Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Україна отримала перший патент на військову технологію детекції FPV-дронів "Вітряк М"

09 листопада, 18:49

Міністерство оборони України отримало перший патент на унікальну технологію детекції ворожих FPV-дронів під назвою "Вітряк М".

Про це пише Рубрика, посилаючись на Міноборони.

У чому проблема?

Як розповіли у відомстві, до повномасштабного вторгнення система захисту інтелектуальної власності в Міноборони фактично не існувала, що становило серйозну загрозу для безпеки інновацій.

У лютому 2024 року, за дорученням міністра оборони Рустема Умєрова, було проведено дослідження щодо обліку та захисту прав інтелектуальної власності у підрозділах Міноборони та ЗСУ. 

Як показали результати, Міноборони не володіє жодним обʼєктом права інтелектуальної власності, а системна робота у цьому напрямку повністю відсутня. 

Яке рішення?

"Раніше у нас не було чіткої та ефективної системи для захисту розробок у сфері оборони. Зараз ми впроваджуємо механізми, які дозволяють захистити унікальні технології, створені нашими військовослужбовцями, щоб вони не були втрачені чи привласнені третіми сторонами", — зазначив начальник відділу з питань інтелектуальної власності Головного управління військової юстиції Міноборони Ілля Костін.

І от міністерство оборони України отримало перший патент на унікальну технологію детекції ворожих FPV-дронів під назвою "Вітряк М" 

Як це працює?

Як зазначають, цей пристрій, розроблений українськими військовими інженерами Центру масштабування технологічних рішень (ЦМТР), здатний детектувати FPV-дрони ворога, що дає українським захисникам перевагу в умовах зростаючої кількості атак дронами-камікадзе.

Особливості "Вітряк М" та його впровадження у війська

"Вітряк М" — це перший унікальний пристрій, розроблений українськими військовими для військових. Система вже кодифікована та допущена до експлуатації в ЗСУ, ставши першим випадком, коли військова частина стала розробником та успішно кодифікувала власну технологію.

"В умовах застосування противником все більшої кількості дронів-камікадзе різних типів, насиченість подібними засобами виявлення ворожих обʼєктів є принциповою для збільшення спроможностей Збройних сил України", підкреслив начальник Центру масштабування технологічних рішень (ЦМТР) Генштабу Валерій Чуркін. 

Нова система захисту інтелектуальної власності в Міноборони

Патентування стало можливим завдяки створенню новому відділу з питань інтелектуальної власності Міноборони, створеному в Головному управлінні військової юстиції у вересні 2024 року. Це стало можливим завдяки реформам, ініційованим у лютому 2024 року.

"Відділ, до складу якого входять 9 осіб, серед яких 4 мають статус патентних повірених, формує нову практику захисту інтелектуальної власності, яка була відсутня протягом усієї історії незалежної України", підкреслили у відомстві.

Загалом на міжнародному рівні Україна вже підписала 27 безпекових угод з різними країнами, які забезпечують захист переданих їй оборонних технологій. Це свідчить про значну довіру з боку міжнародних партнерів і відкриває нові можливості для розвитку співпраці в оборонній сфері. 

"Це надзвичайно важливо для України, оскільки тепер кожен військовослужбовець, кожна військова частина може звернутися до нашого відділу зі своєю інноваційною розробкою й отримати захист. Це створює умови для розвитку новітніх технологій, що посилюють обороноздатність держави та відповідають світовим стандартам", — пояснив старший офіцер відділу з питань інтелектуальної власності Головного управління військової юстиції Юрій Охромєєв.

Окрім цього, на 2025 рік заплановано розширення цього напряму та створення управління з питань інтелектуальної власності в межах Головного управління військової юстиції. Такий підхід, подібний до практик, що вже існують у Міністерствах оборони Великобританії та США, дозволить ефективніше захищати й впроваджувати технології в інтересах обороноздатності країни.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати