Український слід македонського теракту
На початку травня цього року у македонському місті Куманово відбувся теракт, а пізніше й сутичка бойовиків з поліцією, внаслідок чого померли більше десяти людей з обох сторін. Розслідування з'ясувало, що бойовиками були албанці. Це виявилося шоком для Македонії, у якій найбільший страх викликає саме албанська загроза - нагадаю, у 2001 році у країні відбулася громадянська війна між місцевими албанськими сепаратистами і македонськими правоохоронцями. З того часу албанці здобувають все більше і більше прав, а їхній високий показник демографічного приросту змушує македонців з острахом дивитися у майбутнє: цілком імовірно, що до 2050 року Македонія стане здебільшого албанською державою.
Та ситуація не є такою чорно-білою: місцеві албанці різко засудили дії бойовиків, відповідальність за теракт не взяв на себе жоден радикальний рух. Це змусило аналітиків висунути гіпотезу, згідно з якою теракт у Македонії організувала правляча партія - ВМРО на чолі з Ніколою Груєвським (прем'єр-міністр). Ця партія знаходиться при владі з 2006 року, і встигла вже добряче набриднути македонцям, вляпатися в кілька корупційних скандалів і заслужити звинувачення у непотизмі. Останньою краплею народного невдоволення виявилася інформація, що влада прослуховує аж 22 тисячі опозиційнх діячів по всій країні. Після цього почалися масові акції протесту, тож теракт виявився дуже на руку владі - по-перше, відвертав увагу від скандалу, а по-друге, змушував народ згадати про найголовнішу загрозу й об'єднатися навколо Груєвського. Цю теорію підтимував і автор цих рядків, поки минулого тижня не приїхав у Македонію і не порозмовляв з місцевими інтелектуалами й політологами.
Отож, більшість із них бачить у кумановському теракті ...український слід! Мало хто знає, але у 2001 році саме поміч нашої держави виявилася вирішальною у громадянській війні: Україна надала Македонії зброю і гелікоптери, якими й було придушене албанське повстання. Натомість албанських бойовиків тоді підтримували США - було навіть затримано кількох американських інструкторів. Але до чого ж тут теперішня ситуація в Україні?
Справа в тім, що македонська влада намагалася загравати і з Заходом, і з Росією. Навесні цього року Груєвський палко підтримував співпрацю з Росією, говорив про спільні газопроводи і таке інше. Тоді й стався теракт, який, на думку македонців, організували США: таким чином показуючи македонській владі, що якщо вона не підтримуватиме західну політику санкцій щодо Росії, країна може потонути в хаосі й громадянській війні. Таке "нагадування" виявилося ефективним - уже наступного тижня після терактів македонська влада заморозила всі спільні проекти з Путіним.
Ясна річ, така версія має в собі відтінок теорії змов, але для македонців саме вона виглядає найреальнішою. Зрештою, найбільший і безвідмовний союзник США на Балканах - саме албанці, яким Америка допомогла здобути незалежність Косова. Можливо, тепер албюанці зробили маленьку послугу Білому Дому - і нагадали македонській владі про ймовірні наслідки загравань з Кремлем. Війна в Україні давно перестала бути тільки нашою внутрішньою проблемою, тож усе виглядає дуже правдоподібно.