на роботу або не їдуть туди». Дивно, що ВВП звернув увагу на електрички лише зараз. За два останні роки в країні було скасовано понад 500 приміських поїздів, не враховуючи решту повальних скасувань в цілих регіонах. І нікого це за великим рахунком не хвилювало.
Глави регіонів намагалися донести до царя, вірніше президента, що немає у них коштів, і «РЖД» поводиться неправильно. Втім, що це за посада губернатора в порівнянні з рангом президента «РЖД». Він друг Путіна, й цим все сказано. Тому стусани на згаданій нараді дісталися тим чиновникам, які ніякого стосунку до електричок не мають.
Народ у тонкощі розподілу обов’язків і відповідальності в уряді й навколо Путіна не заглиблюється. Він радісно дивився по федеральних каналах як сварили чиновників щодо високого рангу й тішився. Дістали по заслузі. На душі легше, заступилися за людей, відновили електрички. Не було б царя, тобто президента, хто б захистив людей від лихварів.
І вже зовсім не виносилася на екрани вельми цікава обставина, що на відновлення приміського сполучення асигновано 22 млрд рублів. Їх додадуть до тих 25 млрд рублів, які раніше були передбачені в бюджеті на покриття збитків «РЖД». В результаті Якунін з його компаніями отримає майже вдвічі більше. Операція «Електричка» повністю вдалася. При цьому експерти, опитані телеканалом «Дождь», в один голос стверджують, що виділених грошей до кінця року не вистачить, і вже в червні-липні ситуація може повторитися. Нічого страшного. Барин скличе нараду, кого треба відшпетить і знайдуть вони гроші. Нікуди не подінуться. Або не знайдуть. Видно буде.
Не встигли вирішити питання з електричками, як виникли проблеми з відключенням електроенергії. У Твері через борги місцевий постачальник «ТверьАтомЭнергоСбыт» пообіцяв знеструмити міський електротранспорт. Відключення зафіксовані в Карелії, Сочі, Оренбургу та низці інших регіонів.
Після так званого наведення ладу з приміським сполученням начальник держави російської висловив незадоволення іншому своєму приятелю — президентові державної компанії «Роснефть» Сєчину. Він на зустрічі з президентом запропонував переглянути податкові правила на користь своєї компанії й отримав відповідь. І знову під телекамери. «Ігоре Івановичу, коли ви працювали в уряді, ви були за податковий маневр, тільки-но в компанію перейшли — тепер ви проти податкового маневру. Де справжній Сєчин — до чи після? Інтереси держави де? Інтереси компанії — це важливо, компанія одна з галузеутворюючих, але є ще інтереси всієї економіки». Схоже Путіну доповіли, що операції Сєчина на фінансових ринках сильно посприяли обвалу рубля в грудні минулого року.
Якщо відволіктися від суто піарівської складової у праведному гніві Путіна, вилитого з екранів на голови чиновників і навіть свого приятеля, то в наявності — загострення ситуації в близькому оточенні. У російській пресі пишуть про перехід до ручного управління економікою та фінансами. Це певне перебільшення, ручне управління ведеться вже давно, просто зараз його виводять в публічну площину.
Західні санкції досить боляче вдарили по низці приятелів президента. На разі окреслюється лише словесне фрондерство. Проте всі розуміють, що при подальшому посиленні санкцій в результаті провалу мінських переговорів, невдоволення буде рости й ширитися. Вірні зброєносці, покликані Путіним з органів, замість того, щоб дбати про хороший стан держави, намагаються побільше прихопити, поки є можливість. Оскільки Сєчин особливо прославився, то йому й дісталося по повній. Якунін публічної прочуханки уникнув, але, здається, натяку не зрозумів. Уже після наради щодо електричок він заявив, що «РЖД» покривати їхню збитковість не буде. З вогнем грає.
Економічна й фінансова ситуація в Росії згущується. Результати переговорів Меркель з Обамою вже дали відповідь на те, що Захід зробить найближчим часом. Санкції будуть розширюватися і ще сильніше стискати російську економіку. Грошей все менше, й знадобляться жертви. Здається, дійшла черга й до найближчих друзів.
Настав новий етап в грі в доброго царя і поганих бояр. Як довго вдасться таким чином дурити народ, невідомо. Можливо, зовсім недовго…