Легкість у думках незвичайна
Як і чому на сайті «Эха» з'явилося ксенофобське опитування
На сайті радіостанції «Эхо Москвы» є розділ «Опитування». Там розміщуються підсумки голосувань, які проводяться як на самому сайті «Эха», так і телефоном. У час, коли я пишу цю колонку, на сайті видно результати трьох опитувань: «Чи потрібні Росії іноземні туристи?», «Чи вдається вам економити з енергозберігаючими лампами?» А між ними є результати відповідей аудиторії «Эха Москвы» на запитання: «Зустріти представника якої національності в темний час дня ви побоюєтеся?» На перші два запитання пропонується по три варіанти відповіді: «так», «ні» і «важко відповісти». На третє теж є підказки: «українця», «чеченця» і «важко відповісти». Остання, мабуть, на той випадок, якщо слухач «Эха» для себе ще не вирішив, хто страшніший: українець чи чеченець.
Такі ось побутові запитання, актуальні для росіян, пропонує їм найпопулярніша та найбільш плюралістична російська радіостанція. За підсумками голосування аудиторія «Эха» може подивитися в дзеркало і дізнатися, що більшість цієї аудиторії (54%) вважає, що Росії не потрібні іноземні туристи, а також, що лише 39% вдається економити на лампочках. А мимохідь з'ясувати, що 57% тих, хто взяв участь в опитуванні – їх на момент написання статті було більше 9 тисяч – бояться українців, 31% побоюються чеченців, а 12% поки не визначилися, кого з представників цих двох народів вони бояться більше.
Зрозуміло, що опитування в ЗМІ мають приблизно таке ж відношення до реальної громадської думки, як консерви до консерваторії. Зрозуміло, що вивчення громадської думки в країні, що повзе від авторитарного режиму до тоталітарного, – завдання вельми небанальне і в сьогоднішній Росії погано реалізовується. Зрозуміло, що дане опитування про «страшних українців» і «страшних чеченців» сконструйоване так, що серед його учасників була лише меншість тих, хто серйозно поставився до цього паскудства і справді зробив вибір у ситуації, коли хоч трохи при здоровому глузді людині зрозуміло, що і запитання такого не буває. З таким же успіхом можна запропонувати аудиторії «Эха» відповісти на запитання: «Над ким ви хотіли б цього вечора поглумитися: над матір'ю чи батьком?» А що, прикольно ж, чи не так «эховцы»?
Із коментарів у соціальних мережах стало зрозуміло, що «лідерство» українців у цьому «опитуванні» забезпечили громадяни України, які, довідавшись про нове паскудство на «Эхе», вирішили повеселитися і проголосувати за себе, «страшних». Потролити організаторів безглуздого опитування, довівши його до повного абсурду. Втім, якась кількість прихильників «Эха» взяла участь у даному заході серйозно.
Ідея провести безглузде опитування виникла в ході програми «Персонально ваш» з Василем Обломовим, який власне і вніс цю пропозицію. Ось звідки «це» виросло. Розмова була про Чечню, про Кадирова.
В.Обломов: «Можна провести опитування серед слухачів «Эхо Москвы»: «Чи вважаєте ви, що Росія… хто взагалі переміг у цій чеченській війні, в першій, та й у другій – хто насправді переміг?» Більш того, якщо ви проведете опитування серед глядачів Першого каналу, кого більше побоюються при звичайній зустрічі на вулиці – американця, хохла із Західної України, саме західного бандерівця, росіянина рідного, китайця чи чеченця – і поставите йому запитання: хто для вас особисто є великою загрозою – здається, всі ми, втрьох тут присутні, можемо передбачити, яка відповідь посідатиме лідируючі позиції. Проведіть опитування, поставте питання прямо зараз!»
О.Наришкин: «У нас два варіанти відповіді є…»
В.Обломов: «Нехай будуть українці або чеченці».
