Імпульс від Міненерговугілля
«25 років електроенергія тільки дорожчала, а ми її здешевили», - НасаликРічні міністерські звіти останнім часом дуже нагадують виступи Дідів Морозів. І хоча традиційного червоного мішка немає, але подарунки роздаються щедрою рукою. Так очільник Міненерговугілля Ігор Насалик почав свою розповідь про досягнення відомства з обіцянки погасити до 1 січня всі борги із зарплати перед гірниками державних шахт. "Закон 4744 дав можливість повністю виконати всі зобов'язання перед шахтарями, - сказав він. - Тепер можна з упевненістю сказати, що до 1 січня 2017 року погашені всі державні зобов'язання перед шахтарями". Голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець, який так довго домагався цього, щиро подякував міністру...
Крім того, Міненерговугілля ставить завдання щорічно на третину скорочувати залежність від вугілля антрацитної групи, що поставляється зараз значною мірою (до 9 мільйонів тонн) із неконтрольованих районів Донецької та Луганської областей. "І через три роки повністю піти від залежності від вугілля із зони АТО", - уточнив міністр.
Таке завдання виглядає цілком реальним, оскільки він повідомив, що з 1 березня з антрациту на вугілля газової групи перейде 2-й блок Зміївської ТЕС (держкомпанія "Центренерго"), а через три місяці - ще й 5-й блок цієї станції. Насалик впевнений, що в результаті можна буде зменшити закупівлі антрациту на 1,5-2 мільйони тонн на рік. Він також задоволений, що компанії ДТЕК і "ТехНова" почали купувати вугілля не тільки в неконтрольованих районах, а й у інших постачальників.
Шахтарі у звіті міністра були в центрі уваги. За його словами, Україна має намір розвивати вуглевидобуток на території країни, нарощуючи інвестиції в матеріально-технічну базу держшахт, закладаючи нові лави та розрізи. Крім того, міністр планує підняти відпускну ціну на вугілля, що видобувається на державних шахтах. Щоправда, він не сказав, коли це буде зроблено і на скільки підвищиться ця ціна, яка визначає доходи шахт і гірників.
Розповідь міністра про роботу відомства рясніла ексклюзивною інформацією. Так, за його словами, Україна в рамках політики щодо переведення енергосектора на власну сировину і відходу від залежності в його поставках із Росії починає будівництво заводу з виробництва ядерного палива. "Є три компанії, готові взяти участь у конкурсі: китайська компанія, компанія Westinghouse і французька компанія, яку я поки не хочу називати", - сказав міністр. Він зазначив, що в поточному році з 13 поставок пального для українських АЕС чотири здійснила компанія Westinghouse, що складає майже 30%. "Ядерна енергетика готова перейти на пальне Westinghouse повною мірою, - запевнив Насалик. - Це підтверджує перехід п'ятого блоку Запорізької АЕС і робота Южно-Української АЕС".
Не меншим досягненням, ніж перехід атомних станцій на американське ядерне пальне і будівництво, що починається, власного заводу з виробництва паливних збірок і центрального сховища відпрацьованого ядерного пального (його відсутність також створює залежність від Росії), міністр вважає енергетичний баланс, визначений в Україні вперше за 25 років.
Саме цей рубіж, схоже, дав можливість уряду в 2017 році, також уперше за багато років, знизити ціну на електроенергію для українських споживачів. Насалик повідомив, що Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), з 1 січня 2017 роки знизить оптово-ринкову ціну (ОРЦ) електроенергії на 10%, а з 1 квітня ОРЦ буде знижена ще на 5,8% в порівнянні з першим кварталом 2017 року. Цей рівень цін на електрику, як повідомляла НКРЕКП, планується утримувати до кінця 2017 року. Насалик дуже пишається тим, що ціна на електроенергію буде в цілому знижена на 15,2% (грудень 2016 року до грудня 2017-го).
Так, це можна назвати реальним досягненням року, яке відчують українці. Але, на думку екс-члена НКРЕКП Андрія Геруса, завищений тариф на електроенергію дозволить операторам ТЕС тільки за липень-грудень 2016 року одержати 10,4 мільярда гривень надлишкового доходу. Й у «Дня» виникло підступне запитання: навіщо потрібно було спочатку так різко підвищувати ціну на електроенергію, щоб потім її дещо опустити?
Природно, міністр не дав прямої відповіді. Але те, що він сказав, показує: уряд не може не рахуватися з думкою громадян і не може не враховувати їхню здатність, а правильніше - нездатність платити за недавно підвищеними тарифами, включно і з тарифами на електроенергію.
«Якщо 25 років тільки піднімали ціну, - сказав Насалик «Дню», - а за ці місяці зуміли знизити (до того ж, що були проблеми, які говорили про можливість подальшого підвищення), то це, напевно, все-таки позитив. Я був би щасливий, якби можна було знизити не тільки вартість електроенергії, а й тарифи на тепло, воду та інші комунальні платежі. Хоча я вам скажу, що якщо ми знижуємо вартість електроенергії, то знизяться ціни і на ці послуги. Тільки в воді вартість електроенергії становить 40-45%, а в деяких водоканалах - всі 60%. Подешевшають і послуги каналізації, де багато енергії споживають насосні станції, і тепло, де задіяні теплопункти. Ми дали імпульс для того, щоб знижувати вартість послуг: дорогі друзі, а тепер час переглядайте решту».
«Якщо ми знижуємо ціну на електроенергію, - продовжував міністр, - то зменшуються дотаційні сертифікати та субсидії населенню. Нехай держава подумає, куди вкладати гроші, що вивільнилися. Я б запропонував в енергоефективність, в утеплення будинків, тоді ми матимемо суперефект».
«Два з половиною року не було капітальних вкладень у шахти (підтвердить голова профспілки). Чого в цьому випадку можна було очікувати? - продовжував Насалик. - І це буде перший рік, коли ми інвестуємо мінімум 1,5 мільярда гривень у модернізацію лав на 75% шахтах. Я впевнений, що через рік ми отримаємо результат - абсолютно інший видобуток, знизимо собівартість вугілля. А високий видобуток плюс ціна - і ми зможемо виконувати зобов'язання перед громадянами, які брала держава».