Україна отримала визнання програми з охорони кобзарсько-лірницької традиції на світовому рівні
На 19-й сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО 5 грудня в Парагваї було оголошено, що номінація від України «Програма охорони кобзарсько-лірницької традиції» включена до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
Визнання українського кобзарства («Програми охорони кобзарсько-лірницької традиції») на всесвітньому комітеті ЮНЕСКО означає, що світ визнає і підтримує важливість збереження та охорони української традиції, яка протягом століть була вагомою складовою розвитку національної культури та ідентичності.
Представляв українську кобзарсько-лірницьку традицію на сесії ЮНЕСКО відомий кобзар, військовослужбовець та народний артист України - Тарас Компаніченко, який після визнання кобзарської номінації зазначив: «Це визнання – велика Перемога! Це тріумф української культури, українського духу!»
Всесвітньому визнанню передувала багаторічна кропітка й щоденна робота багатьох людей та організацій. проведено великий комплекс заходів з популяризації кобзарсько-лірницької традиції в Україні й світі та організована комплексна інформаційна кампанія з підтримки номінації на визнання ЮНЕСКО.
У 2022 році «Кобзарство» /«Кобзарсько-лірницьку традицію» було внесено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України (охоронний номер 053). І це стало визнанням державою багатосторічної культурної, просвітницької та державотворчої діяльності кобзарів та лірників, підтримку і визнання їх унікальної традиції, яку сформували носії для її збереження та розвитку.
У 2023 році за ініціативи Кобзарських цехів Києва, Львова та Харкова, Асоціації «Дивись українське!», ГО «Центр розвитку «Демократія через культуру», Благодійного фонду «МХП – Громаді» Україна номінувала на внесення до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО «Кобзарсько-лірницьку традицію» та програму з її охорони.
За ініціативи Асоціації «Дивись українське!» та за підтримки УКФ був ініційований та реалізований проєкт «Кобзарство. Епічна традиція». В межах реалізації проєкту «Кобзарство. Епічна традиція» створено багатофункціональний портал «ДУМА» https://duma.com.ua/, який включає в себе: більше 100 студійних записів кобзарських дум, фільми-портрети сучасних кобзарів, освітні відео лекції тощо.
Врешті, у 2024 році після багатоступеневої експертної оцінки фахівців ЮНЕСКО та аргументацій української сторони заявка номінаційно отримала статус пріоритетності розгляду на найближчій XIX сесії Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
«Включення «програми з охорони кобзарсько-лірницької традиції» є знаковим. Адже ідея і підготовка номінації цілковито належить носіям-практикам. Міністерство культури та стратегічних комунікацій України підтримали цю ініціативу. Щиро вітаю всіх причетних до підготовки номінації, всіх носіїв-практиків, всіх українців», зазначив Микола Точицький, Міністр культури та стратегічних комунікацій України.
«Визнання ЮНЕСКО для нас це перш за все розширення можливості розповісти сьогодні на увесь світ про Україну, про нашу незнищенну пісню, культуру, про нашу боротьбу за власну державу, по нашу споконвічне прагнення волі. Бо кожна дума, це оспівування лицарського козацького чину, кожна кобзарська псальма це історія про силу віри і духу, кожна мелодія до танцю це про наше вміння радіти, бути щасливими попри все», зазначає Олесь Санін, братчик Кобзарського цеху, лірник, кінорежисер.
Створення та дворічне просування всіх складових зазначеної номінації відбувалось без залучення державного фінансування, за підтримки Благодійного фонду “МХП-Громаді”. Продюсування номінації на волонтерських засадах здійснювала Асоціація «Дивись українське!».
Координатори номінації від України: Олесь Санін (лірник, кінорежисер), Валентина Дем?ян та Олександр Буценко (експерти з НКС, дослідники), Андрій Різоль (продюсер).
За додатковою інформацією, запрошенням кобзарів у прямі ефіри / включення меседжерами / інтерв’ю - звертайтеся до Юрія Гулевича тел.: 067-448 05 35 (Viber, Telrgram) [email protected]