Не можу не помітити ту дивовижну легкість, з якою Василь Обломов виголошує етнофолізм «хохол». Нагадаю, не йдеться про якогось печерного ксенофоба. У студії «Эха» сидить молодий талановитий поет цілком виразних демократичних переконань, автор чудових текстів не менш чудового проекту «Господин хороший», що виступав на мітингу 2011 року. У нього безліч яскравих і точних слів на адресу путінського режиму. Ось, наприклад: «символом Росії може стати не георгіївська стрічка, а ізоляційна». Добре сказано, чи не так? І ось така чудова молода людина сидить у прямому ефірі, коли його слухають і бачать багато тисяч людей, і він виголошує слово, за яке пора вже бити в морду. Як у нормальній компанії давно вже б'ють в морду за етнофолізм, що позначає єврея. До речі, не думаю, що принизливе прізвисько євреїв могло б вилетіти з рота кого б то не було на «Эхе». Оскільки щодо «Голокосту» в ліберальній тусовці є консенсус, і 6 мільйонів жертв уже автоматично перетворюють на негідника кожного, хто виголошує слово, з яким євреїв відправляли в газові камери. Мабуть, для російської ліберальної тусовки 10 тисяч громадян України недостатньо, щоб таке ж табу було і для приниження українців. До речі, якби у керівників «Роскомнадзора» були мізки, вони б замість чотирьох цілком нешкідливих матюків, з якими російська мова давно розібралася, а російська культура давно відвела їм їх почесне місце в темному, але добре провітрюваному культурному підвалі, заборонили б усі слова «мови ворожнечі», до яких етнофолізми належать насамперед.
Повернемося до «опитування». Якщо не зважати на тролінг з боку громадян України, які вирішили посміятися над «эховскими» дурнями, то в залишку отримаємо те, що називається «формуючим опитуванням». Таке часто роблять брудні політтехнологи перед виборами. Ставлять, наприклад, запитання: «Ви голосуватимете за Іванова, який хоче зробити пенсії 5 тисяч євро, чи за Петрова, який хоче їх взагалі відмінити?» Потім дані опитування публікуються і громадяни, схильні до конформізму, приєднують свій голос до сформованої більшості.
Результати ксенофобського опитування висять на сайті «Эха», і їх на час написання статті проглянули десятки тисяч людей. Що у результаті. Ініціатор ксенофобського опитування, поет Василь Обломов, поза сумнівом, повівся безглуздо і бридко. Він не керівник ЗМІ. Не головний редактор. Він поет, який легко та швидко пише гострі та дошкульні вірші. Це особливий спосіб мислення. «Легкість у думках незвичайна». Такий, наприклад, Дмитро Биков. Інколи, таке враження, що слова у них не проходять через голову. Просто не встигають оброблятися мозком. Головне, що у них виходить писати хороші вірші про сьогодення, і дай бог їм обом здоров'я та натхнення – і Бикову і Обломову. Але, даруйте, це ж не означає, що треба негайно втілювати в метал усе, що злітає у них із язика. Ось Биков, наприклад, захоплюється радянським проектом, так що накажете – СРСР відроджувати?
Немає жодних запитань до співрозмовників Обломова, до двох Олексіїв, Соломіна та Наришкіна, які «запилили» сповна нацистське запитання на «Эхе». Ці двоє пташенят із гнізда Венедиктова, з тих, кого ААВ виводить за допомогою спеціальної селекції. Тут звернення до розуму та совісті безглузді, оскільки адресатів не існує. Та ж історія і з головним редактором «эховского» сайту Віталієм Рувинським. Це той, що знімав з сайту «Эха» інтерв'ю Віктора Шендеровича про Путіна та його кримінально-спортивне оточення. Рувинський тоді багато брехав у мережі, без кінця повторюючи: «Я прибрав його (інтерв'ю Шендеровича) з сайту, там протягом усього ефіру – особисті образи». Текст цього інтерв'ю до цих пір висить на сайті «Радіо Свобода», називається: «Шендерович перестав жартувати». Там можна переконатися і в тому, як бреше Рувинський, і в тому, чому насправді прибрали це інтерв'ю.
Можна було б, звичайно, запитати у Олексія Венедиктова, чи подобається йому, що у нього на сайті (тільки не треба придурюватися, що сайт це окреме ЗМІ!) ось вже другу добу висить нацистська гидота. Але чомусь не хочеться запитувати. Нехай висить і буде пізнавальним знаком для всіх, хто ще не зрозумів, що таке «Эхо Москвы» і хто такий Олексій Венедиктов.
Ігор ЯКОВЕНКО, спеціально для «Дня», Москва