Закарпаття: допомогти Москалю має Антикорупційне бюро
![](/sites/default/files/main/blogposts/andrey_ly_5_2_0_0_1_0_kopyya_0.jpg)
Після резонансних подій у Мукачеві ще навіть не встигли затримати нападників із Правого Сектора, а Закарпаттям уже прокотилася лавина кадрових звільнень і призначень. Спочатку Яценюк оголосив про звільнення всього штату Закарпатської митниці, а в середу ввечері в область прилетіли особисто Президент Порошенко з міністром внутрішніх справ Аваковим, які представили нового губернатора – Геннадія Москаля, та анонсували нових начальників МВС (Сергій Князєв), СБУ (Олег Воєводін), Чопського та Мукачівського прикордонних загонів. Таку рішучу кадрову перестановку в області сприймають з ейфорією – з’явилася надія, що нарешті щось може змінитися. Перші коментатори в соціальних мережах кажуть, що закарпатці тепер на другому місці після Одещини за рівнем сподівань на радикальні зміни.
Рішення Президента – сильне й безкомпромісне. Він не підтримав жодну зі сторін конфлікту, хоч цим і пішов на певні політичні ризики в майбутньому (відсутність електоральної підтримки Балоги може відлунювати на наступних виборах), але вчинив як політик – поставив ставку не на своїх давніх партнерів, а на можливість завоювати голоси й народну підтримку завдяки реформам і боротьбі з корупцією. Що ж, якщо новопризначені губернатор і силовики отримали від київської влади «зелене світло» на боротьбу з контрабандою й корупцією, то жодна підтримка Балоги, Ланя чи будь-якого іншого місцевого олігарха з кримінально-контрабандним минулим Президенту вже не буде потрібною. Чесно кажучи, результати такої боротьби можна відчути за тиждень-два: якщо місцеві князьки й контрабандисти підтиснуть хвости у райцентрах і селах, то люди це побачать відразу, що автоматично позначиться на зростанні рейтингу президентської партії. Враховуючи всі обставини, можна спрогнозувати: якщо до Дня Незалежності розпочнуться кілька гучних кримінальних розслідувань і бодай найвідоміші контрабандисти опиняться за ґратами, то – процес пішов; якщо ж ні, то це означатиме, що нова місцева влада просто очолила фінансові потоки.
Втім, важливо розуміти, що не достатньо припинити контрабанду, треба її розслідувати. Адже цей процес запустив метастази у всі сфери життя області – і годував не лише контрабандистів, а й прикордонників, митників, прокурорів, міліцію, лісництва, місцеву владу до сільського рівня включно, простих людей. Залишивши злочин непокараним, держава дасть сигнал легіону порушників і злочинців – вам за порушення закону нічого не буде. Скажу просто: щоб навести справжній порядок, треба на контрабанді спіймати не бабусю, яка переносить під спідницею блок цигарок, і навіть не «чорновоза», який веде лісом дюжину пакистанців. Контрабанда припиниться тоді, коли за неї сядуть депутат Верховної Ради, прокурор, начальник міліції, половина керівнитваСБУ і все поголовно керівництво митниці. А для цього не вистачить місцевих сил і політичної волі – треба залучити Антикорупційне бюро.
Адже саме Антикорупційне бюро було створено для розслідування гучних справ серед високопосадовців. У цьому конфлікті маємо мінімум двох народних депутатів (один з яких навіть був керівником Адміністрації Президента й міністром) і мільярдні грошові потоки, що ведуть до Києва. «Закарпатська справа» могла б стати справжнім бойовим хрещенням для Антикорупційного бюро, тестом, після якого структура може здобути народну довіру.
А наразі залишається побажати губернатору Москалю й призначеним силовикам витримки, політичної волі та сил опиратися грошовій заразі, яка з перших хвилин спокушатиме їх на нових посадах. Не підведіть!