Перейти до основного вмісту

Рада ЄС підготувала новий санкційний регламент, у якому росію вперше офіційно звинувачують у застосуванні небезпечних хімречовин

07 травня, 21:21
Фото з сайту militarnyi.com

Рада Європейського союзу підготувала новий санкційний регламент, у якому Росію вперше офіційно звинувачують у застосуванні небезпечних хімречовин – сльозогінного газу CS на фронті в Україні, повідомляє ГО «Український мілітарний центр».

У пояснювальній частині документа, з яким ознайомилася «Радіо Свобода», чиновники ЄС посилаються на доповіді Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ).

У цих звітах вивчаються випадки застосування газу біля сіл Мар’ївка й Іллінка на Дніпропетровщині у 2024 році.

Експерти наводять докази присутності слідів газу CS після російських атак: аналізи ґрунту й води, інтерв’ю з військовими, а також фото корпусів ручних гранат РГ-Во (від російського «ручная граната – вещество отравляющее»).

В обґрунтуванні санкцій ЄС сказано: «З урахуванням серйозності ситуації, за відсутності достовірного пояснення від Росії у зв’язку з її широко задокументованим застосуванням засобів сльозогінної дії, а також для зміцнення глобальної заборони на використання хімічної зброї, Європейський союз закликає ОЗХЗ до своєчасної атрибуції встановленого застосування таких речовин як методу ведення війни».

До санкційного списку Євросоюзу увійдуть: Війська радіаційного, хімічного й біологічного захисту міноборони Росії, 27-й і 33-й наукові центри, пов’язані з розробкою і застосуванням хімічних агентів.

CS – це сльозогінний газ, також відомий як «Сирень». Він викликає сильне подразнення очей, шкіри і дихальних шляхів: людина задихається і втрачає орієнтацію.

Формально CS вважається нелетальним засобом придушення заворушень і є на озброєнні поліції у багатьох країнах.

Використання таких речовин як зброї заборонене статтею 1 Конвенції про заборону хімічної зброї, зазначають чиновники Євросоюзу.

Хімічні гранати

Застосування ручних хімічних гранат російського виробництва РГ-Во вперше зафіксували в Україні у 2023 році.

29 травня 2024 року російський пропагандистський канал «RT» у соціальних мережах поширив репортаж в якому було показано скид хімічної гранати РГ-Во на бліндаж з українськими військовими.

За результатами експертного аналізу встановлено, що у речовині з гранати присутні сліди бойової речовини подразнюючої дії, а саме хлорацетофенону (CN).

Речовина хлорацетофенон (CN) заборонена для застосування в якості бойової отруйної речовини відповідно до Женевського протоколу, затвердженого Генеральною Асамблеєю ООН у 1969 році за результатами її використання під час війни у В’єтнамі.

Хлорацетофенон діє безпосередньо на слизові оболонки, викликаючи інтенсивне подразнення очей та дихальних шляхів з відчуттям печіння та болю в очах, носі, горлі та легенях.

Роздратування дихальних шляхів CN викликає чхання, кашель, закладеність носа та відчуття задухи.

Також російські окупанти застосовують газові гранати К-51, які також мають ефект сльозогінного газу CS.

Вперше російські сили почали застосовували хімічні гранати К-51 під час боїв за Донецький аеропорт у 2015 році.

Граната К-51 дуже ефективна проти живої сили, яка без протигазів знаходиться в закритих приміщеннях.

Вплив гранати К-51 порівняно з гранатами для розгону демонстрантів у кілька разів вищий, оскільки створювався для військових та спеціальних служб. Вибух гранати ініціювався за допомогою дистанційного (через 3-4 секунди).

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати